Data modyfikacji:

Jaki smartwatch wybrać? Kompleksowy poradnik

Smartwatche to nowoczesne zegarki, które zamiast standardowej tarczy posiadają wyświetlacz. Oprócz godziny podają nam wiele innych, przydatnych informacji i bardzo ułatwiają codzienne życie. Obecnie znaleźć dobry smartwatch jest coraz trudniej ze względu na ogrom dostępnych modeli i ciągłe wprowadzanie nowszych. Mając tak duży wybór, wiele osób się w nim gubi i nie może dopasować odpowiedniego gadżetu dla siebie. Tutaj przychodzimy z pomocą i doradzamy, jaki smartwatch będzie najlepszy do twoich potrzeb.

smartwatch

Smartwatch – jaki model kupić?

To, jaki smartwatch będzie najlepszym wyborem dla ciebie, zależy od bardzo wielu czynników, a wśród nich:

 • wiek, rozmiar nadgarstka i przedramion,
 • poziom aktywności fizycznej,
 • posiadany model telefonu,
 • styl życia i pracy,
 • sposób codziennego ubioru,
 • preferencje dotyczące funkcji dodatkowych zegarka.

Omówimy zatem najważniejsze funkcje, jakie może posiadać smartwatch, przydatne pomiary, koszty i najpopularniejsze marki, jak również to, jakie zegarki są odpowiednie na formalne wyjścia czy dla sportowców.

Jaki smartwatch wybrać? Funkcje zegarka sportowego

Jeśli zastanawiasz się, jaki będzie dobry smartwatch, zdecyduj przede wszystkim o funkcjach, które mają dla ciebie znaczenie. Wśród funkcji oferowanych przez najróżniejsze smartwatche, z różnych półek cenowych, można wymienić:

 • Odczytywanie powiadomień z różnych aplikacji w telefonie – smartwatch może umożliwić nam odczytywanie powiadomień z portali społecznościowych czy wiadomości z czatów. Nie trzeba sięgać po telefon, by zobaczyć podgląd otrzymanej właśnie wiadomości.
 • Odbieranie wiadomości i połączeń – nowoczesne zegarki umożliwiają odczytywanie wiadomości i odbieranie lub odrzucanie połączeń z telefonu. To szczególnie wygodne, kiedy znajdujemy się w samochodzie lub autobusie, a nasz telefon znajduje się w plecaku. Rozmowy można prowadzić przez głośnik wbudowany w zegarek. Smartwatch z funkcją dzwonienia pozwoli nie tylko odbierać telefony, ale również je wykonywać. Żeby zegarek mógł pełnić te funkcje, warto wybrać smartwatch z kartą sim lub taki, który połączymy z telefonem za pomocą funkcji Bluetooth.
 • Kalendarz wraz z przypomnieniami – podłączając smartwatch do kalendarza, możemy ustawiać przypomnienia o wydarzeniach w określone dni, o wyznaczonych godzinach. Dzięki tej opcji nasza organizacja wskoczy na o wiele wyższy poziom, a my już nigdy nie zapomnimy o ważnym wydarzeniu.
 • Zdjęcia telefonem – za pomocą zegarka możemy kontrolować wiele funkcji telefonu, w tym aparat. Już nie musisz korzystać z samowyzwalacza ani prosić nikogo o robienie zdjęć. Pomoże ci w tym najlepszy smartwatch!
 • Prognozę pogody – mając zegarek na nadgarstku, masz dostęp do prognozy pogody w każdej chwili. Wiesz, czego się spodziewać, a deszcz na mieście nie powinien cię już zaskoczyć.
 • Pomiary aktywności fizycznej –smartwatche dokumentują przebyte kroki, dystanse, prędkość, mierzą ilość spalanych kalorii, pozwalają kontrolować swoje postępy, współzawodniczyć z innymi i sterować muzyką podczas ćwiczeń. W niektórych modelach można nawet pływać.
 • Pomiary związane ze snem – analizują i monitorują sen oraz różne jego fazy. Określają najlepszy moment, żeby się obudzić, i pomogą odnaleźć idealną godzinę na odpoczynek.
 • Pomiary związane ze zdrowiem – smartwatch z pulsoksymetrem może mierzyć puls czy poziom stresu, a także wykrywać upadek i informować o nim bliską osobę.
 • Moduł NFC i płatności zbliżeniowe –smartwatch z NFC umożliwia płacenie za pomocą zegarka w każdym terminalu tak samo jak kartą. Nie będzie już potrzeby nosić przy sobie telefonu ani portfela.
 • Moduł GPS – dzięki któremu nie zgubimy się w obcym mieście, odnajdziemy swoje dziecko lub telefon, w sytuacji, w której zostanie on skradziony.

Nie każdy smartwatch ma wszystkie wyżej wymienione możliwości. Niektóre posiadają tylko część z nich, inne mają bardziej rozbudowane funkcje dotyczące np. sportu czy zdrowia.

Ile kosztuje dobry smartwatch?

Cena smartwatcha jest silnie skorelowana z oferowanymi przez niego funkcjami. Najmniej skomplikowane modele można zakupić już w cenie około stu złotych, natomiast te najbardziej zaawansowane technologicznie dochodzą do kilku tysięcy.

Wśród funkcji podstawowych większości nowoczesnych zegarków wymieniamy możliwość połączenia z telefonem, pomiar kroków, snu, pokazywanie godziny i prognozy pogody. Na pytanie, ile kosztuje dobry smartwatch, nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ jednej osobie wystarczą wyłącznie funkcje podstawowe, natomiast inna będzie potrzebowała osobliwych, trudnodostępnych funkcji przydatnych np. w górach.

Smartwatch – jaki dla kogo?

Wybierając smartwatch, w szczególności na prezent, należy zwrócić uwagę na to, że zupełnie inne wymagania wobec niego będzie mieć dziecko, a inne osoba dorosła czy senior. Dziecku wystarczy stosunkowo niewielka ilość funkcji dodatkowych, przyda się GPS i możliwość odbierania połączeń. Dla osoby dorosłej znaczenie mogą mieć funkcje związane ze snem i wybudzaniem, aktywnością fizyczną, moduł NFC i możliwość płatności zbliżeniowych. Dla osoby starszej najważniejszy będzie duży wyświetlacz, który będzie czytelny nawet w słońcu i pomiary związane ze zdrowiem oraz snem.

Elegancki smartwatch do pracy

Jeśli na co dzień preferujesz elegancki styl, najlepszym rozwiązaniem będzie dobranie dla siebie równie eleganckiego smartwatcha, który wbrew obiegowej opinii nie musi mieć wyłącznie sportowego charakteru. Elegancki smartwatch może mieć okrągłą, prostokątną lub kwadratową, stonowaną tarczę oraz metalowy lub skórzany pasek. Może być także stylizowany na zwykły, elegancki zegarek do garnituru, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich funkcji smartwatcha. Wśród najpopularniejszych marek eleganckich zegarków wymienia się często Huawei, Roneberga, Samsunga lub Garetta.

Smartwatche sportowe

Zegarki sportowe są najczęściej wodoodporne, z niedużą, podłużną kopertą, która minimalizuje ryzyko zaczepiania się o różne przedmioty. Na ręce umieszczamy je za pomocą silikonowego paska, nieprzesuwającego się nadmiernie po nadgarstku w czasie wysiłku. Ich zaletą jest to, że są wyjątkowo łatwe w czyszczeniu.

Zegarki sportowe mają wszystkie funkcje przydatne w uprawianiu sportu i poprawianiu swoich osiągów. Mierzą tętno, dokumentują wysiłek i nasze możliwości motoryczne. Mogą być także wyposażone w moduł, który pomaga odnajdywać osoby uwięzione w górach i pod lawinami. W przypadku sportowych smartwatchy przodują przede wszystkim modele od Apple, Samsunga, Xiaomi, ART, Polar czy Watchmarka.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zegarek dla siebie?

Zanim zdecydujesz się na kupno smartwatcha, zapoznaj się dokładnie z tym, z jakim smartfonem będzie on kompatybilny. W nowoczesnych zegarkach wykorzystuje się różne systemy operacyjne, które są najlepiej dostosowane do określonych marek telefonów. Nie każdy system zegarek działa tak samo dobrze z każdym telefonem. Przykładowo, zegarki wyposażone w system Tizen działają zarówno z Androidem, jak i telefonami marki Apple, jednak w tym drugim przypadku nie będą wykorzystywać w pełni swojego potencjału.

Zwróć również uwagę na pojemność baterii i wielkość wyświetlacza, od którego również będzie zależał okres, jaki zegarek posłuży bez konieczności ładowania go. Smartwatche można ładować za pomocą podkładek ładujących lub tradycyjnych ładowarek.

Autorka: Patrycja Wojas