Data modyfikacji:

Jaki papier do drukarki wybrać? 

Wybór odpowiedniego papieru do drukarki wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych. Ważne, aby papier spełniał nasze oczekiwania a dodatkowo miał korzystną cenę. Nie wiesz jaki papier do drukarki wybrać? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
jaki papier do drukarki

Jaki papier do drukarki wybrać? 

Wybór odpowiedniego papieru do drukarki wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych. Ważne, aby papier spełniał nasze oczekiwania a dodatkowo miał korzystną cenę. Nie wiesz jaki papier do drukarki wybrać? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
Przy wyborze odpowiedniego papieru do drukarki warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry, takie jak: gramatura, grubość, klasa papieru, format, nieprzezroczystość, czy gładkość. Każdy z tych parametrów wpływa bezpośrednio lub pośrednio na ostateczną jakość wydruku. 
Gramatura informuje konsumenta o wadze pojedynczego arkusza papieru. Jest wyrażana w gramach na metr kwadratowy. Im wyższa gramatura, tym grubsza i bardziej sztywna pojedyncza kartka. Standardowa gramatura papieru biurowego to 80 g/m2. Warto zwrócić uwagę jaką gramaturę obsługuje nasza drukarka, aby wydruk był jak najbardziej satysfakcjonujący.
Od grubości papieru do drukarki zależy jak papier będzie reagował na zaginanie. Ze wzrostem grubości rośnie jego sztywność.
Klasa papieru oznacza jak bardzo biała jest pojedyncza kartka. Nie ma określonych norm, które klasyfikowały by dany papier do klasy A (najbardziej biała), B czy C.
Format to inaczej wymiary arkusza papieru. Najczęściej spotykanym formatem jest A4, czyli 210 x 297 mm. Jednak istnieje wiele różnych formatów papierów np. A5, B5, DL. Nie każda drukarka obsługuje dany format papieru, więc warto sprawdzić jakie formaty obsługuje nasze urządzenie. 
Nieprzezroczystość jest parametrem, który uzależniony jest od struktury papieru i ilości włókien. Im większa nieprzezroczystość, tym papier mniej przebija. Wyrażana jest w wartościach procentowych.
Gładkość papieru ma największe znaczenie w kontekście jakości. Im większa gładkość, tym lepsza jakość wydruku, lepsze odwzorowanie kolorów, szczegółów itp. 

Papier do drukarki. Jaki wybrać?

Nie ma jednego uniwersalnego papieru do drukarki. Bardzo często za taki uważa się papier ksero 80 g/m2. Jednak jakość wydruku będzie całkiem inna w drukarce atramentowej niż w laserowej. 
Papier do drukarki atramentowej powinien przede wszystkim posiadać strukturę, która umożliwia wchłanianie atramentu i jego prawidłowe (i szybkie) wysychanie. Powinien mieć gramaturę minimum 80 g/m2.

Jaki papier fotograficzny do drukarki?

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jaki papier foto do drukarki atramentowej wybrać, zwróć uwagę na gramaturę jaką obsługuje Twoje urządzenie. Gramatura papieru do drukowania zdjęć waha się w przedziale 115 do nawet 450 g/m2. 

Jaki papier do drukarki laserowej?

Ważne, aby wybrać wyższą gramaturę niż w przypadku drukarki atramentowej. Warto zwrócić uwagę na specyfikację urządzenia. Gramatura powinna być w przedziale 80-120 g/m2.

Jaki papier do drukowania zdjęć wybrać?

Wszystko zależy od drukarki, jaką posiadamy. Parametru papieru warto porównać ze specyfikacją urządzenia tak, aby drukarka “dała radę”. Można wybrać papier do drukowania zdjęć matowy, półmatowy i błyszczący (lekki połysk lub wysoki połysk)
Zdjęcie: Envato Elements