Chcesz, żeby twoje dzieci częściej wychodziły z domu i bawiły się w ogrodzie? Recepta jest prosta – postaw na działce domek ogrodowy dla dziecka. To idealne miejsce do twórczej zabawy, w którym maluchy z chęcią będą spędzały czas. Bo domek ogrodowy może być nie tylko miejscem do przechowywania dziecięcych skarbów, ale też prawdziwym placem zabaw. Jaki model wybrać? Domek drewniany dla dzieci czy może z tworzywa sztucznego?
Dobrze zaplanowany ogród dzielimy na część reprezentacyjną, wypoczynkową, gospodarczą i rekreacyjną. No właśnie – jeśli przydomowa działka ma spełniać oczekiwania wszystkich członków rodziny, na posesji powinny znaleźć się też atrakcje dla maluchów. Wiesz, już jaka huśtawka ogrodowa dla dzieci będzie najlepsza. Ogrodowy plac zabaw warto uzupełnić o domek ogrodowy. Oto garść wskazówek, które pomogą ci wybrać idealny domek ogrodowy dla dziecka.
W sprzedaży znajdziesz domki ogrodowe dla dzieci wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Wybór materiału wykonania domku ogrodowego jest częściowo uzależniony od wystroju pozostałej części ogrodu. W zależności od tego, jaka altana ogrodowa stoi w twoim ogrodzie, wybierzesz inny rodzaj domku dla dziecka, który będzie się idealnie komponował ze stylem mebli ogrodowych. Zobaczmy, jakie są wady i zalety domku ogrodowego z drewna i tworzyw sztucznych.
Domek z drewna dla dzieci to spory wydatek. Jeśli postawisz na skomplikowaną konstrukcję wyposażoną w dodatkowe drabinki, zjeżdżalnie i różnego rodzaju dekoracje, jak okiennice czy szprosy, może to oznaczać zakup rzędu kilku tysięcy złotych. Jednak taka inwestycja może być opłacalna – przy odpowiedniej konserwacji, czyli zabezpieczeniu drewnianej powierzchni przed działaniem wilgoci oraz intensywnych promieni słonecznych, domek drewniany dla dzieci będzie służył w dobrym stanie przez długi czas. Co więcej, drewno łatwo poddaje się obróbce i dobrze komponuje z elementami architektury ogrodowej oraz z samą zielenią. Dzięki temu miejsce zabaw twojej pociechy będzie się efektownie komponować ze stylizacją działki.
Ponadto domek drewniany dla dzieci jest atrakcyjny również dla najmłodszych użytkowników. Nie dość, że sama konstrukcja do złudzenia przypomina prawdziwe drewniane domy, to jeszcze jeśli puścisz wodze fantazji i pomalujesz domek np. w pastelowej skandynawskiej palecie, będzie on prezentować się znakomicie. Zanim zdecydujesz się na zakup domku drewnianego dla dzieci, sprawdź przedział wiekowy, dla jakiego konstrukcja jest przeznaczona. Najczęściej domki tego typu są przeznaczone dla nieco starszych dzieci, powyżej 5. roku życia. Drewniany domek ogrodowy znakomicie sprawdzi się jako prezent dla siedmiolatki.
Z kolei domek ogrodowy dla dziecka wykonany z tworzywa sztucznego to nieco mniej kosztowny zakup – możesz go nabyć nawet za kilkaset złotych. Najczęściej produkty tego typu są bajecznie kolorowe, co może być atrakcyjne dla maluchów, ale dla rodziców już niekoniecznie. Jeśli cenisz sobie spójną aranżację ogrodu, wielokolorowy domek może być ci solą w oku.
Domki tego typu są lekkie i mobilne. Nie trzeba ich na stałe przytwierdzać do podłoża jak ich drewnianych odpowiedników. Możliwe jest zatem przenoszenie domku w różne części ogrodu, co może być istotną zaletą, jeśli np. zależy ci na unikaniu zbytniego nasłonecznienia. Kolejny plusy, jakie zapiszemy na konto domków ogrodowych z tworzywa, to ich odporność na działanie wilgoci, a także łatwość w czyszczeniu. Minusem domków tego typu jest z pewnością płowienie koloru pod wpływem działania intensywnych promieni słonecznych. Z czasem domek będzie prezentował się nieco mniej korzystnie. Dodatkowo w pełnym słońcu zabawka będzie się mocno nagrzewać. Domek plastikowy to opcja przede wszystkim dla tych najmłodszych dzieciaków.
Co ciekawe, domek ogrodowy dla dziecka może stać się prawdziwym placem zabaw. Tu przede wszystkim prym wiodą drewniane konstrukcje. W sprzedaży znajdziesz modele na słupkach, które mają przypominać nieco domki na drzewie. Często są wyposażone w drabinki. Świetną opcją może być też domek ogrodowy dla dzieci ze zjeżdżalnią czy miniścianką wspinaczkową. Tego typu modele sprawdzą się najlepiej, jeśli twoja działka jest duża – zajmują sporo miejsca, a trzeba jeszcze zachować nieco wolnej przestrzeni wokół domku ze względów bezpieczeństwa.
Domek drewniany dla dzieci w formie placu zabaw będzie rozwiązaniem na długi czas. Konstrukcje tego typu tak naprawdę mogą służyć maluchowi przez wiele lat. W ten sposób możliwa będzie również wspólna zabawa – domki są na tyle duże, że swobodnie może korzystać z nich nawet kilkoro dzieci.
A gdy już wybierzesz konkretny model domku ogrodowego dla dziecka, przemyśl dokładnie lokalizację, w jakiej stanie. Przede wszystkim nie powinna być to zbyt nasłoneczniona część ogrodu. Zabawa w pełnym słońcu w środku domku mogłaby skończyć się przegrzaniem organizmu. Warto także posadowić domek tak, aby był widoczny ze strefy wypoczynkowej. W takim przypadku podczas relaksu na tarasie czy altanie ogrodowej będziesz mieć swoją pociechę na oku.
Kolejna rzecz, na którą powinieneś zwrócić uwagę, to podłoże pod domkiem ogrodowym dla dzieci. Jeśli postawisz na drewniany domek dla dzieci osadzony na słupkach lub wyposażony w drabinki, dobrym patentem jest wysypanie poniżej piasku. Dzięki temu podłoże zamortyzuje ewentualny upadek. Alternatywnym rozwiązaniem jest murawa. W pobliżu domku ogrodowego dla dzieci unikaj stawiania elementów architektury ogrodowej, które mogłyby stanowić zagrożenie dla malucha zajętego zabawą. Chodzi o płotki, skalniaki, gazony, duże doniczki itd.
Na koniec zwróć jeszcze uwagę na bezpieczeństwo użytkowania zabawki. Nieważne, czy zdecydujesz się na domek drewniany dla dzieci czy jego odpowiednik wykonany z tworzywa, producent powinien zapewnić, że przedmiot spełnia wszystkie wymagane normy. W praktyce warto też skontrolować stan wykończenia drewnianej powierzchni – musi być dobrze wyszlifowana, aby nie było na niej drzazg. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem są gumowe zabezpieczenia narożników, które często występują w przypadku domków ogrodowych dla dzieci ze zjeżdżalnią, drabinkami i innymi udogodnieniami.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny