Data publikacji:

Jaki komputer do 2000? Jak wybrać najlepszy tani PC?

Kupno nowego komputera jest niewątpliwie sporym wyzwaniem, które staje się jeszcze większe gdy dysponujemy względnie niewielkim budżetem. Za kwotę 2000 złotych nie uda nam się oczywiście złożyć lub dostać gotowego zestawu przeznaczonego do najnowszych gier lub do pracy z zaawansowanymi programami. Nie oznacza to jednak, że dobry komputer stacjonarny do 2000 złotych jest kompletną mrzonką, musimy po prostu utemperować nasze oczekiwania wobec takiej maszyny. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas zakupów.
komputer do 2000 zł

Komputer do 2000 zł – co warto wiedzieć?

Nawet laicy świetnie zdają sobie sprawę z tego, że cena komputera w dużej mierze odzwierciedla poziom wydajności oraz potencjał sprzęt. Bardzo trudno jest więc znaleźć solidny zestaw w bardzo atrakcyjnej cenie. W ostatnich latach ceny podzespołów PC mocno wzrosły na skutek rozchwiania się rynku oraz serii globalnych kryzysów, tak więc zadanie to jest jeszcze większym wyzwaniem. Wybór produktów w cenie do 2000 złotych znacząco więc zmalał. Nie powinniśmy jednak załamywać rąk, bowiem za tą kwotę nadal zbudujemy w pełni funkcjonalnego peceta.
Na początek należy zaznaczyć, że kiedy mówimy o komputerze stacjonarnym do 2000 złotych, mamy na myśli wyłącznie samo urządzenie, do ceny nie wliczamy kosztu zewnętrznych urządzeń, takich jak myszka, klawiatura lub monitor, które do tej sumy dodają w najlepszym wypadku ok. 500 dodatkowych złotych. Warto mieć to więc na uwadze. Tym bardziej że nieraz niezbędny okazać się może też zakup nowego biurka lub krzesła komputerowego.

Czego oczekiwać po komputerze do 2000 złotych?

Komputer do 2000 złotych zdecydowanie nie będzie wszechstronną maszyną. Urządzenia tego typu przydadzą się przede wszystkim osobom używającym komputera do podstawowej pracy biurowej (edytory tekstu, arkusze i programy kalkulacyjne) oraz korzystających z prostych aplikacji graficznych lub muzycznych. Sprawdzi się on też doskonałe do codziennego przeglądania internetu, odwiedzania popularnych serwisów społecznościowych oraz ulubionych witryn.
Nadaje się też do multimediów, a więc serwisów streamingowych, takich jak Netflix lub oglądania własnych klipów wideo. Maszyny tego typu są szczególnie dobrym rozwiązanie dla małych i większych firm. Dzięki niskiej cenie i zakup nie obciąży budżetu, a ograniczone możliwości sprzętu nie będą specjalną przeszkodą w wykonywaniu większości zajęć biurowych.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy komputer do 2000 złotych jest dobry do gier? Niestety odpowiedź będzie tutaj przecząca. Zestawy tej klasy nie nadają się specjalnie dla amatorów elektronicznej rozrywki. Winne temu są przede wszystkim najtańsze układy graficzne, których wybór jest niezbędny jeżeli chcemy zamknąć się w budżecie. Wydajność peceta ogranicza też zbyt mała ilość RAM-u oraz słabszy procesor. Nie oznacza to jednak, że na pececie nie uruchomimy żadnych tytułów, wręcz przeciwnie, ale nie będą to najnowsze hity.
Komputer do 2000 złotych może być dobrym wyborem dla fanów niewymagających gier niezależnych oraz starszych ok. 10-letnich produkcji. Jeżeli pogodzimy się z niższym poziomem detali, sprzęt powinien też pozwolić na zabawę z wieloma popularnymi tytułami sieciowymi i free-to-play, takimi jak League of Legends, CS: GO lub World of Warcraft.

Jakie podzespoły w komputerze do 2000 złotych?

Poniżej zebraliśmy podstawowe komponenty, które powinny znaleźć się w komputerze do 2000 złotych, wraz z opisem tego, jakich podzespołów poszukiwać i czego się po nich spodziewać.

Procesor w komputerze do 2000 złotych

W zestawach komputerów do 2000 złotych znajdziemy najtańsze modele procesorów firmy Intel oraz AMD. W przypadku produktów tej pierwszej marki będą to modele z linii Intel Celeron oraz Intel Core i3. Gdy zależy nam na CPU konkurencji, jedynym rozsądnym wyborem jest postawienie na układy Ryzen 3 lub starsze generacji procesorów Ryzen 5. Cena wymienionych układów wahać będzie się w granicy kilkuset złotych. Ze względu na lepszy zintegrowany układ graficzny oraz wydajność, w omawianym przedziale cenowym eksperci polecają procesory od AMD.

Płyta główna w komputerze do 2000 złotych

Wybierając płytę główną, musimy dopasować ją do określonego modelu procesora. Aby zaoszczędzić, wybieramy modele z minimalną liczbą dodatków oraz portów na karty rozszerzeniowe, z których i tak nie będziemy korzystać. Jeżeli zależy nam na kompaktowym PC sięgamy po modele z oznaczeniem Micro-ATX, która zmieści się do niewielkiej obudowy. Cena komponentu nie powinna przekraczać ok. 350 złotych.

Pamięć RAM w komputerze do 2000 złotych

Jeżeli komputer wykorzystujemy do czegoś więcej niż najprostszej pracy biurowej, zdecydowanie powinniśmy unikać zestawów wyposażonych wyłącznie w 8 GB pamięci RAM. Obecnie standardem jest 16 GB RAM-u, które zapewnia znacznie większy komfort pracy z systemami Windows 10 i 11. Pecety wyposażone 8 GB RAM-u mogą mieć problemy, gdy uruchamiamy kilka aplikacji naraz lub intensywnie korzystamy z przeglądarki internetowej (np. oglądamy wideo na YouTubie lub otwieramy wiele zakładek).

Karta graficzna w komputerze do 2000 złotych

W wypadku, gdy zależy nam na komputerze do pracy biurowej lub najprostszych zadań możemy pominąć całkowicie zakup karty graficznej. Zastąpi ją w całości układ zintegrowany z procesorem, który poradzi sobie z większością podstawowych zadań. Rozwiązanie takie pozwoli dodatkowo wybrać najmniejszą możliwą płytę główną i obudowę, a także ograniczy ilość zużywanej energii elektrycznej.
Jeżeli chcielibyśmy użyć peceta także do starszych i mniej wymagających gier, dedykowany układ będzie sporym atutem maszyny i pozwoli jej osiągnąć wyższą wydajność. Gracze wiedzą dobrze, że przeciętnie karty graficzne odpowiadają za ponad połowę ceny komputera. W budżecie do 2000 złotych jesteśmy więc skazani na karty w cenie poniżej 1000 złotych. W tej kategorii najlepiej postawić na modele z serii Raedon RX 6400 lub 6500, a także Nvidia GeForce GTX 1650.
W komputerach stacjonarnych do grania karta graficzna będzie odpowiadać za ponad połowę ceny zestawu. Dlatego też poszukując uniwersalnego sprzętu biurowego możemy na niej sporo zaoszczędzić wybierając model w cenie do ok. 1000-1200 złotych. Fani elektronicznej rozrywki powinni dobrać kartę przed resztą podzespołów i dopasować odpowiednio wokół niej swój budżet. Warto celować w układy z serii GeForce RTX 3000 i GeForce RTX 4000, w cenie ok. 2000-25000 złotych.
W laptopach zwracamy przede wszystkim uwagę na obecność dedykowanego układu graficznego Nvidii (GeForce z serii RTX 3000) lub AMD (Radeon), które pozwolą nam cieszyć się grami, a także skorzystać z bardziej zaawansowanych aplikacji.
Zobacz, jak wybrać kartę graficzną do 1000 zł

Dysk w komputerze do 2000 złotych

Obecnie odchodzi się kompletnie od dysków magnetycznych, stawiając na modele półprzewodnikowe SSD. W cenie do 2000 złotych nie możemy pozwolić sobie jednak na zakup nowoczesnych kart SSD M.2 NVME o dużej pojemności, lepszą alternatywą będzie nabyć nieco wolniejszych dysków SSD SATA w obudowach 2,5 cala, które w zupełności powinny wystarczyć do większości zadań. Za kilkaset złotych dostaniemy solidne urządzenia o pojemności nawet 1TB.
Zdjęcie: Envato Elements