Data modyfikacji:

Jaki wałek do gładzi wybrać?

Nakładanie gładzi to jeden z ostatnich etapów wykańczania ścian wewnętrznych. Zastosowanie preparatu pozwala dodatkowo wyrównać podłoże oraz nadać mu gładką i równomierną powierzchnię. Dzięki temu podczas finalnego wykańczania ścian, czyli malowania czy układania tapety, rezultat będzie naprawdę zadowalający. Jeśli chcesz, aby proces gładzenia ścian przebiegł szybko i sprawnie, zobacz, jaki wałek do gładzi będzie najlepszym rozwiązaniem.

wałek do gładzi

Jak wybrać wałek do gładzi?

Idealnie gładkie i równe ściany to jeden z wyznaczników dobrze wykończonych wnętrz. Aby uzyskać taki efekt, po tynkowaniu należy przeprowadzić czynność gładzenia ścian, czyli nałożyć gładź gipsową lub polimerową. Dopiero na tak przygotowanym podłożu można układać tapety lub zabrać się za malowanie. Zobacz nasz poradnik dotyczący wyboru wałka do gładzi.

  1. Dlaczego warto sięgnąć po wałek do gładzi?
  2. Jak nakładać gładź wałkiem?

Dlaczego warto sięgnąć po wałek do gładzi?

Tradycyjnie gładź gipsową nakłada się na ściany za pomocą pacy tynkarskiej. To sprawdzone rozwiązanie, które wymaga jednak sporo wprawy – gładź rozprowadza się grubszą warstwą, dlatego bardzo ważne jest zachowanie precyzji działania, jednak i tak w trakcie prac sąsiednie powierzchnie są z reguły ubrudzone. Co więcej, gładzenie preparatu przy użyciu kielni czy pacy jest czasochłonne – narzędzia tego typu są niewielkie, co przekłada się na wydajność pracy.

Sporym ułatwieniem może być nakładanie gładzi za pomocą wałka. Narzędzia tego typu dobrze chłoną rozrobioną gładź, co pozwala szybko i dokładnie nanieść ją na ściany. Co więcej, preparat nie skapuje, więc można zachować czystość stanowiska pracy. Ponadto wałek do gładzi rozprowadza preparat równomiernie, więc poprawki po zakończonej pracy ograniczają się niemal do minimum. Jaki wałek do gładzi wybrać?

Wałek, który zastosujesz do nakładania gładzi na ściany różni się od akcesoriów tego typu, jakich używamy chociażby podczas malowania ścian. W przypadku gładzenia włosie powinno być dość długie i sztywne, co pozwoli na dokładne rozprowadzenie dość gęstego preparatu, jakim jest gładź. Dobrym rozwiązaniem są modele nylonowe, które absorbują dużą ilość preparatu, co pozwala na dłuższą i efektywniejszą pracę z mniejszą ilością przerw na uzupełnienie gładzi na wałku.

Na tym etapie najlepiej sięgać po rozwiązania uznanych producentów – wałek do gładzi powinien być stabilny i nie gubić włosia, ponieważ jego drobinki mogą pozostać widoczne na tle idealnie wyrównanej powierzchni ściany. Warto postawić też na wałek do gładzi wyposażony w teleskop, który zwiększa zasięg pracy i pozwala szybko nanieść gładź na całą powierzchnię.

Jak nakładać gładź wałkiem?

Na początek niezbędne jest zagruntowanie ściany, co pozwala na wyrównanie jej chłonności oraz poprawienie przyczepności podłoża. W efekcie gładź będzie lepiej przywierać do płaszczyzny, a rezultat prac będzie bardziej estetyczny.

Po wyschnięciu preparatu gruntującego czas na gładzenie. Gładź nakłada się na ściany dość cienką warstwą. Przy zastosowaniu wałka do gładzi, początkowo widoczne będą ślady wyznaczające kierunek ruchu narzędzia. Zostaną one wyrównane w kolejnym etapie pracy. Zanim preparat wyschnie, przy użyciu szerokiej szpachli lub noża do gładzi należy dokładnie wyrównać powierzchnię preparatu, zacierając go w taki sposób, jak nakłada się gładź tradycyjną metodą. Szacuje się, że gładź powinna być nakładana przynajmniej w dwóch warstwach.

Na koniec warto zaznaczyć, że metoda wykańczania gładzi przy użyciu wałka służy wyrównaniu powierzchni. W takim wydaniu gładź nakłada się cienką warstwą, przez co nie pokryje ona dużych ubytków, np. dziur po kołkach czy innych nierówności. Jeśli na ścianie występują otwory tego typu, przed gładzeniem trzeba je uzupełnić np. za pomocą szpachli.