Data publikacji:

Kabel optyczny do kina domowego: jaki kabel optyczny?

Zależy ci na najlepszej jakości dźwięku, ale nie chcesz kupować nowego kina domowego? Rozwiązaniem może okazać się kabel optyczny. Sprawdź polecane modele i poczuj się jak w kinie.
kabel optyczny do kina domowego
Ranking seriali Netfliksa masz już w małym palcu? Uwielbiasz spędzać czas przed telewizorem? Postaw na jakość dźwięku. Podpowiadamy jak.

W tym artykule dowiesz się:

Chcesz uzyskać jeszcze lepszą jakość dźwięku? Zastanawiasz się, czy kupić nowe kino domowe? Być może wystarczy twój dotychczasowy sprzęt uzupełnić o kabel optyczny do kina domowego.

Kabel optyczny – co to jest?

Co to jest kabel optyczny i jak działa? Jest to kabel, który pozwala na przesyłanie danych – zwykle audio lub wideo – z jednego źródła do drugiego. Powszechnie przyjmuje się, że kable optyczne zapewniają dużo lepszą jakość dźwięku niż inne typy kabli. Wiąże się to również z odpowiednio wyższą ceną, jednak kable tego typu dużo lepiej sprawdzają się w transferze sygnału.


Przeczytaj także: Jak wybrać telewizor do transmisji sportowych?

Zarówno HDMI, jak i kable optyczne przesyłają dźwięk cyfrowy z jednego urządzenia do drugiego. Wszyscy są zgodni co do tego, że oba typy kabli są dużo lepsze niż ich analogowe odpowiedniki, czyli białe i czerwone kable.

Kolejnym podobieństwem obu typów kabli jest możliwość przesyłania dźwięku wielokanałowego, czyli Dolby Digital. Cena kabla optycznego zbliżona jest do ceny kabla HDMI. Co jednak różni oba typy kabli?

Największą różnicą jest to, że HDMI może przesyłać dźwięk w dużo wyższej rozdzielczości, w tym również formaty obsługiwane przez Blu-ray: DTS HD Master Audio czy też Dolby TrueHD. Formaty te nie będą odczytane przy użyciu kabla optycznego.

Dodatkowo kabel HDMI pozwala na przesyłanie zarówno dźwięku, jak i obrazu, i to w naprawdę dobrej rozdzielczości. Jednak podłączenie kabla HDMI nie zawsze jest możliwe. Problem ten dotyka zwykle urządzenia starszej generacji.

W przypadku urządzeń bez złącza HDMI, postaw na sprawdzone rozwiązanie w postaci kabla optycznego. Gwarantujemy, dźwięk będzie równie dobry jak w przypadku kabla HDMI.

Kable od producenta Wireworld to jedne z najpopularniejszych produktów tej kategorii. Nic dziwnego – kable optyczne Wireworld wyróżnia wyjątkowa jakość wykonania i niezawodność przesyłania dźwięku.

Kabel optyczny został wykonany w technologii trzykrotnie polerowanego akrylu. Dzięki temu przewodnik pozwala zmniejszyć jitter, co znacznie poprawia jakość cyfrowego dźwięku wielokanałowego. Jednowłóknowa konstrukcja kabli optycznych Wireworld odpowiada za wytrzymałość nawet podczas intensywnego użytkowania.

Długość 5 m pozwoli na swobodne podłączenie kabla do twojego sprzętu. Kable tego typu ulepszają barwę tonalną, scenę dźwiękową, czystość i dynamikę. To najlepszy kabel w tej klasie cenowej. Wybierz kabel optyczny Wireworld, jeśli zależy ci na jak najlepszej jakości dźwięku.
Lindy to, obok Wireworld, drugi najpopularniejszy producent kabli optycznych. Produkty tej marki są nieznacznie tańsze, jednak nie oznacza to, że wypadają gorzej w testach technicznych. Wręcz przeciwnie – kable Lindy mogą konkurować z najdroższymi modelami na rynku.

Wszystko za sprawą wtyków pozłacanych 24 karatowym złotem. Pozłacane wtyki nie tylko chronią przed korozją kabli, ale także poprawiają jakość styku. Dzięki temu ty możesz cieszyć się jeszcze lepszą jakością dźwięku.

Co ważne, ten kabel optyczny jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami optycznymi SPDIF z TosLink. Kabel optyczny możesz podłączyć do kina domowego, DVD, CD a nawet Xbox-a – wszystko dla poprawy jakości dźwięku.