Data modyfikacji:

Jaki laptop do studiowania zdalnego, czyli szkoły wyższe w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa w Polsce sprawiła, że zdecydowana większość uczelni przeszła na tryb nauczania zdalnego. Aby dopasować się do nowych realiów, student musi zaopatrzyć się w dobrego laptopa, który pozwoli mu na szybki dostęp do platform e-learningowych. Sprawdziliśmy, czy nowy Microsoft Surface Laptop Go będzie dobrym wyborem do nauki przez internet!

microsoft go

Jak funkcjonują szkoły wyższe w czasie pandemii? 

Stan epidemiczny w Polsce sprawił, że wiele uczelni wyższych postanowiło przejść na nauczanie zdalne lub mieszane. Wykłady, jak i ćwiczenia są realizowane online. Studenci za pośrednictwem platform e-learningowych są w stałym kontakcie z wykładowcą, natomiast za pośrednictwem kamery użytkownik może brać aktywny udział w zajęciach, a także otrzymywać materiały dydaktyczne.

Przez internet są organizowane zaliczenia przedmiotów, a także egzaminy. Z tego powodu student musi odpowiednio przygotować się do nauki. Konieczne jest posiadanie komputera umożliwiającego komfortowe wykonywane zadań, a także uczestniczenie w zajęciach bez zakłóceń.

Microsoft Surface Laptop Go

Dlaczego dobry laptop jest niezbędny dla studenta? 

Do studiowania zdalnego najlepiej sprawdzi się lekki i wydajny laptop. W porównaniu do komputerów stacjonarnych gwarantuje on mobilność, dlatego student może uczyć się z dowolnego miejsca. Lekka konstrukcja to zdecydowanie jeden z istotniejszych elementów. Przenośny komputer będzie można z łatwością zapakować do torby czy plecaka.

Testowany przez nas Microsoft Surface Laptop Go waży 1,1 kg i ma grubość zaledwie 15,69 mm. Ekran o przekątnej 12,4 cala to dobry kompromis pomiędzy niewielkimi rozmiarami a odpowiednio dużą przestrzenią roboczą. Na jednym ekranie odpalisz przeglądarkę internetową i nowy dokument w Microsoft Word. 

Studenci łączą się z wykładowcami za pośrednictwem wbudowanej kamery, dlatego jej wysoka jakość jest bardzo istotna. Rozdzielczość HD i przysłona f/2.0 przekładają się na wyraźny obraz nawet w słabych warunkach oświetleniowych. W Microsoft Surface Laptop Go zastosowano podwójne dalekosiężne mikrofony studyjne, dlatego rozmówca nie będzie miał większego problemu z usłyszeniem studenta. W nauczaniu zdalnym te elementy odgrywają ogromną rolę!

Oprogramowanie do nauki zdalnej wymaga dobrych podzespołów w laptopie. Microsoft Surface Laptop Go dysponuje procesorem Intel Core i5 10. generacji i 8 GB pamięcią RAM. Takie połączenie umożliwia uruchomienie platformy e-learningowej, a także innych aplikacji w tle. Przenośny komputer jest na tyle szybki, że poradzi sobie z odpaleniem kilku programów na raz.

Podczas testów korzystałem z Microsoft 365 przy otwartych kilkunastu kartach przeglądarki. Urządzenie nie zwolniło ani na moment, co pozwoliło mi na wykonanie wszystkich zadań w jeszcze krótszym czasie. Na szybkie uruchamianie systemu operacyjnego Windows 10 Home w trybie S, a także przesyłanie plików wpływ ma również dysk SSD. W testowanym modelu pojemność wynosi 256 GB, co jest wystarczające do przechowania dokumentów, zdjęć czy nawet filmów.

microsoft go

Każdy student ma do wykonania rozmaite projekty, a także zadania zaliczeniowe, które często wiążą się z pisaniem długich tekstów. Pełnowymiarowa klawiatura w Microsoft Surface Laptop Go ma dobrze wyważony skok klawisza, dlatego można pisać na nim naprawdę szybko. Dodatkowo w górnej części klawiatury znajdziemy przyciski funkcyjne ułatwiające zarządzanie laptopem.

Wiele nowoczesnych laptopów pozbawia się popularnych złącz. W Microsoft Surface Laptop Go do dyspozycji mamy jedno złącze USB-C, jedno USB-A oraz gniazdo słuchawkowe minijack 3,5 mm. To wystarczy, aby podłączyć pendrive’a czy dysk zewnętrzny. Oczywiście, gdy taka liczba portów jest zbyt mała, to możemy ją z łatwością rozszerzyć za pomocą dedykowanej przejściówki.

Praca na baterii jest kluczowa w nauce zdalnej! 

Dobrze działająca bateria to dla studenta niezwykle ważny element w przenośnym komputerze. Brak konieczności częstego podłączania ładowarki sprawi, że będziesz mógł swobodnie przemieszczać się i brać udział w zajęciach z dowolnego miejsca! Microsoft Surface Laptop Go na tle konkurencji wypada świetnie, oferując nawet 13 godzin pracy na jednym cyklu.

Podczas testów ten wynik znalazł potwierdzenie w rzeczywistości. W przypadku pracy na bardziej wymagających programach laptop wytrzymuje spokojnie 9-10 godzin. Szybkie dostarczenie energii do urządzenia jest możliwe za sprawą 39 W zasilacza znajdującego się w zestawie.

Microsoft Surface Laptop Go to świetny laptop nie tylko do nauki

Zakup dobrego laptopa to nie tylko świetny wybór do nauki. Po zakończonych zajęciach można oddać się chwili rozrywki. Znakomicie sprawdza się w tym dotykowy ekran, który sprawia, że możemy korzystać z laptopa jak z tabletu. Wyszukiwanie filmów w serwisach streamingowych czy poruszanie się po systemie jest dużo wygodniejsze.

Sama rozdzielczość 1536 × 1024 px i zagęszczenie pikseli na poziomie 148 PPI pozwalają na oglądanie multimediów w wysokiej rozdzielczości. Doskonały dźwięk jest zasługą głośników Omnisonic, wspierających technologię Dolby Audio. Zastosowanie karty graficznej Intel UHD Graphics umożliwia odpalanie gier na średnich ustawieniach. Oczywiście Microsoft Surface Laptop Go nie jest typowo sprzętem gamingowym, ale z wieloma tytułami poradzi sobie bez najmniejszych kłopotów.

Kamera HD to nie tylko dobre rozwiązanie do nauki. Za jej pomocą porozmawiasz ze swoimi bliskimi, a dzięki dobrze działającej baterii zrobisz to zarówno w łóżku, jak i przy biurku, nie obawiając się o to czy masz akumulator pod ręką!

microsoft go

Microsoft Surface Laptop Go doskonale się sprawdzi w nauce zdalnej

Microsoft Surface Laptop Go to jeden z najlżejszych modeli w ofercie producenta. Lekka konstrukcja została wyposażona w bardzo mocne podzespoły, co czyni przenośny komputer niezwykle uniwersalnym. Jedną z mocniejszych stron urządzenia jest pojemna bateria, a także solidna kamera. Mikrofony studyjne powodują, że głos użytkownika jest czysty i niezwykle wyraźny.

Mając pod ręką takiego laptopa nie musisz obawiać się, że w najmniej oczekiwanym momencie odmówi on posłuszeństwa. W dobry sprzęt do nauki, jak i rozrywki warto zainwestować. Taki zakup zwróci się bardzo szybko!

Microsoft Surface Laptop Go jest dostępny w dwóch konfiguracjach: 

 • wersja z procesorem Intel Core i5, 8 GB pamięcią RAM i 128 GB dyskiem SSD (3769 zł) 
 • wersja z procesorem Intel Core i5, 8 GB pamięcią RAM i 256 GB dyskiem SSD (4679 zł) 

Microsoft Surface Laptop Go specyfikacja

 • ekran: 12,4 cala 
 • rozdzielczość: 1536 × 1024 px 
 • procesor: Intel Core i5 10.generacji
 • pamięć RAM: 8 GB 
 • karta graficzna: Intel UHD Graphics
 • złącza: 1xUSB-C, 1xUSB-A. 1x minijack 3,5 mm, 1 x port Surface Connect
 • zabezpieczenia: czytnik linii papilarnych w przycisku 
 • aparat, wideo i dźwięk: kamera HD 720p f/2.0, podwójne dalekosiężne mikrofony studyjne, głośniki Omnisonic Dolby Audio
 • waga: 1.1 kg
Zdjęcia i tekst: Bartłomiej Mazurek