Data publikacji:

Jak urządzić domowe studio fotograficzne? 

Chciałbyś robić piękne zdjęcia w domowym zaciszu niczym zawodowy fotograf? Stworzenie domowego studia fotograficznego nie jest tak kosztowne, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jakie akcesoria będą niezbędne do rozpoczęcia przygody z fotografią studyjną. 

Najlepsze akcesoria do domowego studia fotograficznego

 • zestaw do fotografii studyjnej Quantuum Move 200 KIT
 • lampa reporterska 
 • wyzwalacz Radiowy 
 • lampa studyjna 
 • blenda 
 • parasolka 
 • softbox
 • tło 
 • namiot bezcieniowy 
 • statyw 

 • Ile kosztuje założenie domowego studia fotograficznego? 

  Mogłoby się wydawać, że fotografowanie w studiu jest zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalistów. Do rozpoczęcia przygody z fotografią studyjną nie musisz mieć ogromnego zestawu w skład, którego wejdzie kilka lamp, modyfikatorów światła czy innych akcesoriów stosowanych przez zawodowców. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które pozwolą na stworzenie miejsca, gdzie będziesz mógł uwolnić swoją kreatywność i szlifować swoje umiejętności w zakresie zdjęć studyjnych. 

  Zestawy do fotografii studyjnej Quantuum Move 200 KIT

  Zestawy do fotografii studyjnej są doskonałym wyborem dla początkujących. Doskonałym przykładem jest Quantuum Move 200 KIT, który zawiera dwie lampy Quantuum Move o mocy 200 Ws. Regulacja mocy błysku z dokładnością do 1/6EV jest pomocne przy wykonywaniu rozmaitych ujęć. Softbox gwarantujący miękkie światło i parasolka do doświetlania obiektu sprawią, że portrety, a także pierwsze zdjęcia produktowe będą wyglądały tak jak powinny. Zestaw wyróżnia przede wszystkim wysoka jakość wykonania i intuicyjna obsługa. Zdecydowanie warto zainwestować w taki komplet. 

  Lampa reporterska

  Studyjne lampy błyskowe do aparatów nie należą do najtańszych. Dla początkującego fotoamatora, który stawia swoje pierwsze kroki lepszym wyborem będzie lampa reporterska. Jej moc jest przeważnie nieco mniejsza, jednak takie akcesorium można wykorzystać także podczas wykonywania zdjęć w plenerze lub podczas rozmaitych wydarzeń. Przykładem dobrego modelu w rozsądnej cenie jest Yongnuo YN-560IV. Lampa ma wbudowany sterownik do wyzwalania innych lamp zdalnych. 

  Wyzwalacz radiowy 

  Do studia fotograficznego warto kupić także wyzwalacze radiowe, które pozwolą zdemontować lampę z gorącej stopki i rozmieścić ją w różnych miejscach domowego studia. Dzięki temu kreatywnie oświetlisz obiekt, co poprawi jakość wykonywanych zdjęć. 

  Lampa studyjna

  Lampy studyjne są wybierane chętnie przez profesjonalnych fotografów głównie ze względu na dużą moc błysku, a także możliwość montażu rozmaitych modyfikatorów światła. Dla początkujących idealnym wyborem są lampy o mocy 200 WS lub 300 WS. Siła błysku jest na tyle mocna, że będziesz w stanie oświetlić fotografowany obiekt w poprawny sposób. Dużym plusem lamp studyjnych jest stałe źródło zasilania. W lampach reporterskich trzeba stosować baterie, które trzeba wymieniać często. 

  Blenda 

  Blenda to uniwersalne narzędzie, które w szczególności spisuje się przy zdjęciach portretowych. Działanie tego akcesorium jest bardzo proste. Biała, srebrna lub złota powierzchnia pozwala odbić światło z lampy lub promienie słoneczne, które doświetlą fotografowany obiekt. Dużą zaletą blendy jest niewielka cena i możliwości, jakie oferuje. Decydując się na zakup, wybierz blendę 3w1 lub 5w1. Wówczas będziesz mógł zmieniać powierzchnie w zależności od danych warunków. 

  Parasolka 

  Bardzo przydatny element domowego studia fotograficznego. Światło przepuszczone przez biały materiał parasolki jest miękkie i dzięki temu obiekt jest doświetlony bardzo dobrze. Minusem białych parasolek jest zbyt mocne rozpraszanie światła i odbijanie go po innych elementach pomieszczenia. Warto pomyśleć o parasolkach srebrnych lub złotych, które powodują, że wiązka światła jest nieco bardziej ukierunkowana. 

  Softbox

  Akcesorium chętnie wybierane przez fotografów. Softbox umożliwia zredukowanie cieni na fotografiach. Rozproszone, miękkie światło doskonale sprawdza się przy portretach, a także fotografii produktowej. Ten typ modyfikatora światła najczęściej montowany jest do lamp studyjnych, jednak w sklepach znajdziesz też wersje dedykowane do lamp reporterskich. 

  Tło 

  Tło fotograficzne doskonale zastępuje ścianę i umożliwia wprowadzenie całkowicie nowego klimatu do zdjęć. Do fotografii dziecięcej znakomicie sprawdzają się rozmaite motywy nawiązujące do danej pory roku, a także rozmaitej scenerii. Gładkie tła są znakomitym wyborem do wykonywania portretów czy produktów. Do wyboru są różne kolory. Dzięki temu możesz uwolnić swoją kreatywność. 

  Namiot bezcieniowy 

  Chcesz rozpocząć przygodę z fotografią produktową? Dobrym początkiem jest namiot bezcieniowy, który gwarantuje idealne tło i wyróżnienie danego przedmiotu. W komplecie z namiotem znajdziesz rozmaite tła, a także 2 lampy LED. To doskonały sposób na eksperymentowanie z ustawieniami aparatu w domowym zaciszu. 

  Statywy 

  Statyw jest przydanym narzędziem do zamontowania parasolki lub studyjnej lampy błyskowej. W sklepach znajdziesz również dedykowane statywy do montażu tła. Ceny tego typu akcesoriów zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.