Data publikacji:

Jak urządzić domowe studio fotograficzne?

Stworzenie własnego, domowego studia fotograficznego pozwoli na robienie świetnych zdjęć i doskonalenie umiejętności fotograficznych. Podpowiadamy, jak urządzić domowe studio i jakie akcesoria będą niezbędne!
domowe studio fotograficzne

Dlaczego warto mieć domowe studio fotograficzne?

Domowe studio fotograficzne to świetne rozwiązanie dla miłośników robienia zdjęć, którzy nie chcą ponosić kosztów za wynajem studia. Możliwość zrobienia różnorodnych zdjęć w domowym zaciszu jest niezwykle komfortowe! Na stosunkowo małej przestrzeni możesz wykonać zdjęcia produktowe oraz reklamowe. Do tego typu zdjęć nie potrzeba ogromnej ilości przestrzeni, chyba że wymaga tego fotografowany produkt. Ale w większości przypadków pokój w domu będzie wystarczający.
Domowe studio fotograficzne doskonale sprawdza się do portretów. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze zdjęciami, to możesz poprosić bliskich, aby byli Twoimi modelami. Wykorzystując dostępną przestrzeń stworzysz różnorodne aranżacje. Metodą prób i błędów będziesz mógł nauczyć się nowych umiejętności, które w późniejszym czasie na pewno okażą się przydatne.
Jeżeli jeszcze nie zarabiasz na fotografii, to domowe studio może być miejscem, gdzie będziesz tworzył swoje pierwsze ujęcia do portfolio. Aranżacja domowego studia wcale nie musi być skomplikowana. Wszystkie elementy możesz w dowolnym momencie schować, aby korzystać z dostępnej przestrzeni.

Od czego zacząć aranżację domowego studia?

W pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj fotografii będziesz wykonywał w swoim studio. Dzięki temu aranżacja przestrzeni będzie dużo łatwiejsza. Na początku wyznacz przestrzeń na robienie zdjęć. Warto wykorzystać ścianę, która na początku może pełnić rolę tła. Jeżeli chcesz korzystać ze światła naturalnego, to staraj się planować studio obok okna, wtedy dostęp do miękkiego światła będzie na wyciągnięcie ręki. Jeżeli masz w oknach rolety, to przy włączeniu światła błyskowego lub ciągłego będzie trzeba je zasłonić, aby niepotrzebnie nie mieszać oświetlenia.

Dobre oświetlenie jest kluczowe w domowym studiu fotograficznym

Oświetlenie to zdecydowanie najważniejszy element domowego studia fotograficznego. Źle dobrane sprawi, że Twój model nie będzie wyglądał korzystnie. Na początek wystarczy zaopatrzyć się w jedno źródło światła. Pierwszy dylemat to czy wybrać światło błyskowe, czy ciągłe. Światło błyskowe jest na ogół mocniejsze.
Wybierając lampę reporterską, zaoszczędzisz sporo miejsca. Wystarczy dokupić do niej odbiornik i nadajnik, aby zdalnie wyzwalać błysk. Musisz wiedzieć, że światło błyskowe jest trudniejsze do opanowania, ponieważ efekty zobaczysz dopiero po zrobieniu zdjęcia. To może wymagać wprowadzenia pewnych korekt. Z czasem warto dokupić jeszcze co najmniej jedną lampę, aby łatwiej wypełniać cienie, a także tworzyć artystyczne kompozycje.
Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, to dużo łatwiejsze będzie światło ciągłe. Każda zmiana będzie widoczna od razu, co pozwoli lepiej dopasować się do modela. Lampy LED są niestety trochę słabsze od błysku, dlatego musisz być tego świadomy, że momentami może brakować trochę mocy. Ale na amatorskie potrzeby dobra lampa LED powinna być wystarczająca!

Jakie akcesoria są niezbędne w domowym studiu?

Zakup oświetlenia to pierwszy krok do budowy studia fotograficznego. Kolejnym jest dokupienie niezbędnych akcesoriów. Absolutnym must-have jest zakupienie statywu studyjnego, na którym lampa będzie umieszczona. To pozwoli na dużo łatwiejsze dopasowywanie światła. Statyw gwarantuje także stabilność, co jest niezwykle istotne. Pamiętaj aby nie kupować tanich statywów wykonanych ze słabej jakości aluminium. Brak odpowiedniej stabilności może stanowić zagrożenie zarówno dla fotografa, modela, jak i sprzętu. Im cięższy i lepiej wykonany statyw, tym lepiej!
Światło ciągłe oraz światło błyskowe potrafi być bardzo ostre, a na małych przestrzeniach na pewno będzie odbijać się od ścian czy sufitów. Dlatego koniecznie musisz zaopatrzyć się w modyfikator światła. Najprostsza biała parasolka fotograficzna w domowych warunkach sprawdzi się znakomicie. Światło przepuszczone przez biały materiał jest miękkie i nie tworzy tak ostrych cieni pod oczami.
Brak drugiej lampy można zrekompensować przez zakupienie blendy. Okrągły materiał może być biały, złoty lub srebrny. W użytkowaniu chodzi o to, aby odbić światło z przeciwnej strony lampy, co pozwoli na wypełnienie cieni. Biała blenda może spowodować dodatkową dyfuzję, co bardzo dobrze sprawdza się przy zdjęciach produktowych
Przy tworzeniu domowego studia fotograficznego dobrym pomysłem jest zakup chociaż jednego tła. Do jego powieszenia wykorzystuje się dwa statywy oraz poprzeczną belkę aluminiową. To najtańszy sposób na zawieszenie tła i fotografowanie. Koszt takiego dodatku nie jest wysoki, a Twoje zdjęcia będą wyglądały zdecydowanie lepiej. Z czasem warto dokupić więcej teł, aby zapewnić różnorodność na fotografiach.

Czy każdy aparat będzie dobry do domowego studia fotograficznego?

W tworzeniu domowego studia fotograficznego najważniejsze jest oświetlenie oraz akcesoria. Tak naprawdę przy odpowiedniej ilości światła dobre zdjęcie będziesz w stanie wykonać nawet smartfonem. Szczególnie na początku aparat nie ma aż tak wielkiego znaczenia, dlatego o jego zmianie pomyśl dopiero w momencie, gdy poczujesz, że Cię ogranicza.
Ważniejszy do domowego studia jest dobór obiektywu. W mniejszych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się ogniskowe od 24 mm do 50 mm. Dłuższe teleobiektywy mogą okazać się zbyt ciasne i fotografowanie nie będzie komfortowe. Wielu fotografów na początek wybiera obiektyw 50 mm F/1.8, który zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu oraz dość szerokie pole widzenia.

Ile kosztuje stworzenie domowego studia fotograficznego?

Domowe studio fotograficzne możemy zaplanować na dwa sposoby. Pierwszy to samodzielne kompletowanie oświetlenia wraz z niezbędnymi akcesoriami. Jest to zadanie wymagające, bo musimy odpowiednio dobrać sprzęt do pomieszczenia w którym będziesz robić zdjęcia.
Dla początkujących bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z oferty sklepów fotograficznych i wybranie gotowych zestawów oświetleniowych. Wszystko, co niezbędne będzie już skompletowane, a Ty możesz zająć się robieniem zdjęć. Na początek zestaw z dwoma lampami LED, modyfikatorami i statywami kosztuje około 1000-1200 złotych. Cena tła wraz ze statywami to wydatek rzędu 200-300 złotych. Za małą blendę zapłacisz mniej więcej 100 złotych.
Jeśli chcesz robić zdjęcia przy użyciu światła błyskowego, to musisz liczyć się z wydatkami od 400 złotych. Zakup nadajników i odbiorników wyniesie 300 złotych. Z takim zestawem będziesz gotowy do robienia swoich pierwszych zdjęć!
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.