Rynek telewizorów jest obecnie niezwykle konkurencyjny, a w sklepach znajdziemy setki modeli, o dużych i małych przekątnych ekranu, które wykonane zostały w różnorodnych technologiach. Najczęściej sięgamy po produkty sprawdzonych i znanych marek. Wiele osób zadaje więc sobie pytanie – jaki telewizor kupić, Sony czy Samsung?
Sony i Samsung to dwaj giganci na rynku elektroniki użytkowej, którzy konkurują ze sobą w wielu różnych kategoriach produktowych. Nie inaczej jest również w przypadku produktów RTV. Jaki więc telewizor wybrać, Samsung czy Sony? Czy istnieją między nimi jakieś zasadnicze różnice?
Japońskie Sony od kilkudziesięciu lat pozostaje jednym z największych i najbardziej liczących się producentów telewizorów na świecie. Firma przez ten czas wypracowała sobie świetną reputację, dostarczając urządzenia w wysokiej jakości bez względu na ich cenę.
Obecnie w katalogu producenta znajdziemy telewizory w rozmiarach od 32 do 85 cali. Praktycznie wszystkie z nich pracują w rozdzielczości 4K, choć w ofercie znajdziemy także pojedyncze flagowe modele 8K. Ostatnio coraz więcej modeli projektowanych jest przez Japończyków z myślą o graczach i wspiera częstotliwość odświeżania ekranu do 120 Hz oraz ma szybkie czasy reakcji matrycy.
W tańszych telewizorach Sony montuje matryce LED, droższe modele wyposażone są natomiast w ekrany OLED, które odznaczają się lepszym kontrastem oraz odwzorowaniem kolorów.
Droższe telewizory 4K korzystają także ze standardu HDR Dolby Vision. Jest to zaawansowany wariant technologii HDR, który wspierany jest też przez firmę LG. W skrócie odpowiada ona za naturalne wzmocnienie kontrastu obrazu pomiędzy jego najciemniejszymi i najjaśniejszymi punktami.
Bez względu na cenę, telewizory Sony wyposażone są w którąś z wersji standardowego systemu Android TV, który w tej chwili instalowany jest w większości Smart TV rożnych producentów. System operacyjny pozwala nam instalować aplikacje ściągnięte z internetu za pośrednictwem Google Play Store, a także pozwala na korzystanie z masy dodatkowych funkcji i opcji pozwalających łączyć telewizor z innymi urządzeniami.
Mierzący 49 cali ekran telewizora z matrycą LCD wspiera standard HDR i posiada opcje wzmacniające wyświetlane kolory oraz skalujące obraz do rozdzielczości 4K. Model wyposażony został w cztery złącza HDMI oraz dwa USB.
75-calowy telewizor z ekranem LED oraz minimalistyczną podstawą z metalu. Ekran pracuje z maksymalną częstotliwością odświeżania 100 Hz oraz wspiera standardy 4K oraz HDR10. Podłączymy do niego cztery kable HDMI oraz dwa USB.
Samsung jest obecnie największym na świecie producentem telewizorów. Z tego też powodu koreański gigant w swojej ofercie ma modele na każdą kieszeń. W katalogu firmy znajdziemy więc tanie 32-calowe panele, szeroką ofertę telewizorów 4K ze średniej półki, a także korzystające z najnowszych technologii panele 8K o przekątnych przekraczających 100 cali. Samsung oferuje też np. kilka linii designerskich telewizorów, takich jak Samsung The Frame, które mają specjalne drewniane ramy lub ozdobne podstawy.
Tańsze telewizory Samsunga korzystają wciąż z matryc LED, ale modele ze średniej i wyższej półki mają matryce typu QLED i Neo QLED. Technologia ta dostępna jest wyłącznie w urządzeniach tego producenta. Korzystające z niej ekrany oferują większą maksymalną jasność niż OLED, z drugiej strony ustępują im pod względem czystości kolorów. Jeżeli chodzi o standard HDR, poza jego podstawową wersją wspierany jest również HDR10+.
Wszystkie telewizory Samsunga pracują w oparciu o oryginalny system operacyjny producenta o nazwie TizenOS. Jest on rozwijany od wielu lat i stale aktualizowany przez Koreańczyków. Pod względem możliwości oferuje obecnie mniej więcej te same funkcje, co Android TV. Samsung prowadzi swój własny sklep z aplikacjami, z którego pobierzemy tysiące programów, w tym aplikacje popularnych w Polsce serwisów streamingowych.
Model posiada duży ekran o przekątnej 55 cali, który wyposażonym został w matrycę 4K QLED, technologię Quantum HDR, głośniki 20 W, 4 wejścia HDMI, a także procesor Quantum 4K, odpowiedzialny za skalowanie, optymalizację i transformację obrazu. Telewizor odznacza się także minimalistycznym designem z bardzo cienką ramką. Jego waga to ok. 18,6 kg.
Model z 75-calowym ekranem 4K QLED, który wspiera odświeżanie na poziomie 120 Hz. Do jego dodatkowy zalet należą specjalne tryby pracy dla graczy oraz możliwość oglądania treści na podzielonym ekranie.
Wybór modelu jednej lub drugiej firmy nie jest oczywisty. Dla przeciętnego konsumenta oferta Samsunga i Sony jest do siebie zbliżona i porównywalna pod względem możliwości technicznych czy ceny. Większe różnice odczują klienci poszukujących unikatowych i flagowych modeli o bardzo dużych przekątnych ekranu (ponad 80 cali). O kupnie urządzenia jednej lub drugiej marki zdecydują więc zazwyczaj drugorzędne czynniki, takie jak wygląd, wymiary lub system operacyjny.