Data publikacji:

Jaki odkurzacz piorący? Ranking TOP 10

Trudno wyobrazić sobie wyposażenie domu bez sprzętu takiego jak odkurzacz. To urządzenie stanowi podstawę podczas sprzątania. Chociaż klasyczny odkurzacz dobrze radzi sobie z czyszczeniem gładkich powierzchni takich jak panele, drewno lub płytki, to czyszczenie dywanów, tapicerek i wykładzin jest znacznie trudniejszym zadaniem.
jaki odkurzacz piorący
W odpowiedzi na ten problem powstały odkurzacze piorące. Dobry odkurzacz piorący to wybawienie w wielu aspektach sprzątania domu, dlatego takie urządzenia zyskują coraz większe grono zadowolonych użytkowników.
Czym wyróżnia się odkurzacz piorący do domu? Podstawową zaletą jest wielofunkcyjność tego urządzenia, ponieważ posiadając dobry odkurzacz piorący, można zapomnieć o innych sprzętach, które mogą zostać zastąpione tym urządzeniem. Jakie jeszcze zalety ma odkurzacz piorący? Czy warto kupić odkurzacz piorący do domu? Jak właściwie działa taki sprzęt oraz co warto wiedzieć przed zakupem?
Odpowiedzi na powyższe pytania oraz ranking najczęściej wybieranych odkurzaczy można znaleźć w treści poniższego artykułu, dlatego warto zapoznać się z jego treścią.

Odkurzacz piorący z rankingu – jak działa? Czy warto go kupić?

Odkurzacz piorący do domu swoje główne zastosowanie znajdzie podczas czyszczenia dywanów, wykładzin czy tapicerek. Chociaż regularne tradycyjne odkurzanie dywanu jest dobrym doraźnym sposobem na utrzymanie czystości, to oczywiste jest, że tylko dogłębnie wyczyszczony dywan może wyglądać czysto i estetycznie. Warto więc postawić na dobry odkurzacz do dywanów.
Brud gromadzony na włóknach dywanu wnika głęboko w jego strukturę, dlatego klasyczny odkurzacz, który usuwa brud jedynie z górnej powierzchni, nie daje zadowalających efektów. Jedynym sposobem na usunięcie uporczywego brudu, który zalega we włóknach dywanu, jest czyszczenie na mokro, do czego świetnie sprawdzi się dobry odkurzacz piorący.
Odkurzacz piorący do domu działa na zasadzie ekstrakcji, co w praktyce oznacza, że dysza odkurzacza nanosi pod ciśnieniem roztwór wody i środka czyszczącego na powierzchnię dywanu, dzięki czemu wnika on głęboko w strukturę czyszczonego materiału. Brud zalegający we włóknach rozpuszcza się i staje łatwy do usunięcia. Takim sposobem w prosty i szybki sposób można usunąć uporczywe plamy oraz problematyczny zapach.
Odkurzacz piorący do domu różni się od klasycznego także pod względem budowy. Dobry odkurzacz piorący posiada dwa zbiorniki na wodę – czystą wodę z detergentem i wodę brudną, odessaną z czyszczonej powierzchni, oraz dyszę, którą nanosi się roztwór czyszczący i odsysa brudną ciecz po zakończonym czyszczeniu.

Jaki dobry odkurzacz piorący? Kluczowe parametry

Chociaż odkurzacz piorący do domu to sprzęt, który w szybkim tempie zyskuje dużą popularność, to wciąż wiele osób nie wie, jakie są najważniejsze parametry tego typu urządzenia. Zatem na co zwrócić uwagę?
Nie jest zaskoczeniem stwierdzenie, że w sprzęcie takim jak odkurzacz piorący do domu kluczowa jest moc. To właśnie moc ma bezpośredni wpływ na to, jak skuteczne będzie to urządzenie oraz na jaką wydajność sprzętu może liczyć użytkownik.
Nie inaczej jest z siłą ssącą, dlatego dobry odkurzacz piorący powinien mieć dużą siłę ssania. Im większa siła ssania, tym lepszy i szybszy efekt można uzyskać podczas czyszczenia zabrudzeń, nawet w przypadku trudnych, zaschniętych plam.
Nie należy zapomnieć także o pojemności zbiorników na wodę, zarówno na wodę czystą z dodatkiem detergentu, jak i na wodę z zabrudzeniami, którą odsysa się z czyszczonych powierzchni. Odpowiednio duże zbiorniki na wodę bezpośrednio przekładają się na komfort i szybkość pracy, ponieważ nie wymagają częstego napełniania i opróżniania.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Ważne jest także to, co znajduje się w podstawowym wyposażeniu takiego sprzętu. Zazwyczaj można liczyć na różne końcówki oraz filtry, w przypadku modeli z pełniejszym wyposażeniem są one wzbogacone o dodatkowe filtry, szczotki lub końcówki, które w jeszcze większym stopniu ułatwiają pracę.
ranking odkurzaczy piorących

Ranking odkurzaczy piorących

Wybór odkurzacza piorącego dla wielu osób nie jest łatwy, dlatego przed zakupem wybranego modelu warto sprawdzić, które z nich znajdują się na liście TOP 10 chętnie wybieranych odkurzaczy piorących.

1. Karcher SE 4001

Na pierwszym miejscu znalazł się dobry odkurzacz piorący, którego głównym przeznaczeniem jest czyszczenie wykładzin tekstylnych, tapicerki (także samochodowej) oraz czyszczenie powierzchni twardych. To uniwersalny sprzęt, który świetnie się sprawdzi u osób zmagających się z alergiami lub u właścicieli zwierząt domowych. Dzięki swojej skuteczności, ergonomicznej budowie oraz funkcjonalności jest obecnie najchętniej wybieranym urządzeniem w tej kategorii.

2. Bosch Serie 4 AquaWash&Clean BWD41720

Ten funkcjonalny model odkurzacza świetnie się sprawdza nie tylko podczas klasycznego odkurzania, ale równie dobrze poradzi sobie z praniem dywanu lub tapicerki, usuwaniem trudnych plam oraz zebraniem rozlanego płynu. Dodatkowo, dzięki podwójnym filtrom, ten model zadba o jakość powietrza w domu.

3. THOMAS Cycloon Hybrid Amfibia

To model hybrydowego odkurzacza, który łączy w sobie 5 kluczowych cech – świetnie sprawdza się zarówno podczas klasycznego odkurzania bez użycia wody, jak i podczas czyszczenia na mokro.

4. THOMAS Aqua+ Pet & Family Plus

To idealny wybór dla posiadaczy zwierząt, ponieważ ten odkurzacz piorący do domu ma wiele szczotek, które świetnie radzą sobie z usuwaniem sierści i włosów.

5. MPM MOD-22

Ten model łączy w sobie możliwość czyszczenia na sucho i mokro, co oznacza, że z łatwością zastąpi klasyczny odkurzacz przeznaczony do gładkich powierzchni.

6. Bosch Serie 4 AquaWash&Clean BWD41700

Model oferuje dwie możliwości odkurzania – odkurzanie z workiem lub odkurzanie z filtrem wodnym, a dzięki dużej pojemności zbiornika na wodę, który pomieści 5 litrów płynu, czyszczenie powierzchni z użyciem tego sprzętu jest szybkie i komfortowe.

7. Karcher SE 4002

Oprócz podstawowych funkcji i możliwości, może pochwalić się przydatną funkcją Water Stop, dzięki której turbina odkurzacza jest automatycznie wyłączana, jeśli poziom brudnej wody w zbiorniku osiągnie maksimum.

8. THOMAS Cycloon Hybrid Amfibia Pet

Sprzęt to połączenie odkurzacza piorącego z filtrem wodnym oraz filtrem cyklonowym. Oznacza to, że codzienne sprzątanie staje się łatwe oraz szybkie, a powietrze wewnątrz domu zostaje nawilżone i odświeżone.

9. Karcher SE 5.100

Jest szczególnie polecany dla właścicieli zwierząt oraz alergików, ponieważ to urządzenie w połączeniu z odpowiednimi preparatami czyszczącymi skutecznie usuwa roztocze, zabrudzenia oraz kurz, a także działa antyalergicznie.

10. THOMAS Aqua+ Allergy&Family

Filtr wodny umieszczony w tym odkurzaczu pozwala na oczyszczenie powietrza z ponad 99% zanieczyszczeń, co jest niezwykle ważne dla alergików. Dzięki świetnemu systemowi filtracji odkurzacz ten zapewnia doskonałą czystość w całym pomieszczeniu. 
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!