Data publikacji:

Jaką kartę graficzną do 3000 zł wybrać?

Na początku 2020 roku branża komputerowa wpadła w duży kryzys wywołany pandemią oraz niedostatkami komponentów używanych do produkcji kluczowych podzespołów PC. W połączeniu z dużym popytem doprowadziło to do gwałtownego wzrostu cen. Problem ten nie ominął kart graficznych, co wiedzą wszyscy ci, którzy próbowali kupić nowe GPU. Sytuacja powoli jednak się stabilizuje i choć ceny nie wrócą do poziomu sprzed kilku lat, właściciele pecetów mogą wreszcie ponownie dostać solidne karty graficzne w cenie do 3000 zł. Radzimy zatem, czego można obecnie oczekiwać po takim sprzęcie, a także na jakie modele warto zwrócić uwagę.
karta graficzna do 3000 zł

Czego oczekiwać od karty graficznej do 3000 zł?

Karty graficzne praktycznie od dawna są najdroższym komponentem komputera, często stanowią nawet ponad 60 procent jego wartości. Nie dziwne więc, że podczas kompletowania zestawu PC zwraca się na nie aż tak dużą uwagę.
Karta graficzna do 1000 zł jest już dla ciebie niewystarczająca? Kilka lat temu GPU do 3000 zł stanowiły pozycje z średniej i wyższej półki. Obecnie układy w tej cenie nie zadowolą już bardziej wymagających użytkowników, jeżeli chodzi o ich możliwości techniczne oraz wydajność.
Prawdziwi entuzjaści nowych technologii oraz gracze wymagający najmocniejszego sprzętu muszą wydać na GPU nawet ponad 5000 zł, a do tego dodać trzeba także koszt zakupu odpowiednio silnego procesora oraz innych komponentów, które będą dobrze współpracować z takim graficznym „potworem”.
Nie oznacza to jednak, że karta graficzna do 3000 zł jest zbyt słaba, by sprostać najnowszym grom oraz bardziej zaawansowanym zastosowaniom. W tej cenie znajdziemy bardzo solidne i przede wszystkim świetnie zoptymalizowane układy, sprawdzające się zarówno podczas zabawy w wirtualnych światach, jak i pracy z bardziej specjalistycznym oprogramowaniem.
GPU w segmencie do 3000 zł pozwalają zazwyczaj na swobodną zabawę w rozdzielczości 1080p, przy 60 klatkach na sekundę, a także średnich lub wysokich detalach graficznych. Oczywiście wiele zależy tutaj od gry. W kilkuletnich produkcjach możemy pokusić się nawet o zabawę w 4K. Karty te to także dobre rozwiązanie dla osób posiadających monitory 1440p i planujących zabawę z najnowszymi tytułami.
Omawiane modele, zwłaszcza te w cenie zbliżającej się do 3000 zł, będą także dobrą inwestycją na co najmniej kilka lat. W przeciwieństwie do tańszych układów, wytrzymają znacznie lepiej próbę czasu i pozwolą (przy odpowiednio silnym procesorze oraz dobrej pamięci) na swobodną i bezproblemową rozgrywkę z większością nadchodzących hitów.
Karty graficzne do 3000 zł sprawdzą się też doskonale, gdy komputera używamy w pracy z programami przeznaczonymi do edycji dwuwymiarowej lub trójwymiarowej grafiki, a także plików wideo. Bez problemu poradzą sobie też z innymi zastosowaniami multimedialnymi.

Na co zwracać uwagę, kupując kartę do 3000 zł?

Fundamentalną kwestią podczas wyboru GPU do 3000 zł jest decyzja, czy postawimy na układ GeForce od firmy Nvidia czy Radeon od konkurencyjnego AMD. W omawianym segmencie cenowym niewątpliwym królem wydajności pozostają produkty Nvidii. Ich właściciele mogą liczyć na mocne wsparcie techniczne pod postacią częstych aktualizacji sterowników. Bardzo często towarzyszą one premierom głośnych gier i optymalizują działanie karty, poprawiając ich wydajność w konkretnych tytułach.
Właściciele kart z najnowszych serii producenta skorzystają także z wielu interesujących technologii, w tym z DLSS, która przy wykorzystaniu algorytmów AI zwiększa realną rozdzielczość obrazu w grze, bez negatywnego wpływu na wydajność. Posiadacze kart AMD nie mają aż tak dużego zaplecza i wsparcia, ale często sprzęty te będą tańsze od propozycji Nvidii o zbliżonej mocy.
Konkretne modele kart AMD lub Nvidii dostępne są w wielu wariantach przygotowanych przez różnych producentów. Chociaż karty wyposażone są w identyczne podzespoły, różnią się one rodzajem chłodzenia (wentylatory i radiatory), wymiarami, a także wyglądem zewnętrznym (kolor obudowy, rodzaj podświetlenia RGB).
Nieraz zdarza się, że posiadają też różne wielkości pamięci RAM oraz fabrycznie podkręcone zegary. Warto więc wziąć pod uwagę to, jakiej marki kartę kupujemy. W podjęciu decyzji pomogą recenzje i testy oraz opinie producentów. Nie zapominajmy też o gwarancji i dostępnym w naszym kraju serwisie.

Najlepsze karty graficzne do 3000 zł – polecane modele

W przedziale cenowym od 2000 do 3000 zł możemy z łatwością wymienić kilka najlepszy kart graficznych.

Nvidia GeForce RTX 3070

Najlepsza karta do 3000 zł, oferuje wysoką wydajność pozwalającą na zabawę z najnowszymi grami w rozdzielczościach 1080p i 1440p, a także wsparcie dla zaawansowanych technologii Nvidii, takich jak ray tracing oraz DLSS. Pierwsze egzemplarze układu zadebiutowały na przełomie 2020 i 2021 roku.

Radeon RX 6700 XT

Alternatywa dla modelu 3070 od firmy AMD. Karta fabrycznie wyposażona jest aż w 12 GB pamięci RAM, a jej układ obliczeniowy pracuje w oparciu o architekturę RDNA 2. Karta pozwala na zabawę z grami wspierającymi technologię ray tracing oraz FreeSync. Świetnie sprawdzi się podczas rozgrywki z nowymi tytułami w rozdzielczości 1080p lub wyższej przy wsparciu AI i oprogramowania FidelityFX Super Resolution.
Zdjęcie: Envato Elements