Data modyfikacji:

Jaki procesor do gier wybrać?

Przy składaniu komputera gracze kierują zazwyczaj większość swojej uwagi w stronę kart graficznych, dobre GPU jest bowiem kluczowym elementem pozwalającym na zabawę z najnowszymi tytułami. Jak ważne jest jednak w tym przypadku CPU? Dowiedz się, jaki procesor do gier wybrać.

procesor do gier
Procesor jest mózgiem komputera, który komunikuje się i zarządza pracą jego wszystkich podzespołów. Firmy AMD i Intel, a więc wiodący producenci pecetowych czipów, cały czas konkurują ze sobą pod względem wprowadzanych innowacji oraz nowych technologii w swoich produktach. Giganci dużą uwagę przykładają zwłaszcza do potrzeb graczy, oferując im naprawdę wydajne układy. Jaki procesor do gier jednak wybrać i czy warto inwestować w najdroższe i najszybsze modele?

Procesor do gier – podstawowe fakty

Jeżeli decydujesz się na zakup procesora z myślą o komputerze do gier, musisz sobie uświadomić, że nie wybierasz go w próżni. W pierwszej kolejności musisz bowiem ustalić z góry budżet, jaki przeznaczysz na cały sprzęt. Nieodmiennie jego największą część pożre bowiem koszt zakupu karty graficznej. GPU są bez wątpienia najważniejszym komponentem wpływającym na wydajność komputera w najnowszych grach. Parowanie najnowszej karty z procesorem z niższej półki mija się jednak z celem. W ten sam sposób nie warto łączyć bardzo szybkiego procesora za ponad 1500 złotych z kilkuletnim układem graficznym z niższej półki.

Koniecznie zaznaczmy również, że poza kilkoma wyjątkami (takimi jak skomplikowane symulatory), współczesne gry w niskim stopniu polegają na mocy obliczeniowej procesorów. Oczywiście, jeżeli posiadamy bardzo stary lub budżetowy układ, odczujemy to podczas rozgrywki, ale różnica pomiędzy modelami ze średniej i z najwyższej półki nie jest już tak zauważalna. Deweloperzy po prostu nie wprowadzają bowiem do swoich tytułów trudnego i pracochłonnego w implementacji optymalnego wykorzystania mocy wielu rdzeni CPU. Ciężar obliczeń mogą bowiem przerzucić na kartę graficzną.

Jaki procesor do gier będzie najlepszy?

Jaki więc można wysunąć wniosek z tych przytoczonych faktów? Możemy śmiało stwierdzić, że dobry procesor do gier to przede wszystkim model ze średniej półki, oferujący najlepszą jakość i wydajność w stosunku do kosztu jego zakupu. CPU w tej kategorii kupimy zazwyczaj w cenie od około 750 do 1200 złotych. Sprawdzą się one w komputerach z szybkimi GPU, a także w pecetach poza rozrywką wykorzystywanych również do pracy z bardziej zaawansowanymi aplikacjami przeznaczonymi do edycji wideo i grafiki, albo do streamowania.
Najbardziej rozsądnym zakupem, z punktu widzenia przeciętnego gracza, jest większość najnowszych układów Intela z rodziny Core i5 oraz AMD Ryzen 5. Procesory te odznaczają się zbliżoną do siebie konfiguracją, a także wydajnością. Jeżeli połączysz je z dobrą kart graficzną, posłużą ci przez co najmniej kilka lat i pozwolą obsłużyć najnowsze gry w wysokich detalach, w rozdzielczościach 1080p i 1440p.
Procesory z tej półki cenowej sprzedawane są w zestawach z chłodzeniem. Dołączony alotropowy wystarcza do normalnych zastosowań, ale w przypadku mocniejszych konfiguracji podzespołów oraz mniejszych obudów warto zastanowić się na wymianą pasty termoprzewodzącej oraz wiatraka z radiatorem. Warto dodać również, że w wybranych modelach procesorów Intela w tej grupie (są one oznaczone literą „F” w nazwie), można dodatkowo podkręcić zegar, uzyskując od kilku do nawet kilkunastu procent więcej mocy.
W wypadku, gdy dysponujesz dużym budżetem i planujesz zabawę w rozdzielczości 4K, ze wszystkimi możliwymi fajerwerkami graficznymi, a także zakupiłeś w tym celu jedno z najlepszych GPU na rynku, możesz zdecydować się na droższe rozwiązania. Mowa tu o procesorach z serii Intel Core i7 i i9, w cenach od około 1400 do ponad 3000 złotych, a także Ryzen 7 i 9, w podobnym przedziale cenowym. Moc CPU tego typu wykorzystujemy podczas strumieniowania rozgrywki w sieci. Jeżeli peceta używasz także do pracy

Najważniejsze parametry procesora do gier

  • Częstotliwość – parametr określający, z jaką prędkością działa CPU. Jest on mierzony w gigahercach. Dla gracza jest to kluczowa cecha układu, im jest ona wyższa, tym lepiej. Należy zaznaczyć, że w procesorach częstotliwość jest dynamiczna i regulowana ze względu na temperaturę oraz liczbę zadań. W specyfikacji technicznej znajdziemy informacje o fabrycznym taktowaniu, a także maksymalnej możliwej prędkości zegara (tryb turbo). 
  • Liczba rdzeni – określa liczbę „procesorów w procesorze”, a więc niezależnych od siebie jednostek obliczeniowych. Większość dobrych procesorów dla graczy posiada zazwyczaj co najmniej sześć rdzeni Najdroższe modele mogą mieć ich jednak znacznie więcej (w sumie nawet 32). Do zabawy w wirtualnych światach wystarczy nam maksymalnie osiem rdzeni, trudno znaleźć bowiem grę, która w skuteczny sposób korzysta z ich większej liczby. 
  • Liczba wątków – wielowątkowość to technologia, która pozwala pojedynczym rdzeniom CPU zachowywać się jak kilka procesorów logicznych i jednocześnie pracować nad kompletnie różnymi problemami, co prowadzi do przyśpieszenia pracy peceta. Skala wzrostu wydajności zależy jednak w dużym stopniu od optymalizacji uruchomionej gry lub programu, zależy więc wyłącznie od ich deweloperów. W tanich procesorach dla graczy liczba wątków odpowiada liczbie rdzeni. 
  • Pamięć podręczna – jest też określana technicznym terminem „pamięć cache”. CPU wykorzystuje ją do przechowywania często używanych danych, którymi dzieli się z kośćmi RAM. Teoretycznie zwiększa ona wydajność oraz szybkość pracy procesora, ale gracze nie muszą przykładać zbytniej wagi do jej wielkości, ponieważ nie ma zauważalnego wpływu na systemy przeznaczone wyłącznie do komputerowej rozrywki. 
  • Złącze (socket) – chodzi tu o typ gniazda, w które wmontowuje się procesor na płycie głównej komputera. Modele Intela i AMD wykorzystują zupełnie inne złącza i są ze sobą niekompatybilne. Jeżeli chcemy więc wymienić w swoim komputerze procesor Intela na AMD lub odwrotnie, zmuszeni jesteśmy również do wymiany całej płyty, a także starego systemu chłodzenia. 
  • TDP – wartość ciepła, które procesor generuje podczas maksymalnego obciążenia. Jest ona tradycyjnie podawana w watach i pomaga dobrać odpowiedni system chłodzenia, a także zasilacz komputera.
autor: Michał Kułakowski