Karty graficzne Nvidia od dwóch dekad wyznaczają trendy technologiczne i wpływają na kształt gier komputerowych. Firma oferuje swoje produkty w wielu segmentach cenowych i wydajnościowych. Niektóre z nich przeznaczone są dla najbardziej zamożnych fanów nowych technologii, inne natomiast stworzone zostały z myślą o przeciętnych graczach. Przyjrzymy się zatem kilku najpopularniejszym modelom.
Ranking kart otwiera bezapelacyjnie najbardziej wydajna karta graficzna, która jest dostępna w sklepach. Model przeznaczony jest do zastosowań profesjonalnych (np. obróbka grafiki 3D). Model zadebiutował we wrześniu 2020 roku i był pierwszym urządzaniem w serii GeForce RTX 3000, która oparta jest o architekturę Ampere oraz innowacyjny proces produkcyjny 8 nanometrów.
Swoją ekstremalną wydajność karta zawdzięcza 24 GB pamięci RAM, a także 10496 jednostkom obliczeniowym CUDA. Pozwala to na bezproblemową zabawę, w najwyższych detalach, ze wszystkimi współczesnymi grami, także w rozdzielczości 4K.
Słabszy brat 3090-tki, który mimo tego wciąż jest demonem wydajności, o którym marzy większość graczy. Sprzęt radzi sobie oczywiście bez problemu z najnowszymi grami, także w najwyższych ustawieniach grafiki. Ze względu na niższą cenę, model jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na rozgrywce w 4K. Na pokładzie znajdziemy tu 10 GB pamięci RAM oraz 8704 jednostki obliczeniowe CUDA.
GeForce RTX 3070 zawitał do sklepów w październiku 2020 roku. Karta może pochwalić się 8 GB pamięci obliczeniowej oraz 5888 jednostkami obliczeniowymi CUDA, jest więc znacząco słabsza od starszych braci. Model najlepiej radzi sobie podczas zabawy w rozdzielczości w 1440p, osiągając tu w nowych grach nawet grubo ponad 100 klatek na sekundę. Sprawdzi się też w 4K, ale w tym przypadku nie ma co liczyć na zabawę w maksymalnych detalach oraz w stabilnych 60 klatkach na sekundę.
Karta zapewniająca stosunkowo najwyższą wydajność względem swojej ceny. W testach wyprzedza premiowe modele z poprzedniej generacji kart Nvidii, takie jak GeForce RTX 2080 Super. Jest też tylko o około 10 procent wolniejsza od RTX-a 3070, tak więc w grach pozwala osiągnąć zbliżone efekty. Producent zainstalował w niej 8 GB RAM oraz 4864 jednostki obliczeniowe CUDA.
Karta z 2019 roku, która zbudowana została w oparciu o architekturę Turing. Producent zaprojektował ją z myślą o klientach poszukujących wydajnych i tanich GPU ze średniej lub niższej półki. Mimo znacząco okrojonych możliwości względem serii RTX 3000, z modelem uruchomimy praktycznie każdą nową grę, w średnich lub wysokich detalach graficznych.