Data modyfikacji:

Jaki sznurek do makramy wybrać?

Ręczne robótki wracają do łask. Chętniej sięgamy po nie jesienią i zimą niż latem, jednak prawdziwi pasjonaci oddają się rękodziełu przez cały rok. Robienie makram stało się niezwykle popularne. Te piękne ozdoby mogą posłużyć nam jako kwietniki, huśtawki dla małych dzieci czy po prostu elementy dekoracyjne. Nic nie cieszy oka tak bardzo jak ręcznie robione ozdoby. Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w makramowym świecie, podpowiemy ci, jaki sznurek do makramy wybrać. Wybór jest ogromny!
jakie sznurki do makramy

Jakie sznurki do makramy dla początkujących?

Bardzo popularna wśród wielbicieli ręcznych robótek jest makrama. Wzory splotów są naprawdę liczne. Podpowiadamy, jaki sznurek do makramy wybrać.

Jeśli dopiero uczysz się robienia makram, warto sięgnąć po sznurki z naturalnych tworzyw. Najlepsze będą te okrągłe o słabym skręcie. Są one bardziej elastyczne, a zatem znacznie łatwiej się z nimi pracuje, a efekt jest o wiele estetyczniejszy. Sznurki sztywne także nadają się robienia makram, jednak są mniej podatne na obróbkę, a końcowy wyrób wygląda znacznie mniej efektownie. Jaki sznurek będzie najlepszy dla początkujących. Otóż najlepiej sprawdzą się sznurki:

  • bawełniane,
  • konopny,
  • sizalowe.
Każdy z wyżej wymienionych sznurków ma inny wygląd i właściwości. Warto wiedzieć o tym, że sznurki sizalowe mają charakterystyczny, jedwabisty połysk, zaś sznurki bawełniane pochłaniają wilgoć.

Sznurki z rdzeniem czy bez rdzenia - oto jest pytanie!

Wybierając sznurki do makram, możemy spotkać się z tymi z poliestrowym lub bawełnianym rdzeniem. To tzw. sznurki plecione. Są one bardziej wytrzymałe i tańsze. Świetnie sprawdzają się do plecenia przedmiotów codziennego użytku, jak np. huśtawki czy makramy do powieszenia donic. Sznurki bez rdzenia, czyli skręcane, lepiej sprawdzają się do plecenia dekoracji. Są jednak też znacznie droższe, dlatego nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Makrama liść - jaki sznurek wybrać?

 Wiele osób zaczyna swoją przygodę od stworzenia makramy liścia. Jaki sznurek wybrać do tego celu? Przede wszystkim musimy sięgnąć po sznurek bawełniany bez rdzenia, czyli skręcany. Jeżeli dysponujesz jedynie sznurkiem plecionym, spróbuj wyciągnąć z niego rdzeń. Będzie to niełatwe zadanie, jednak możliwe do wykonania. Do zrobienia liścia z makramy najlepiej nada się sznurek o grubości 2 mm. Przed wykonaniem makramy sprawdź, czy wybrany sznurek możesz swobodnie rozczesać. Jeśli tak, będzie on doskonały do wykonania liścia.

Jaki sznurek do bransoletek z makramy?

Do wykonania bransoletek z makramy niezbędne będzie wykorzystanie sznurka jubilerskiego. Jest on bardzo trwały, ale równocześnie nie tak elastyczny jak sznurki bawełniane. Do robienia bransoletek przydadzą się także koraliki szklane lub naturalne kamienie. Można też wybrać koraliki drewniane albo porcelanowe - w zależności od preferencji. Nie zapominajmy też o zapięciach jubilerskich. Jeśli jednak najważniejszy jest jak najbardziej naturalny wygląd, możemy zakończyć bransoletkę supełkami.

Technik wykonywania bransoletek z makramy jest naprawdę mnóstwo. W internecie bez trudu znajdziecie tutoriale, które krok po kroku tłumaczą tajniki robienia makramowych ozdób. Dotyczy to nie tylko bransoletek, lecz także innych dekoracji.

Robienie makram to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Zajęcie to pobudza kreatywność i pozwala na stworzenie wyjątkowych przedmiotów codziennego użytku. Jeśli jeszcze nie próbowaliście swoich sił w robieniu makram, koniecznie zaopatrzcie się w sznurki i zacznijcie tworzyć wyjątkowe rękodzieło. Jesteśmy pewni, że makramowe prace pochłoną was bez pamięci!
Autorka: Olga Sadowska