Data publikacji:

Jaki soundbar JBL kupić? Przegląd oferty producenta

Nawet najlepsze telewizory na rynku, ze względu na swoją smukłą konstrukcję, oferują co najwyżej przeciętny dźwięk, który nie zadowoli miłośników mocnych basów oraz dobrej muzyki. Obecnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem tego problemu jest zakup soundbara, a więc kompaktowego głośnika zawieszanego lub ustawianego bezpośrednio pod panelem TV. Wśród najbardziej popularnych producentów tego typu urządzeń znajduje się uznana amerykańska firma JBL z ponad 100-letnią tradycją projektowania sprzętu audio, która jest obecnie częścią koncernu Samsung. Przyjrzymy się więc, jakiego rodzaju soundbary JBL dostępne na polskim rynku.
soundbar jbl

JBL soundbary 2.0

Soundbary 2.0 to popularne rozwiązanie audio, które oferuje doskonałą jakość dźwięku i prostotę obsługi. Charakteryzują się one przede wszystkim tym, że składają się z dwóch głośników - lewego i prawego, co zapewnia przestrzenną reprodukcję dźwięku stereo. Soundbary 2.0 nie posiadają oddzielnego subwoofera, ale dzięki zaawansowanym technologiom przetwarzania dźwięku potrafią dostarczyć imponujący bas. Są kompaktowe i łatwe do zamontowania, często umieszcza się je pod telewizorem. Wiele modeli oferuje także bezprzewodową łączność Bluetooth, umożliwiającą strumieniowanie muzyki bezpośrednio z urządzeń mobilnych.

JBL Cinema SB 120 

Najtańszy i najprostszy soundbar w katalogu JBL. Sprzęt oferuje dźwięk stereo oraz odznacza się niskim profilem wynoszącym zaledwie 62 mm, a także maksymalną mocą 110 W. Wewnątrz urządzenia producent zainstalował także dwa dodatkowe głośniki niskotonowe o średnicy 2,5 cala.
Model łączymy z telewizorem za pomocą kabla HDMI lub łącza Bluetooth. W zestawie otrzymujemy zestaw wsporników do montażu ściennego oraz pilot.

JBL Bar 2.0 All In One

Kompaktowy soundbar stereo o mocy całkowitej 80 W, przeznaczony dla osób nieposiadających zbyt wiele miejsca na dodatkowe głośniki. Zamknięte w eleganckiej obudowie urządzenie wspiera standard Dolby Digital, a także JBL Surround Sound i może łączyć się z telewizorem za pośrednictwem kabla HDMI, przewodu optycznego lub technologii Bluetooth. Wadą modelu jest brak wbudowanego subwoofera. 

JBL Bar 2.0 All In One MKII 

Nowsza wersja JBL Bar 2.0, którą od poprzednika odróżnia głównie nowy design obudowy oraz ulepszona konstrukcja głośników z pasmem przenoszenia w zakresie 70 Hz–20 kHz. Sprzęt łączy się z telewizorem za pomocą technologii Bluetooth albo złącza optycznego i HDMI. Zaletą modelu pozostają kompaktowe wymiary (szerokość 614 mm i wysokość 56 mm). To dobry wybór na soundbar do 1000 zł.

JBL soundbary 2.1

Soundbary 2.1 to rozwinięcie popularnych soundbarów 2.0, oferujące dodatkowy bas dzięki dołączonemu subwooferowi. W skład systemu wchodzą dwa głośniki stereo, jak w przypadku soundbarów 2.0, oraz subwoofer, który jest odpowiedzialny za niskie częstotliwości i głęboki bas. Dzięki temu połączeniu soundbary 2.1 zapewniają jeszcze bardziej immersyjne doświadczenie dźwiękowe, idealne do oglądania filmów, słuchania muzyki i grania w gry w domowym zaciszu. Subwoofer często jest bezprzewodowy, co umożliwia elastyczne rozmieszczenie go w pomieszczeniu.

JBL Bar 2.1

Idealna propozycja dla osób poszukujących soundbara JBL wyposażonego w zewnętrzny subwoofer. Łączna moc zestawu wynosi 300 W, co pozwala cieszyć się mocnymi i głębokimi basami, które dodatkowo poprawia technologia JBL Deep Bass. Urządzenie obsługuje standardy Dolby Digital i JBL Surround Sound, a z telewizorem łączy się za pomocą Bluetooth albo HDMI i złącza optycznego. 

JBL Bar 2.1 Deep Bass MKII

Odświeżona wersja poprzedniego modelu, odznaczająca się nieco innym projektem obudowy listwy oraz subwoofera. Urządzenie pracuje w zakresie 40 Hz–20 kHz, a jego moc całkowita wynosi 300 W. Sprzęt komunikuje się za pomocą kabla HDMI, przewodu optycznego albo technologii Bluetooth w wersji 4.2.

JBL soundbary 5.1

Soundbary 5.1 to zaawansowane systemy dźwiękowe, które zapewniają jeszcze bardziej immersyjne i kinowe doświadczenie audio w domu. Składają się one z pięciu głośników - trzech przednich (lewy, środkowy, prawy), dwóch bocznych lub tylnych oraz oddzielnego subwoofera. Dzięki takiemu układowi dźwięk jest rozprowadzany przestrzennie, co oznacza, że można odczuć efekt przemieszczania się dźwięku wokół słuchacza.
Trzy przednie głośniki dostarczają klarowne brzmienie dialogów i efektów dźwiękowych, podczas gdy głośniki boczne lub tylne tworzą efekt przestrzenny, umieszczając nas w środku akcji. Subwoofer jest odpowiedzialny za niskie częstotliwości, dostarczając mocny bas i wibracje.

JBL Bar 500 PRO

Wysokiej jakości soundbar oferujący pięciokanałowy dźwięk przestrzenny w spektrum od 35 Hz do 20 kHz, kompatybilny ze standardem Dolby Atmos, którego brzmienie jest dodatkowo wzmocnione przez zewnętrzny bezprzewodowy subwoofer. Moc całkowita zestawu to 590 W. Sprzęt korzysta z technologii JBL MultiBeam odpowiadającej za równomierne emitowanie dźwięku w całym pomieszczeniu, symulując działanie tradycyjnych zestawów kina domowego.
Sprzęt komunikuje się za pośrednictwem złącza HDMI, optycznego, a także Wi-Fi i Bluetooth w wersji 5.0. Dodatkowym atutem listwy jest wbudowana funkcja Chromecast, AirPlay i asystenta głosowego Alexa. Model pozwala też korzystać z radia internetowego oraz muzycznych serwisów streamingowych.

JBL Bar 800

Rozbudowany pięciokanałowy soundbar dla wymagających użytkowników, pracujący w zakresie 35 Hz–20 kHz. Poza główną listwą oraz bezprzewodowym subwooferem model ma również dwa dodatkowe odczepiane głośniczki surround. Moc całkowita modelu wynosi aż 720 W, co pozwala skutecznie nagłośnić nawet bardzo duże pomieszczenia.
Obecność dwóch niewielkich satelitów umożliwia również poprawienie wrażeń płynących z oglądania filmów i seriali, a także zabawy z grami, które oferują wsparcie dla dźwięku przestrzennego. Soundbar łączy się za pośrednictwem HDMI, złącza optycznego, Wi-Fi oraz Bluetooth. 

JBL Bar 5.0 Multibeam

Interesująca alternatywa dla standardowych systemów 5.1, która składa się wyłącznie z pojedynczej listwy. Zainteresują się nią przede wszystkim osoby, które nie posiadają wystarczająco dużej przestrzeni w domu.
Soundbar został wyposażony w pięć osobnych głośników, które korzystają z zaawansowanej technologii dźwięku przestrzennego. Dzięki temu są one w stanie symulować działanie zestawów kina domowego składających się z kilku osobnych kolumn ustawionych w różnych punktach pomieszczenia. Moc całkowita modelu wynosi 250 W. Sprzęt łączy się z innymi urządzeniami za pośrednictwem HDMI, złącza optycznego, Ethernet, Wi-Fi, a także Bluetooth. 

JBL soundbary 7.1 i 9.1

Składają się one z siedmiu głośników - trzech przednich (lewy, środkowy, prawy), dwóch bocznych, dwóch tylnych - oraz oddzielnego subwoofera. Taki układ zapewnia niesamowicie bogate i przestrzenne brzmienie, które odtwarza dźwięk w sposób niemalże kinowy. Trzy przednie głośniki dostarczają szczegółowe i precyzyjne brzmienie dialogów, natomiast głośniki boczne i tylne tworzą efekt przestrzeni, który otacza słuchacza dźwiękiem. Subwoofer generuje potężne i głębokie basy, dodając wrażeń wizualnych i emocjonalnych do oglądanych filmów czy słuchanej muzyki.

JBL Soundbar Bar 1000 

Soundbar dla fanów kina domowego oraz zapalonych graczy. Urządzenie współpracuje w pełni z siedmiokanałowym dźwiękiem, zgodnym z najnowszymi standardami Dolby Atmos i DTS:X. Zestaw składa się z głównej listwy, dwóch odłączanych bezprzewodowych satelitów, a także subwoofera. Moc ogólna modelu to 880 W, oferuje on sygnał audio w zakresie od 33 Hz do 20 kHz. Po przyłączeniu bocznych głośniczków listwa ma 1194 mm szerokości. Soundbar można ustawić na szafie lub powiesić na ścianie dzięki specjalnym dołączanym wspornikom. 
JBL Soundbar Bar 1000 łączy się z telewizorem oraz innymi urządzeniami za pośrednictwem złącza optycznego lub HDMI, a także sygnału bezprzewodowego Bluetooth. Sprzęt kontrolujemy za pomocą pilota lub dedykowanej aplikacji mobilnej oraz asystentów głosowych (Google, Alexa i Siri).

JBL Bar 9.1 

Najbardziej zaawansowany soundbar w ofercie firmy JBL. Urządzenie obsługuje dźwięk przestrzenny w formacie 9.1, który jest zgodny z systemem Dolby Atmos o DTS:X. Mamy tutaj do czynienia z dużym zestawem przeznaczonym dla miłośników kina domowego. Poza główną listwą otrzymujemy także dwa dołączane do niej głośniki surround, które wyposażone są w dwa przednie i cztery zwrócone ku górze przetworniki, które odbijają dźwięk od sufitu. Soundbar czerpie energię z sieci elektrycznej albo z wbudowanych akumulatorów. Ładujemy je przy pomocy przewodu micro-USB, przy pełnym naładowaniu wystarczają one na 10 godzin pracy. 
Poza tym w komplecie z JBL Bar 9.1 dostajemy także oddzielny subwoofer z dziesięciocalowym głośnikiem zapewniającym bardzo głębokie basy. Moc całkowita soundbara to 820 W. Urządzenie łączy się z telewizorem i innym sprzętem za pośrednictwem kabla optycznego lub HDMI, a także Wi-Fi, Bluetooth lub USB. Z funkcji sprzętu korzystamy niezależnie od TV, sterując nim np. z poziomu telefonu lub tabletu. 
Zdjęcie: Envato Elements