Data publikacji:

JBL Charge 4 vs Charge 5 – porównanie głośników. Jaki głośnik JBL wybrać?

Przenośne głośniki są prawdziwym hitem już od kilku lat. Nie ma w tym nic dziwnego. Jak żaden inny gadżet dają nam możliwość słuchania muzyki, gdzie tylko chcemy, a także jednocześnie ułatwiają dzielenie się nią. Wśród wielu propozycji dostępnych na rynku szczególnym zaufaniem i popularnością cieszą się głośniki marki JBL. Firma obecnie oferuje klientom kilka modeli głośników. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich i raz na zawsze rozwiązujemy pojedynek JBL Charge 4 vs Charge 5.
jbl charge
Głośniki przenośne to akcesoria, które zasilane są bateryjnie i wykorzystują różnego rodzaju połączenia z urządzeniem nadającym muzykę, które pozwalają cieszyć się dobrą jakością i głośnością dźwięku wszędzie tam, gdzie tego potrzebujemy – w domu, w pracy, na wyjeździe czy spotkaniu ze znajomymi.

Najczęściej głośniki przenośne wykorzystują technologię Bluetooth po to, by połączyć się z urządzeniem (np. smartfonem). Istnieją jednak również inne rozwiązania – muzyka może być zapisana na karcie pamięci lub pendrivie, głośnik może łączyć się przez Wi-Fi lub w tradycyjny sposób, za pomocą kabla USB. Dzięki temu użytkownik tego sprzętu ma sporo możliwości wyboru, by cieszyć się ulubioną muzyką.

Co warto wiedzieć o firmie JBL?

Firma JBL to czołowy producent systemów audio, którego produkty cieszą się uznaniem na całym świecie. I choć wydawać by się mogło, że jest to nowoczesna firma, która dopiero od niedawna prowadzi swoją działalność, jest zupełnie odwrotnie. Początki firmy miały bowiem miejsce już w 1928 roku, kiedy to młody inżynier James Bullough Lansing miał zaprojektować system dźwięku do filmu „The Jazz”. To właśnie od pierwszych liter jego imienia i nazwiska wywodzi się nazwa producenta.

Oferta JBL jest bardzo szeroka, znajdziemy w niej tradycyjne głośniki, car audio, wzmacniacze, słuchawki oraz niezwykle popularne obecnie głośniki przenośne. Wśród modeli dostępnych na rynku sporym zainteresowaniem klientów cieszą się właśnie modele JBL Charge 4 oraz JBL Charge 5. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej i sprawdźmy, co oferują.

JBL Charge 4 – poznaj model

Pierwszym modelem głośników, który chcemy przedstawić, jest JBL Charge 4. To głośnik z Bluetooth, który wyposażony jest w opatentowany przetwornik i dwa basowe radiatory, które zapewniają dobry i głęboki dźwięk. Pojemna bateria litowo-jonowa zapewnia możliwość korzystania z urządzenia przez 20 godzin. Czas pełnego naładowania baterii to około 4 godziny. Urządzenie ładuje się za pomocą dostępnego w zestawie kabla USB.

Jest to głośnik posiadający wzmocnioną konstrukcję oraz wodoodporną obudowę. Pozwala na połączenie jednocześnie z dwoma urządzeniami (takimi jak smartfony czy tablety). Warto wspomnieć również o bardzo praktycznej funkcji, jaką jest JBL Connect+. Wystarczy zainstalować aplikację o takiej samej nazwie, by bezprzewodowo połączyć ze sobą nawet do 100 głośników Charge 4. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, gdy za pomocą głośników chcemy nagłośnić np. pomieszczenie o dużej powierzchni.

Głośnik ten, podobnie jak jego następca, Charge 5, dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu możemy podkreślić swój indywidualny styl. Osoby, które chciałby korzystać z urządzenia podczas wyjazdów czy wakacji, mają do wyboru szeroki zakres akcesoriów, w tym np. bardzo praktyczne etui, które chroni głośnik przed zalaniem, zabrudzeniami czy uszkodzeniami mechanicznymi. Najważniejsze cechy głośnika Charge 4:
  • przetwornik 50 x 90 mm;
  • wersja Bluetooth:4.2;
  • moc znamionowa: 30 W RMS;
  • pasmo przenoszenia: 60 Hz - 20 kHz;
  • wymiary: 220 x 95 x 93 mm;
  • waga: 965 g.

JBL Charge 5 – czym się wyróżnia?

Konkurencją dla opisanego wyżej sprzętu jest głośnik Bluetooth JBL Charge 5. On również wykorzystuje technologię Bluetooth oraz zapewnia nam 20 godzin pracy urządzenia. Warto jednak wspomnieć, że głośnik Charge 5 posiada wbudowany powerbank, dzięki któremu, choć czas pracy baterii jest taki sam, jak w przypadku Charge 4, możemy jednak doładować ją bez konieczności przerywania zabawy.

To, co wyróżnia JBL Charge 5, to możliwość połączenia ze sobą dwóch głośników, by jeszcze bardziej wzmocnić głośność i jakość dźwięku. Rozwiązanie to umożliwia również otrzymania dźwięku stereo. Mowa tu o funkcji JBL Party Boost, która nie jest dostępna w modelu Charge 4.

Jest to również urządzenie, które poza basowymi radiatorami posiada również oddzielny głośnik wysokotonowy. Na uwagę zasługuje także obudowa, która odporna jest nie tylko na działanie wody, ale również innych zabrudzeń. Głośnik może więc być wykorzystywany w każdych warunkach. Najważniejsze parametry techniczne głośnika Charge 5:
  • głośnik niskotonowy 52 mm x 90 mm, głośnik wysokotonowy 20 mm;
  • pasmo przenoszenia: 65 Hz - 20 kHz;
  • moc wyjściowa: 30 W RMS głośnik niskotonowy, głośnik wysokotonowy 10 W RMS;
  • wersja Bluetooth: 5.1;
  • wymiary: 223 x 96,5 x 94 mm;
  • waga: 0,96 kg.

JBL Charge 4 vs Charge 5 – podsumowanie

Podsumowując, trudno jednoznacznie rozwiązać pojedynek JBL Charge 4 vs JBL Charge 5. Oba głośniki są w stanie zapewnić nam dobrą jakość dźwięku, choć w przypadku Charge 5 mamy do czynienia z potężniejszym graniem, dlatego też doskonale sprawdzają się w dużych pomieszczeniach oraz podczas imprez na zewnątrz.

Ceny urządzeń są zbliżone i zaczynają się od około 600 złotych – nie możemy więc brać pod uwagę kryterium oszczędności. Kluczowe znaczenie ma więc określenie swoich potrzeb. Głośnik JBL Charge 4 to idealna opcja dla osób poszukujących urządzenia do sporadycznego użytku, nie zależy nam na tym, by radziło sobie w każdych warunkach. Charge 5 jest zaś propozycją dla osób, które chcą wykorzystywać urządzenie podczas imprez i zależy im na tym, by moc urządzenia była naprawdę spora.
Autor: Kamila Łońska-Kępa