Data publikacji:

Jaki quad wybrać dla dziecka?

Wśród wielu prezentów, które możemy sprawić naszym pociechom, quad jest właśnie tym, co sprawi największą radość. Warto jednak dokładnie zastanowić się nad tym, jaki model quada będzie idealny dla naszego dziecka. W końcu chcemy, by doskonała zabawa szła w parze z bezpieczeństwem. Jaki quad wybrać dla dziecka?

quad dla dziecka

Quad dla dzieci – bezpieczeństwo i dobra zabawa

Quad to coraz częstszy wybór rodziców, jeśli chodzi o wyjątkowe prezenty na najważniejsze okazje – komunię, okrągłe urodziny czy nagroda za nadzwyczajne wyniki w nauce. Quad to połączenie doskonałej zabawy, gwarancja niezapomnianych wrażeń, ale też odpowiednia technologia, która zapewnia bezpieczeństwo naszym pociechom.

Quad może sprawdzić się na utwardzonej nawierzchni, jak również w przypadku krótkich wycieczek po wyboistych leśnych czy górskich ścieżkach. Której trasy byśmy nie wybrali, możemy być pewni, że nasze dzieci będą zachwycone takim prezentem. Co więcej – quad to także pierwszy pojazd dziecka, a zatem już od najmłodszych lat możemy wpajać mu podstawowe zasady związane z utrzymaniem równowagi, obsługą pojazdu oraz podstawowymi zasadami ruchu drogowego. By jednak prezent był możliwie jak najlepszy, musimy zadbać o to, by quad spełniał pewne określone wymagania.

Parametry techniczne quada dla dzieci

Zacznijmy od parametrów technicznych quada, którego prezentujemy naszym pociechom. Quad dziecięcy nieco różni się od tradycyjnego pojazdu tego typu, z tym jednak, że zastosowano realistyczny kształt pojazdu. W zależności od kategorii wiekowej quady dziecięce różnią się wielkością i parametrami technicznymi. My, chcąc sprezentować quad najmniejszym pociechom, musimy zwracać uwagę na to, by pojazd był przede wszystkim bezpieczny. 

Dlatego też urządzenie o mocy 45 W wyposażone w akumulator spełni nasze wszystkie wymagania. Taki quad dziecięcy nie rozwinie efektownych prędkości, ale przecież nie o to nam chodzi. Maksymalna prędkość 10 kilometrów na godzinę to optymalne osiągi dla quada, którym będzie poruszać się dziecko do 10. roku życia. Pamiętajmy, by quad cechował się odpowiednią amortyzacją, w którą wyposażone są koła. To pozwoli na komfortową jazdę nawet w przypadku, gdy poruszamy się po nierównych ścieżkach.

Quad – akumulatorowy czy spalinowy?

Quad akumulatorowy czy spalinowy – to pytanie, na które odpowiedź musi znaleźć każdy rodzic pragnący podarować swojemu dziecku ten pojazd. Różnica jest znacząca, dlatego niezwykle istotne, by dokonać odpowiedniego wyboru, biorąc pod uwagę wiek naszego dziecka i jego preferencje. Quady akumulatorowe to urządzenia, które rozwijają prędkość do 10 kilometrów na godzinę. To pojazdy, które nie wymagają od nas żadnych dodatkowych wydatków eksploatacyjnych, działają relatywnie cicho i są niezwykle bezpieczne. Są to zatem pojazdy, które nadadzą się dla mniejszych dzieci, do 10. roku życia. Wadą rozwiązania akumulatorowego jest potrzeba ładowania, co może skutecznie popsuć zabawę, gdy jesteśmy w samym środku przejażdżki.

Rozwiązaniem takiego problemu będzie zakup quada spalinowego. Są to jednak urządzenia przeznaczone dla starszych dzieci i młodzieży. Dlaczego? Ze względu na pojemność silnika, która niejednokrotnie pozwala rozwinąć prędkość nawet do 40-50 kilometrów na godzinę. Dla dziecka jest to niezwykle niebezpieczna szybkość, dlatego tego typu pojazdy rekomendowane są dla starszej młodzieży.

Dodatkowe zabezpieczenia podczas jazdy

Podczas zabawy z quadem to bezpieczeństwo naszej pociechy jest najważniejsze, dlatego upewnijmy się, że pojazd, który kupujemy, wyposażony jest w odpowiednie technologie ułatwiające i gwarantujące bezpieczną jazdę. Przede wszystkim certyfikaty bezpieczeństwa. Każdy producent powinien przejść surowe testy bezpieczeństwa, które stanowią potwierdzenie, że jest to pojazd odpowiedni dla dzieci.

Poza tym dodatkowe akcesoria zabezpieczające – pasy bezpieczeństwa, ogranicznik prędkości umożliwiający kontrolę nad tym, jaką maksymalną szybkość może rozwinąć dziecko, a także dodatkowe osłony jak handbary na ręce, tylne oparcie czy pilot bezpieczeństwa, który umożliwi zdalne wyłączenie pojazdu, gdy zachodzi taka potrzeba.

Zwróćmy uwagę również na skuteczność hamulców tarczowych, które powinny być montowane w naszym quadzie – to właśnie ten rodzaj hamulców zwiększa skuteczność hamowania.

Dobierz pojazd do malucha

Zasada doboru quada powinna być prosta – nie wybieramy quada, a następnie staramy się dopasować do niego umiejętności dziecka, a zakupu dokonujemy, bazując na pewnych informacjach o dziecku. Przede wszystkim wiek. Dla najmłodszych dzieci dobrym rozwiązaniem będzie quad akumulatorowy, podczas gdy starsze mogą już spokojnie poruszać się na szybszym quadzie spalinowym. Dodatkowo każdy quad wyposażony jest w skrzynię biegów – może być ona automatyczna, półautomatyczna lub ręczna. Ten parametr należy również dostosować do umiejętności dziecka. Jeśli to pierwszy pojazd naszej pociechy, skupmy się tylko na urządzeniach z automatyczną skrzynią biegu. Zwróćmy uwagę na samo przeznaczenie quada – ma on służyć krótkodystansowej zabawie w pobliżu domu czy raczej planujemy dłuższe wypady?

Ostatnim, ale nie mniej ważnym czynnikiem jest poziom hałasu generowany przez pojazd. Jeśli nasze dzieci są wrażliwe na ryk spalinowego silnika, naturalne będzie, że skupimy się raczej na urządzeniach akumulatorowych.

Dlaczego warto postawić na prezent w postaci quada dla dzieci?

Dlaczego quad to dobry pomysł na prezent dla naszego dziecka? To doskonała przygoda, która sprawi, że nasza pociecha być może zapała miłością do motoryzacji i off-roadowych przygód. To także urządzenie bezpieczne, które zagwarantuje rozrywkę i naukę w jednym. Nic tak dobrze nie przygotuje dziecka do prowadzenia prawdziwego pojazdu, jak nauka na mniejszym odpowiedniku. Zasady ruchu drogowego, podstawowa obsługa pojazdów – to czynniki, które zaprocentują w przyszłości. Nie zapominajmy o najważniejszym – o szczerej radości każdego dziecka, które otrzyma wymarzony quad.

Zdjęcie: ASphotostudio/Envato Elements
Autor: Norbert Rukowski