Data publikacji:

Jakie lusterko do obserwacji dziecka wybrać? Czy warto?

Foteliki ustawiane tyłem do kierunku jazdy, czyli RWF są najbezpieczniejszym miejscem do przewozu najmłodszych. Specjaliści zalecają, by używać ich jak najdłużej, nawet dla kilkulatków. Jeśli maluch jest wożony w ten sposób od pierwszych tygodni życia, taka pozycja jest dla niego w pełni naturalna. Zdarza się jednak, że dla rodziców brak kontaktu wzrokowego z dzieckiem jest trudny, a nie mając pewności, czy wszystko jest w porządku, nie mogą skupić się na prowadzeniu samochodu. Z pomocą przychodzą wtedy lusterka. Jakie lusterko do obserwacji dziecka wybrać?
dziecko w samochodzie

Zalety lusterka do obserwacji dziecka

Świeżo upieczeni rodzice, najczęściej matki, mają dużą potrzebę kontroli tego, co dzieje się z dzieckiem. Są przyzwyczajeni do nieustannego sprawdzania, czy wszystko jest w porządku, jakie samopoczucie ma maluch i jak się zachowuje. To dlatego foteliki samochodowe ustawione tyłem na tylnej kanapie, choć najbezpieczniejsze, stanowią często dla dorosłych prawdziwe wyzwanie. Coraz większą popularnością cieszą się lusterka umożliwiające szybkie zerknięcie w stronę fotelika. Zanim zaczniesz zastanawiać się, jakie lusterko do obserwacji dziecka wybrać, dowiedz się, dlaczego jest ono przydatne.
Jaka jest największa zaleta lusterka samochodowego do obserwacji dziecka? Przede wszystkim ogranicza ono odwracanie się, które stanowi poważne zagrożenie podczas jazdy. Dzięki niemu możesz w każdej chwili zerknąć w stronę malucha i nawiązać kontakt wzrokowy, upewniając się, że wszystko jest w porządku.
Lusterko stanowi również dodatkową atrakcję dla dziecka podczas jazdy. Ma to niebagatelne znaczenie podczas dłuższych i krótszych podróży, z czego doskonale zdają sobie sprawę wszyscy rodzice, którzy muszą często przemieszczać się z dzieckiem. Przyglądanie się swojemu odbiciu oraz obserwowanie przedmiotów i krajobrazów, które zmieniają się w lusterku, jest świetną rozrywką.
Zobacz także, dlaczego warto kupić kamerę samochodową przód tył

Czy lusterko do samochodu dla dziecka ma wady?

W sprawie lusterka do obserwacji dziecka opinie specjalistów są podzielone. Chociaż wydaje się ono pomysłem doskonałym w swej prostocie, nie brakuje również osób, które krytykują to rozwiązanie. Podnoszą oni argument, że zerkanie w stronę dziecka jest bardzo rozpraszające dla kierowcy, a lusterka powinny być używane wyłącznie przez towarzyszącego mu pasażera. Jeśli jednak rodzic jest wyjątkowo niespokojną osobą, lusterko może uchronić go przed nieustanną pokusą odwracania się i zwiększyć poziom koncentracji na prowadzeniu.

Jakie lusterko do obserwacji dziecka? Najlepsze lusterko do auta dla dziecka

Jakie lusterko do obserwacji dziecka będzie najlepsze? Ważne jest, by było wykonane z bezpiecznego materiału, który w razie kolizji nie ulegnie rozbiciu. Niezbędna jest także możliwość dopasowywania kąta jego ustawienia. Pomocne bywają dodatkowe funkcje, takie jak wmontowana lampka, pilot czy zaprogramowane melodyjki, chociaż z drugiej strony mogą one niepotrzebnie rozpraszać kierowcę.
Lusterko do obserwacji dziecka, które w rankingu najlepszych produktów ma szansę na wysoką pozycję, musi być łatwe w montażu i wytrzymałe, wszak nikt nie lubi kupować przedmiotów, które szybko ulegną zniszczeniu. Za najbezpieczniejsze uznaje się modele proste, niezbyt duże i zapewniające dobrą jakość obrazu, chociaż nie brakuje również zwolenników lusterek o ciekawym kształcie i kolorze, które zajmują dzieci podczas jazdy.

Jak zamontować lusterko do obserwacji dziecka?

Bez względu na to, jakie lusterko wsteczne do obserwacji dziecka w foteliku RWF wybierzesz, montaż z pewnością będzie bardzo łatwy. Większość modeli wystarczy umieścić na zagłówku naprzeciwko fotelika i ustawić pod odpowiednim kątem, żeby móc cieszyć się kontaktem z dzieckiem podczas podróży.
Zdjęcie: halfpoint / Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym