Data publikacji:

Kamera do komputera i laptopa - jak wybrać najlepszą? 

Kamery do komputera w dalszym ciągu cieszą się sporą popularnością. Za pomocą tego prostego urządzenia możesz komfortowo komunikować się z bliskimi, a także nagrywać filmy w wysokiej rozdzielczości. W tym poradniku podpowiadamy na co zwracać uwagę podczas zakupu kamery, a także jakimi modelami warto się zainteresować. 

Dlaczego powinieneś kupić kamerę do swojego komputera? 

Kamera do komputera i laptopa jest wyborem wielu użytkowników, którzy chcą komunikować się ze światem na różne sposoby. Za pomocą tego niewielkiego urządzenia będziesz mógł przede wszystkim prowadzić rozmowy ze znajomymi. Wykorzystać do tego możesz takie komunikatory jak Skype czy Facebook Messenger. W parze z wysoką jakością obrazu idzie również doskonały dźwięk, co jest zasługą wbudowanego mikrofonu. W ten sposób twoi rozmówcy zawsze będą mogli zobaczyć cię w najlepszej jakości. 

Sprawdź również nasz przegląd zawierający najlepsze kamery internetowe. Ranking został stworzony w oparciu o produkty, które cieszą się największą popularnością na Ceneo.pl. 


Kamera do komputera sprawdza się znakomicie w rękach graczy. Przy jej pomocy będziesz mógł rozmawiać z innymi osobami, a także nadawać na żywo. Taka forma przekazu jest niezwykle popularna. Kamery do komputerów są wykorzystywane do nagrywania na YouTube’a, czy Twitcha. Dużymi zaletami tego typu akcesoriów są niewielkie rozmiary i bardzo łatwa obsługa. Tak naprawdę wystarczy podłączyć kamerę do komputera stacjonarnego i gotowe.  

Kamera do laptopa - kiedy warto w nią zainwestować? 

Wbudowana kamera w laptopie sprawia, że wiele osób nie rozważa zakupu zewnętrznego modelu. Jednak do przenośnych komputerów jej zakup ma jak najbardziej sens. Przede wszystkim wbudowane kamery internetowe oferują bardzo słabą jakość. O ile w dzień da się z niej korzystać, to przy słabym oświetleniu obraz charakteryzuje się niską jakością.

Zdecydowanie lepiej zainwestować w dobrą kamerę do laptopa, aby cieszyć się doskonałym obrazem. Możliwość nagrywania filmów na żywo sprawi, że twoi odbiorcy będą chętniej zaglądać na twój kanał. Kamera sprawdzi się zarówno w laptopach biurowych, jak i w laptopach gamingowych.

Kamera do komputera stacjonarnego i laptopa - na co zwracać uwagę? 

Wybierając kamerę do komputera, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na rozdzielczość obrazu jaką oferuje. Najtańsze modele dysponują rozdzielczością HD (1280x720), co zapewnia dobrą jakość obrazu. Z takiego urządzenia będą zadowolone osoby, które nie chcą wydawać majątku na kamerę, a także korzystają z niej sporadycznie. 

Znacznie lepiej wypadają kamery Full HD, których rozdzielczość wynosi 1920x1080 px. Niezależnie od warunków oświetleniowych będziesz bardzo dobrze widoczny, a twoi odbiorcy nie dostrzegą na ekranie choćby piksela. Jeśli jednak szukasz kamery z absolutnie najwyższej półki, sięgnij po modele dysponujące rozdzielczością 4K. Nagrywane filmy wyglądają po prostu idealnie, dlatego warto dopłacić do takiego rozwiązania. 

Dobra kamera do komputera powinna mieć na wyposażeniu mikrofon. Najlepsze modele oferują dodatkowo redukcję szumów. W ten sposób redukowany jest hałas otoczenia, co wpływa na wyrazistość dźwięku. Taka funkcja w szczególności przydaje się podczas prowadzenia relacji na żywo. Niespodziewany hałas nie będzie utrudniał przekazu. 

Kamery do laptopów i komputerów zazwyczaj są podłączane za pomocą przewodu USB. Starsze urządzenia wspierają technologię USB 2.0. Nowsze kamery współpracują już ze standardem USB 3.0, co zapewnia pewne i stabilne połączenie. 

Dodatkowe funkcje w kamerach do komputerów 

Rozwój technologii sprawił, że kamery do komputerów pozwalają na znacznie więcej niż prowadzenie rozmów i nagrywanie filmów. Funkcja odblokowywania za pomocą twarzy jest świetnym sposobem na uzyskanie dostępu do komputera bez konieczności wpisywania hasła. Niektóre kamery mają również opcję zastępowania tła podczas prowadzenia transmisji na żywo. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich widzów, to warto zwrócić uwagę na taką funkcję. 

Polecane kamery do komputerów i laptopów: 

Logitech Pro Stream C922 Pro 

Jedna z lepszych kamer do komputera, stworzona przede wszystkim do nagrywania na żywo. Rozdzielczość Full HD przy 30 kl./s gwarantuje bardzo dobry obraz. Funkcja zintegrowanego zastępowania tła na pewno pomoże przy realizacji nowych materiałów. Pole widzenia w tym modelu wynosi 78 stopni. Dzięki temu uchwycisz w kadrze wszystko, co najważniejsze. Dużą zaletą Logitech Pro Stream jest regulowany statyw, umożliwiający dopasowanie wysokości i kąta nachylenia do własnych potrzeb. 

Tracer Exclusive HD Rocket 

Tania kamera dedykowana jest zarówno do komputera stacjonarnego, jak i laptopa. Rozdzielczość HD przy dobrym oświetleniu będzie w zupełności wystarczająca. Instalacja kamery nie wymaga sterowników, dlatego tuż po podłączeniu będzie ona gotowa do działania. Jeśli nie chcesz wydawać majątku na kamerę, to warto rozważyć zakup tego modelu. 

Creative Labs Live Cam Chat 

Kolejna kamera internetowa w bardzo przystępnej cenie. Urządzenie nagrywa filmy w rozdzielczości HD. Wbudowany mikrofon dysponuje redukcją szumów, co przekłada się na czysty dźwięk pozbawiony jakichkolwiek zakłóceń. Kompaktowe wymiary kamery sprawiają, że nie będzie zajmować zbyt wiele miejsca na laptopie. W zestawie znajduje się oprogramowanie Creative Live Central, które pomaga w rozpoczęciu transmisji na żywo. Dla początkujących twórców internetowych ta kamera będzie świetna! 

Logitech Webcam C310 

Dobra kamera do komputera i laptopa stanowi doskonały kompromis pomiędzy niską ceną, a wysoką jakością. Rozdzielczość HD sprawdzi się podczas rozmów za pomocą internetowych komunikatorów. Wbudowany mikrofon ma redukcję szumów, która znakomicie radzi sobie z wychwytywaniem niepożądanych dźwięków. Automatyczna korekcja natężenia światła dba o to, aby obraz był zawsze odpowiednio naświetlony. Nawet po zmroku będziesz bardzo dobrze widoczny.  

Microsoft HD-3000 

Zastanawiasz się, jaka kamera do komputera będzie dobra za około 100 złotych? Microsoft przygotował solidny model, który znakomicie sprawdzi się do prowadzenia rozmów i okazjonalnego nagrywania filmów. Technologia TrueColor dba o odpowiednie nasycenie kolorów i balansowanie światłem tak, aby kadr był zawsze idealny. Rozdzielczość HD i obraz w stosunku 16:9 to bardzo dobre połączenie. W zestawie z urządzeniem znajduje się specjalne oprogramowanie do nagrywania filmów, a także prowadzenia relacji na żywo.