Data modyfikacji:

Jaka karta graficzna do 600 zł?

Karta graficzna jest jednym z kilku podstawowych komponentów komputera, najczęściej jest też najdroższym podzespołem, który montujemy w obudowie. Gracze i bardziej wymagający użytkownicy pecetów wybierają najczęściej modele warte kilka tysięcy złotych, my radzimy jednak, jaka karta graficzna do 600 złotych będzie najlepsza.
karta graficzna do 600zl

W 2020 roku rynek podzespołów komputerowych przeżył wstrząs, którego skutki będą odczuwalne jeszcze przez wiele lat. Problemy z dostępnością oraz produkcją komponentów i mikrochipów sprawiły, że w górę poszybowały ceny procesorów, płyt głównych, kości pamięci, a przede wszystkim kart graficznych. Coraz trudniej jest więc kupić dobre GPU nawet w najniższym segmencie wydajnościowym.

Na szczęście dla najbardziej oszczędnych osób, ceny najtańszych modeli wzrosły tu nieporównywalnie mniej, niż w przypadku układów przeznaczonych dla profesjonalistów i graczy, w przypadku których płacimy nawet ponad 200 procent więcej niż przed 2020 rokiem. Radzimy więc, jaka karta graficzna do 600 złotych może być najlepsza.

Dla kogo karta graficzna do 600 złotych?

Układ graficzny to niezwykle istotny elementem każdego komputera, w dużej mierze determinuje jego moc w pracy z zaawansowanymi aplikacjami graficznymi, a także z grami. Karty graficzna do 600 złotych to najczęściej co najmniej kilkuletnie układy z bardzo ograniczoną wydajnością i możliwościami technicznymi. Dla kogo zatem przeznaczone są karty tego typu? Możemy wyróżnić dwie podstawowe grupy odbiorców.

Większą z nich tworzą właściciele firm, restauracji, sklepów, szkół i innych obiektów użyteczności publicznej, którzy potrzebują taniego komputera do prostych prac biurowych. Tania karta graficzna do 600 złotych jest więc w tym przypadku idealnym rozwiązaniem, bowiem bez problemu działać będzie z popularnymi aplikacjami oraz nowoczesnymi systemami operacyjnymi, poza tym sprawdzi się też podczas surfowania w sieci i odtwarzania multimediów. Jej zaletą są również niewielkie rozmiary oraz niskie zużycie energii elektrycznej, umożliwiające zbudowanie kompaktowego peceta.

Karty graficzny do 600 złotych montuje się też z powodzeniem w komputerach domowych. Najczęściej będą to proste system dla dziecka, które pozwalają mu na naukę oraz zabawę ze starszymi i mało wymagającymi grami (bez problemu uruchomimy na takim pececie np. Minecrafta).

Jaka karta do 600 złotych?

Obecnie najlepszym wyborem w tej kategorii będą układy firmy Nvidia z 3 GB pamięci RAM, należące do serii GeForce GT 1030, GeForce GT 710 lub GeForce GT 730. Dla osób preferujących układy od konkurencyjnego ATI, najlepszym rozwiązaniem jest np. Radeon RX 550. Wszystkie one reprezentują podobny poziom możliwości i wydajności.

Dużo osób poszukuje również w serwisach używanych egzemplarzy mocniejszych układów graficznych. Czasami zdarzy się trafić na naprawdę atrakcyjne oferty, ale w tym przypadku musimy liczyć się ze sporym ryzykiem. Oferowane przez sprzedawców modele nie tylko nie mają jakiejkolwiek gwarancji, ale też najczęściej były mocno eksploatowane, co zwiększa ryzyko ich awarii.

Autor: Michał Kułakowski