Data modyfikacji:

Jak wybrać kartę wi-fi do PC i laptopa?

Karty sieciowe wi-fi są niezbędne, jeżeli chcemy na naszym komputerze stacjonarnym lub laptopie korzystać z sieci bezprzewodowej. Tłumaczymy, na co zwracać uwagę przy zakupie tych urządzeń, a także w jaki sposób działają. Sprawdź, jak wybrać kartę wi-fi do PC lub laptopa.

laptop

Do czego służy karta sieciowa?

Karta sieciowa wi-fi to urządzenie służące do odbioru i przesyłu danych przez Internet. Łączy się ono za pomocą fal radiowych z routerem, rozdzielającym sygnał pomiędzy każdy sprzęt korzystający z sieci, taki jak konsola, smartfon czy telewizor.

Typy kart wi-fi do PC

Wyróżniamy dwa podstawowe typy kart sieciowych do komputera.

Karty zewnętrzne

Karty te podłączamy do komputera za pomocą standardowego portu USB. Mogą być to bardzo kompaktowe urządzenia, niewiele większe od zwykłego pendrive'a. W zależności od modelu w sklepach znajdziemy jednak także sprzęt wyposażony w jedną lub nawet kilka zewnętrznych anten

Karty wewnętrzne

Są to urządzenia przyjmujące format standardowej karty rozszerzeniowej korzystającej z portu PCI Express na płycie głównej komputera. Ze względu na rozmiary oferują zwyczaj więcej opcji konfiguracyjnych, a także wyższą jakość połączenia, wynikającą głównie z obecności silniejszych anten.

Karta wi-fi do laptopa

Od kilkunastu lat praktycznie wszystkie nowe laptopy są fabrycznie wyposażone w wewnętrzne karty sieciowe. Teoretycznie ich użytkownicy nie mają więc jakiejkolwiek potrzeby kupowania dodatkowego zewnętrznego urządzenia tego typu. Zdarza się jednak, że dostarczona przez producenta komputera karta ulegnie uszkodzeniu lub nie łapie stabilnego sygnału sieci, wówczas zmuszeni jesteśmy do wyboru jej zamiennika.

Karta wi-fi do PC

W przypadku komputerów stacjonarnych sytuacja wygląda nieco inaczej. Większość dostępnych na rynku płyt głównych nie posiada wciąż wbudowanych kart wi-fi (znajdziemy je zazwyczaj w najdroższych modelach).

Jeżeli więc chcemy korzystać z zalet sieci bezprzewodowej, musimy kupić model zewnętrzny lub wewnętrzny. Dla pecetów lepszym rozwiązaniem jest z pewnością karta wewnętrzna, oferująca lepszy odbiór sygnału, a także więcej opcji konfiguracyjnych.

Jaką kartę sieciową wybrać?

Podczas wyboru karty wi-fi do PC lub laptopa zwróć uwagę na następujące parametry.

Liczba anten

Większa liczba anten wpłynie pozytywnie na odbiór, siłę oraz stabilność sygnału sieci bezprzewodowej, z której korzystamy. Wybierajmy więc urządzenia z przynajmniej jedną zewnętrzną anteną.

Moc anteny oraz jej zasięg

Parametry, które w oczywisty sposób wpłyną na to, w jak dużej odległości od routera będziemy mogli korzystać z sieci. Mocniejsze anteny będą w stanie zniwelować również zakłócenia wynikające z przeszkód stojących na drodze sygnału, takich jak np. grube ściany.

Opcja wymiany anteny

W niektórych wypadkach przydatna może okazać się możliwość podmiany anteny karty na lepszą albo dodatkowe gniazda pozwalające na instalację kolejnych odbiorników.

Standardy sieci bezprzewodowych

Na koniec warto wspomnieć o standardach sieci bezprzewodowych. Karty sieciowe wi-fi łączą się bowiem z routerem i innymi urządzeniami w sieci, korzystając z sygnału radiowego, którego specyfikacja oparta jest obecnie na trzech najpopularniejszych standardach przesyłania danych:

  • 802.11n: sieci wi-fi oparte na standardzie 802.11n działają z częstotliwością 2.4 GHz oraz 5 GHz, oferując maksymalną prędkość przesyłania danych na poziomie 600 Mb/s.
  • 802.11ac: oparte na tym standardzie sieci wi-fi działają z częstotliwością 5 GHz, oferując maksymalną prędkość przesyłania danych wynoszącą teoretycznie nawet 2,6 Gb/s.
  • 802.11ax: jest to najnowszy standard wi-fi, który nie został jeszcze w pełni zaadaptowany. Zapewnia przesyłanie danych z prędkością do 10 Gb/s. Działa w częstotliwościach 2,4 i 5 GHz.

Opisywane technologie są wstecznie kompatybilne z ich starszymi wersjami. Dzięki temu karta łączyć może się bez problemu nawet ze starszymi urządzeniami elektronicznymi, przystosowanymi do pracy ze standardami 802.11a lub 802.11b/g.

Różnica pomiędzy sieciami o częstotliwościach 2,4 GHz a 5 GHz sprowadza się do siły i zasięgu ich sygnału. Wi-fi 2,4 GHz oferuje większy zasięg, ale mniejszą prędkość przesyłania danych, a także większą podatność na wszelkiego rodzaju zakłócenia (np. fizyczne przeszkody, takie jak ściany lub inne sieci wi-fi znajdujące się w pobliżu). Sygnał 5 GHz jest natomiast silniejszy i stabilniejszy, oferuje też wyższe prędkości przesyłania danych.