Data publikacji:

Kominek z płaszczem wodnym. Czy warto go wybrać?

O kominku marzy bardzo wielu właścicieli domów, stanowią one nie tylko niezwykle atrakcyjny element dekoracyjny, ale w długie zimowe wieczory pozwalają cieszyć się naturalnym światłem oraz ciepłem pochodzącym z paleniska. Decyzję o postawieniu kominka podejmuje się zazwyczaj na etapie projektowania domu. Coraz więcej osób decyduje się w tym przypadku na instalację kominka z tzw. płaszczem wodnym. Czym konstrukcja ta różni się od klasycznych modeli i czy warto rzeczywiście warto w nią inwestować?
Fireplace

Czym jest kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym dzięki swojej unikalnej budowie wspiera tradycyjny system ogrzewania domu, który oparty jest o zainstalowane w nim grzejniki. Jest to znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, bowiem klasyczne paleniska są w stanie skutecznie ogrzać jedynie część pomieszczenia, w którym się znajdują, a większa część generowanego przez nie ciepła jest pochłaniana przez przewód kominowy. W przypadku modeli wodnych jest zgoła inaczej, a wytworzona energia nie jest tracona.
Komora spalania wodnego kominka z pozoru nie różni się niczym specjalnym od zwykłych modeli, w rzeczywistości jest, poza frontem wyposażonym w szybę, otoczona ze wszystkich stron płaszczem przez który przepływa woda pochodząca z systemu centralnego ogrzewania. Dzięki odpowiedniej konstrukcji do kominka spływa wychłodzona ciecz, która podczas spalania drewna lub innego paliwa bardzo szybko nagrzewa się i za pomocą systemu rur i zbiorników zostaje ponownie skierowana do grzejników.

Z jakimi rodzajami systemów ogrzewania współpracuje kominek wody?

Kominki z płaszczem wodnym są uniwersalnym rozwiązaniem i bez problemu mogą stać się częścią systemów ogrzewania, korzystających z kotłów olejowych i czy modeli z rankingu kotłów gazowych, a także kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Co więcej, ciepła woda generowana w palenisku może trafiać nie tylko do kaloryferów, ale również zostać wykorzystana przez ogrzewanie podłogowe.
Zaznaczmy jednak, że założenie kominka wodnego i jego połączenie z resztą instalacji CO w domu nie będzie prostym zadaniem. Musimy zadbać o wiele dodatkowych elementów, takich jak np. bufory i wymienniki ciepła, sterowniki, a także wykonanie odpowiednich przyłączy i położenie rur.
Sprawa jest dość prosta jeżeli plany wykonujemy jeszcze przed kompletną realizacją i urządzeniem domu, komplikuje się wówczas, gdy zamieniamy stary kominek na nowy lub wykonujemy od podstaw szyb kominowy.

Czy warto zainwestować w kominek z płaszczem wodnym?

Warto podkreślić, że kominek z płaszczem wodnym jest zawsze wyłącznie elementem uzupełniającym system ogrzewania domu. Ze względu na niską wydajność nigdy nie zastąpi on zwykłego kotła, nawet na niewielkich powierzchniach. Łączy on jednak przyjemne z pożytecznym i w dłuższym czasie pozwala zaoszczędzić na paliwie używanym w piecach i kotłach.
To, jak dużo zyskamy na jego instalacji, zależy od wielu czynników, w tym od ocieplenia domu, parametrów systemu CO, oraz tego, jak często palimy w kominku. Decyzję o zakupie powinniśmy więc podjąć po poważnych konsultacjach ze specjalistą, tym bardziej, że koszty instalacji urządzenia są naprawdę wysokie i nieraz odstraszają wielu chętnych.
Zdjęcie: Envato Elements