Data publikacji:

Jakie są klasy betonu?

Beton to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie. Jest trwały, tani w produkcji, podatny na obróbkę i nietoksyczny. Dzięki swoim właściwościom znajduje zastosowanie w wielu dziecinach przemysłu. W zależności od posiadanych parametrów można wyszczególnić różne klasy betonu, które są w różny sposób wykorzystywane. Czym jest beton, jakie są jego klasy i gdzie znajdują zastosowanie? Odpowiadamy.
klasy betonu

Czym jest beton?

Beton to materiał, który powstaje z połączenia spoiwa, wypełniacza i wody. Spoiwem jest cement, a wypełniaczem kruszywo – najczęściej piach lub żwir. Woda z kolei pozwala na regulowanie konsystencji. Zdarza się, że stosowane są także różnego rodzaju dodatki, które nadają betonowi pożądane w danej sytuacji właściwości. Wymieszane składniki, płynne i możliwe do zagęszczenia lub rozrzedzenia, nazywa się mieszanką betonową. Kiedy mieszanka stwardnieje i osiąga stan stały, staje się betonem stwardniałym.
Dokładny przepis na beton jest zależny od okoliczności i celu jego produkcji, ponieważ różne zastosowania wymagają odmiennych właściwości. Z tego względu wyróżniane są m.in. klasy wytrzymałości betonu. O klasie betonu decyduje jego wytrzymałość na ściskanie. Największą wytrzymałość ma beton z największą zawartością spoiwa, a najmniejszą wody. Należy przy tym jednak przestrzegać odpowiednich proporcji, ponieważ zaburzenie ich będzie negatywnie wpływać na jego tolerancję naprężeń i może prowadzić do powstawania pęknięć.
Istotnym parametrem są także klasy ekspozycji betonu, czyli parametry informujące o oddziaływaniu środowiska na beton i elementy, które zostały z niego wykonane. Analogicznie wygląda klasa wodoszczelności betonu, która informuje o nieprzepuszczalności materiału.

Jakie są typy betonu?

Patrząc na ciężar objętościowy betonu, można wyróżnić trzy jego typy – lekki, zwykły oraz ciężki. Czym się od siebie różnią i do czego się je stosuje?
Beton lekki ma ciężar objętościowy od 800 do 2000 kg/m3. Składają się na niego lekkie kruszywa, a swoje zastosowanie znajduje w elementach stropów i ścian oraz w nadprożach i bloczkach. Nierzadko jest także warstwą służącą jako podkład i wyrównanie.
Beton zwykły ma ciężar objętościowy od 2000 do 2200 kg/m3 lub od 2200 do 2600 kg/m3. Lżejszy zawiera keramzyt lub inne porowate kruszywo i służy do wytwarzania np. pustaków stropowych, ścian osłonowych i innych elementów służących do izolacji cieplnej. Z kolei cięższy z nich jako kruszywo zawiera piasek, żwir lub kamień bazaltowy i ma zastosowanie przy produkcji elementów z betonu i żelbetu.
Beton ciężki ma ciężar objętościowy powyżej 2600 kg/m3. Do jego produkcji wykorzystywane są specjalne kruszywa, a jego zastosowanie jest mniej codzienne niż pozostałych. Wykorzystuje się go do osłon biologicznych w miejscach narażonych na promieniowanie jonizujące.

Jakie są klasy betonu?

Klasa betonu świadczy o jego jakości i wytrzymałości. Parametr ten określany jest literą oraz liczbą. Im wyższy, tym wyższa jest odporność i jakość materiału. Oznaczenia są dość intuicyjne – beton ciężki i zwykły symbolizuje C lub B, z kolei lekki – L. Przy oznaczeniu literowym klasy betonu może pojawić się także W lub WW. Jest to oznaczenie klasy wytrzymałości betonu. Ponieważ trudno zapamiętać wszystkie klasy betonu, tabela z nimi jest doskonałym ułatwieniem. Można je znaleźć m.in. na stronach producentów. Oznaczenia betonu są jednolite i regulowane normami europejskimi.
Spójrzmy na to na przykładzie. Czym się różni beton B20 od B25? Litera B oznacza beton ciężki lub zwykły, z kolei liczba świadczy o wytrzymałości na ściskanie. Im wyższa liczba, tym wyższa wytrzymałość. Wiąże się to także z wyższą ceną. Choć obie klasy są popularne, niższa z nich jest wybierana znacznie częściej ze względu na niższy koszt. Warto wspomnieć, że oznaczenia zmieniają się i w obecnym systemie zamiast B często podaje się C. W tym przypadku podane klasy to odpowiednio C16/20 i C20/25.
Klasa cementu a klasa betonu są ze sobą powiązane. Cement stanowi kluczowe dla produkcji betonu spoiwo i jego jakość znacząco wpływa na finalny produkt. Klasy cementu oznaczane są literami A, B i C. Litera A oznacza najmniejszą ilość dodatków, B – większą, z kolei C – największą.

Jakie są zastosowania różnych klas betonu?

Wyszczególniamy różne klasy betonu i zastosowanie ich także jest różne w zależności od kompozycji mieszanki i wykorzystanych dodatków oraz domieszek. Odpowiednio łącząc proporcje, można uzyskać materiał gęstszy bądź rzadszy, bardziej lub mniej urabialny czy też odporny na różne czynniki zewnętrzne.
W zależności od osiągniętych właściwości beton może być stosowany do stropów, wylewek, drobnych elementów czy osłon. Rodzajem, który stał się modny kilka lat temu i nie traci na popularności, jest beton architektoniczny, który nie wymaga dodatkowych wykończeń i doskonale pasuje do nowoczesnych, industrialnych wnętrz.
Masa betonowa jest bardzo uniwersalna i plastyczna, można jej nadawać określoną strukturę, barwić ją lub wzbogacać kolorowym kruszywem. Stosowanie różnego rodzaju kruszywa i dodatków daje możliwość zmiany gęstości, ciężaru i porowatości. Jej zastosowanie i właściwości są niezwykle szerokie.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!