Data modyfikacji:

Jakie ochraniacze na rower dla dziecka?

Aktywne dzieci to prawdziwy skarb. Maluchy wprost uwielbiają jazdę na hulajnogach, wrotkach czy rowerach. Aby zabawa była bezpieczna, musimy jednak zadbać o to, by nasza pociecha była wyposażona we właściwe ochraniacze oraz kask. Jakie ochraniacze na rower dla dziecka będą najlepsze? Na co zwrócić uwagę, by wybrać właściwe modele? Wbrew pozorom, wybór ochraniaczy na rower nie jest tak prosty. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jakie ochraniacze na rower kupić, aby nasze dziecko było bezpieczne na rowerze.
jakie ochraniacze na rower dla dziecka

Kask na rower to podstawa!

Wydawać by się mogło, że jazda na rowerze jest nie tylko przyjemna, ale też bezpieczna. Dziecko zazwyczaj nie porusza się z dużą prędkością i stara się jeździć ostrożnie. Należy jednak pamiętać, że czasem nawet przypadkowe najechanie na kamień czy krawężnik może skończyć się upadkiem. Ponadto na ścieżkach rowerowych dziecko może spotkać się z innymi rowerzystami, którzy nierzadko poruszają się ze znacznymi prędkościami. Zderzenie z nimi może skończyć się poważnym wypadkiem. Właśnie z tego powodu zadbanie o kask dla dziecka jest koniecznością. 

Na rynku znajdziemy dwa najpopularniejsze typy kasków: tzw. orzeszek oraz kask klasyczny. Kask klasyczny jest lekki, ma aerodynamiczny kształt, otwory wentylacyjne oraz daszek chroniący przed słońcem. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych - w tym z nadrukowanymi postaciami z bajek. 

Kask typu orzeszek jest rozbudowany z tyłu, dzięki czemu chroni potylicę. Dobrze sprawdzi się na deskorolce i rolkach, ale także na rowerze. Może być też wykorzystywany jako ochrona dziecka podczas wycieczki rowerowej z rodzicem - dziecko w foteliku będzie mogło swobodnie oprzeć głowę, zabezpieczoną „orzeszkiem”.

Aby wybrać właściwy rozmiar kasku, powinniśmy zmierzyć obwód głowy dziecka 2 cm powyżej oczu. Nie kupujmy zbyt dużego kasku - głowa dziecka rośnie wolniej niż inne części ciała, a zbyt luźny kask nie będzie dobrze chronił malucha, zatem kupowanie kasku na wyrost nie ma najmniejszego sensu. Kask powinien być dobrze dopasowany i idealnie przylegać do głowy.

Ochraniacze na kolana dla dziecka

Stłuczone kolana to częsty widok na placach zabaw. Dzieciaki często przewracają się na rowerach i zdzierają skórę, co jest bardzo bolesne. Aby uniknąć takich nieprzyjemności, konieczny jest zakup ochraniaczy na kolana.

Jakie ochraniacze dla dziecka na kolana będą najlepsze? Należy postawić na te, które stabilizują stawy i amortyzują siłę ewentualnego uderzenia. Większość ochraniaczy dla dzieci posiada plastikowe miseczki, które osłaniają stawy. Zakup takiego modelu to dobry wybór. Należy jednak zwrócić uwagę także na zapięcie - powinno być one regulowane i komfortowe.

Ochraniacze na nadgarstki

Nadgarstki również są bardzo narażone na kontuzje. To właśnie one zazwyczaj amortyzują wszelkie upadki - dziecko wspiera się dłońmi w czasie wypadku. Stłuczenie nadgarstków to najmniejszy kłopot. Podczas niebezpiecznych sytuacji nadgarstki mogą zastać zwichnięte, a nawet złamane. Ochraniacze na nadgarstki dla dziecka są więc podstawą.

Usztywnienia na nadgarstki zazwyczaj składają się z dwóch profilowanych kawałków plastiku, które są połączone paskami. Muszą być one łatwe w obsłudze, aby dziecko samo mogło je zakładać i zdejmować. Oprócz tego powinny być wykonane z przewiewnego materiału, by ręce nadmiernie się nie pociły. 

Ochraniacze na łokcie

Łokcie to te części ciała, które często cierpią podczas kontaktu z asfaltem czy kostką brukową. Konieczne jest więc ich zabezpieczenie. Ochraniacze na łokcie często przypominają te na kolana. One również posiadają specjalne plastikowe miseczki oraz są zapinane na rzepy.

Jaki rozmiar ochraniaczy na rower wybrać?

Rozmiar ochraniaczy jest niezwykle istotny. Zbyt małe mogą być bardzo niekomfortowe w noszeniu, przez co dziecko nie będzie chciało ich zakładać. Za duże natomiast nie będą odpowiednio chroniły malucha. Podczas zakupów ochraniaczy dla dziecka na rower warto je przymierzyć. Jeśli dokonujemy zakupów online, pamiętajmy, że wybrane ochraniacze możemy zwrócić lub wymienić w ciągu 14 dni od otrzymania przesyłki. Oto orientacyjna rozmiarówka ochraniaczy na rower dla dzieci i dorosłych:

  • rozmiar XS będzie odpowiedni dla dzieci do 3.  roku życia, 
  • S to ochraniacze przeznaczone dla maluchów między 3. a 5. rokiem życia,
  • rozmiar M powinien pasować na dzieci w przedziale 6 - 10 lat, 
  • L to produkty przeznaczone dla nastolatków i dorosłych. 
Pamiętajmy, że to jedynie orientacyjne wskazania, a rozmiary poszczególnych ochraniaczy mogą się od siebie różnić w zależności od producenta. 
Ochraniacze na rower dla dziecka możesz kupić w zestawie razem z kaskiem lub oddzielnie. Wszystko zależy od preferencji oraz rozmiaru twojego malucha. Zakupy w zestawie są zazwyczaj tańsze, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na jakość oferowanych produktów.

Co jeszcze przyda się podczas wycieczki rowerowej z dzieckiem?

Ochraniacze dla dziecka na rower to podstawa, jednak jako rodzice musimy posiadać też inne akcesoria, które mogą przydać się podczas wycieczki rowerowej. Przede wszystkim należy zabrać ze sobą plastry, bandaże, gazy oraz środki odkażające, jak choćby woda utleniona. Dzięki temu będziemy mogli szybko udzielić pomocy maluchowi w razie nieprzewidzianego wypadku. 

Każde dziecko, rozpoczynające bądź kontynuujące swoją przygodę z rowerem, powinno posiadać ochraniacze oraz kask. Przy wyborze należy zwrócić uwagę nie tylko na jakość produktu, lecz także jego design, aby dziecko chętnie zakładało ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki.

Autor: Olga Sadowska