Data modyfikacji:

Jaki konwerter do obiektywu wybrać?

Nie musisz kupować nowego obiektywu, jeśli chcesz zwiększyć możliwości swojego aparatu fotograficznego. Planujesz grać ogniskową i szerokością pola kadru? Zobacz, jaki konwerter do obiektywu wybrać.

Konwerter do obiektywu – nie tylko dla zawodowych fotografów

Zastanawialiśmy się jak urządzić domowe studio fotograficzne, dlatego tym razem skupimy się na akcesoriach do aparatów cyfrowych i lustrzanek.

Zabawa z fotografią wciąga, a apetyt rośnie w miarę jedzenia. Zrobiłeś już sporo dobrych zdjęć, jednak wydaje ci się, że stać cię na więcej? To, co cię blokuje, to między innymi zakres zooma optycznego.

Znasz już na pamięć efekty, jakie dają różne wartości ogniskowej twojego aparatu? Nowy obiektyw to duży koszt. Zastanów się więc, czy nie lepiej zainwestować w dobry konwerter do obiektywu.

Co to jest konwerter do obiektywu?

Konwertowanie to przekształcanie, zmienianie. Konwerter jest więc urządzeniem, które z zasady przekształca zastane wartości w nowe.

Konwertery optyczne to nasadki, które w adekwatny sposób modyfikują ogniskową oraz pole kadru obiektywu, na który zostały nałożone. Są tańszą opcją nowego obiektywu.

Z całą pewnością wyjdą naprzeciw potrzebom właścicieli lustrzanek, którzy nie przepłacając, chcą robić zdjęcia inne niż dotychczas. Co jednak może istotniejsze – są wyjściem naprzeciw posiadaczom aparatów kompaktowych, w które obiektywy o określonych parametrach wbudowane są na stałe.

Czym jest ogniskowa?

Ogniskowa to kąt widzenia obiektywu. Patrząc z perspektywy optyki, jest to odległość pomiędzy środkiem optycznym a matrycą w aparacie cyfrowym lub w aparacie analogowym – kliszą. To jeden z podstawowych parametrów obiektywu.

Kiedy ogniskowa jest krótka, układ optyczny skupiony jest blisko matrycy lub filmu. W przypadku długiej ogniskowej ognisko układu optycznego znajduje się w dużej odległości od matrycy lub filmu. Efektem tych różnic jest właśnie kąt widzenia obiektywu.

Krótka ogniskowa to szeroki kąt widzenia, czyli oddalenie (co charakterystyczne jest dla obiektywów szerokokątnych), natomiast długa ogniskowa determinuje niewielki kąt widzenia, tj. przybliżenie (właściwość teleobiektywu).

Wiedza o tym, czym jest ogniskowa, jest niezbędna, kiedy wybiera się zarówno obiektyw, jak i jego konwerter. Dzięki temu jesteś w stanie określić, jakie zdjęcia (w zbliżeniu czy oddaleniu od wersji, którą proponuje twój obiektyw) wykonasz z nową nasadką.

Obiektywy optyczne posiadają zoom o określonych zakresach. Przykładowo wartości 35-70 mm informują, że najmniejsza wartość ogniskowej to 35 mm, a największa – 70 mm (zoom ×2). Wartości ogniskowej 36-360 mm mówią o minimalnej i maksymalnej wartości ogniskowej, a także o tym, że zakres zoomu w tym przypadku to ×10.

Konwerter zmienia ogniskową. Jeśli twój obiektyw posiada dany zakres, nałożony na niego konwerter zmieni go, umożliwiając wykonywanie fotografii o innym kącie widzenia.

Rodzaje konwerterów optycznych

Istnieje kilka rodzajów konwerterów do obiektywów:

  • konwertery szerokokątne
  • konwertery typu fish eye, czyli rybie oko
  • konwertery makro
  • telekonwertery

Konwerter szerokokątny

Dzięki jego zastosowaniu uzyskasz wrażenie, że fotografowany obiekt jest bardziej oddalony od obiektywu. Taki konwerter skraca ogniskową, a więc poszerza kadr. Warto zastosować go tam, gdzie potrzebne jest szersze pole widzenia. Sprawdzi się podczas fotografowania wysokich lub szerokich budynków i robienia grupowych zdjęć.

Konwertery szerokokątne mają oznaczenie, które określone zostało przez tzw. współczynnik zmiany ogniskowej obiektywu, na który nałożona jest nasadka. Krótko mówiąc współczynnik ten określa, o ile procent powiększy się pole widzenia obiektywu. Wartość ogniskowej na obiektywie pomnożona przez ten współczynnik określa wartość ogniskowej już po konwersji. Mnożnik w konwerterach szerokokątnych wynosi mniej niż 1, ale więcej niż 0,5.

Konwerter typu fish eye

Rybie oko to tak naprawdę typ konwertora szerokokątnego. Zaletą tej nasadki jest możliwość poszerzenia kąta widzenia obiektywu nawet do 180 stopni. Współczynnik zmiany ogniskowej, czyli wspomniany wyżej mnożnik, wynosi mniej niż 0,5.

Charakterystyczne dla zdjęcia wykonanego rybim okiem są zaokrąglone brzegi kadru. Można porównać to do obrazu, który widzimy, gdy zaglądamy w wizjer w drzwiach.

Konwerter makro

Obiektywy makro służą do fotografowania z bliskiej odległości. Ich ogniskowa jest długa, a soczewki odpowiednio wyprofilowane. Ważna jest w nich odległość ostrzenia. Im mniejsza, tym obiektyw jest lepszy. To przeważnie jasne obiektywy. Tak samo konwertery tego typu.

Konwertery nałożone na obiektyw sprawią, że zmniejszy się proponowana minimalna odległość od obiektu. Są niezastąpione w fotografii przyrodniczej. Trudno bez nich uwiecznić na zdjęciu owady, kwiaty, rosę.

Telekonwerter

Telekonwerter zwiększa ogniskową obiektywu, a więc przybliża obraz (zawężając kadr). Współczynnik telekonwerterów jest wyższy niż 1.

Dzięki nasadkom tego typu można zwiększyć wartość zoomu. Poniewż jednak zmniejsza się jasność obiektywu, nawet dwukrotnie, wartość przysłony będzie proporcjonalnie większa, co wpłynie na jakość zdjęcia (lub konieczność operowania innymi parametrami).

Mocowanie konwertera do obiektywu

Przed zakupem konwertera do obiektywu należy sprawdzić, czy nasadka współpracuje z obiektywem. Średnica gwintu powinna być taka sama jak średnica gwintu na obiektywie (np. 55 mm, 62 mm). Jeśli wartości średnic nie zgadzają się, można użyć adaptera, dzięki któremu dostosuje się do siebie średnice obiektywu i konwertera.

Autorka: Barbara Szega