Data modyfikacji:

Co zrobić, gdy komputer sam się wyłącza?

Gdy komputer wyłącza się w najmniej spodziewanym momencie, to może sugerować, że mamy do czynienia z poważniejszym problemem. W takich sytuacjach istnieje ryzyko utraty ważnych danych, a nawet uszkodzenie podzespołów. Podpowiadamy co zrobić w takich sytuacjach i jak przywrócić komputer do pełnej sprawności.
komputer sam się wyłącza

Co może być przyczyną samoistnie wyłączającego się komputera? Przegrzewanie

Pierwszą i jednocześnie najpopularniejszą przyczyną wyłączania się komputera w niespodziewanych sytuacjach jest problem z przegrzewaniem. Gdy podzespoły przekroczą dopuszczalne normy, urządzenie automatycznie wyłączy się. aby zapobiec powstaniu zwarcia, które może prowadzić do pożaru. Takie sytuacje zdarzają się w upalne dni.
Jeśli pracujesz na laptopie w pełnym słońcu, to problem z przegrzewaniem może występować. Bardzo ważne jest korzystanie z urządzenia w odpowiednich warunkach. Zdarza się, że problem wynika ze zbyt dużego przeciążenia, którego nie jest w stanie udźwignąć procesor lub karta graficzna. Wówczas najlepszym sposobem jest odczekanie od kilku do kilkunastu minut, aż temperatura wróci do normy. Jeśli włączysz komputer i wszystko będzie działało bez zarzutu, to oznacza, że problemem była temperatura.  
Zobacz także, co zrobić, gdy laptop nie chce się włączyć lub gdy nie działa klawiatura
Jednak na przegrzewanie laptopa wpływ mogą mieć niesprawne wentylatory, które są odpowiedzialne za odpowiednie odprowadzanie ciepła. Jeśli procesor grzeje się do 100 stopni, a Ty nie słyszysz żadnego hałasu, to może oznaczać, że nie działają one w sposób prawidłowy.
Przyczyn może być co najmniej kilka, ale zdarzają się sytuacje w których nadmierna ilość kurzu zablokowała ich pracę i jednocześnie uniemożliwiała swobodny przepływ powietrza. Rozkręcenie urządzenia i dokładne wyczyszczenie powinno załatwić sprawę. Warto w takich sytuacjach skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu.

Problem z funkcją szybkiego uruchamiania

Funkcja szybkiego uruchamiania została zaprojektowana, aby urządzenie było szybciej gotowe do pracy tuż po wyjściu ze stanu uśpienia. Niestety, ale zdarza się, że powoduje ona pewne problemy i komputer się przez to przypadkowo wyłącza. Możesz to na szczęście szybko zmienić, przechodząc do ustawień w Panelu Sterowania, gdzie możesz wybrać opcje zasilania. Tam przejdź do zakładki działanie przycisków zasilania, a następnie zmień ustawienia. Wystarczy wyłączyć funkcję szybkiego uruchamiania, aby przestała być aktywna. To powinno pomóc.  

Problem z podzespołami

Nieoczekiwane wyłączenie komputera może być spowodowane przez nieprawidłowo działające podzespoły. Zdarza się tak w momencie, gdy podłączymy nowy dysk lub wymienimy nieprawidłowo kartę sieciową, dźwiękową lub inny element taki jak chociażby pamięć RAM. Spróbuj wyciągnąć nowy element i sprawdź, czy komputer działa prawidłowo.  
W przypadku, gdy nie dodawałeś nowego sprzętu do komputera, problem leży prawdopodobnie w uszkodzonej płycie głównej lub dysku twardym. Może zdarzyć się, że za przypadkowe wyłączanie odpowiada niesprawny zasilacz bądź gniazdo zasilania. W przypadku laptopów ważne, aby sprawdzić czy bateria działa prawidłowo. Jeżeli to możliwe, wyciągnij ją z komputera i podłącz go do zasilania. W sytuacji gdy nie będziesz mógł tego zrobić warto udać się do serwisu, który będzie w stanie sprawdzić czy nie ma żadnych nieprawidłowości w pracy akumulatora.
Trudno jest stwierdzić, co jest bezpośrednią przyczyną w takich sytuacjach. Fachowcy mają nie tylko wiedzę, ale również narzędzia, które pozwolą im szybko uporać się z problemem.  

Nieprawidłowe działanie systemu operacyjnego

Odpowiedzialność za nieprawidłowe wyłączanie się komputera może ponosić sam system operacyjny. Istnieje łatwa metoda na to, aby to sprawdzić. Uruchom ponownie urządzenie i przejdź do systemu BIOS. Następnie pozostaw ekran w bezczynności. Po chwili komputer powinien automatycznie uruchomić system operacyjny. Jeżeli tak się nie dzieje, to może oznaczać, że jest problem z jego poprawnym załadowaniem.
W sytuacji gdy system się uruchamia, ale komputer nadal ma problemy z wyłączaniem, to odpowiedzialne za to mogą być sterowniki. Nieaktualny lub wadliwy sterownik może doprowadzać do takich sytuacji. Pamiętaj, aby zawsze aktualizować je na bieżąco. Możesz to zrobić bezpośrednio z poziomu menadżera urządzeń. Możesz również zaznaczyć opcję automatycznego instalowania sterowników.  
Niektórzy użytkownicy, którzy zmagają się z losowo wyłączającym się komputerem, wykonują całkowitą instalację systemu operacyjnego. To może wyeliminować pewne błędy i postawić urządzenie na nogi. System możesz zainstalować za pomocą narzędzia Media Creation Tool. Pamiętaj, że system możesz pobrać na płytę lub nośnik USB. Niezbędny będzie do tego klucz aktywacyjny.  

Wykonaj test pamięci

Wadliwe moduły pamięci RAM także mogą powodować samoistne wyłączanie komputera. W systemie Windows mamy możliwość sprawdzenia, czy ten element działa w sposób prawidłowy. W Menu Start systemu wystarczy wpisać diagnostyka pamięci, a po chwili otworzy nam się to narzędzie. Po kliknięciu przycisku uruchom ponownie komputer wyłączy się i uruchomi jednocześnie sprawdzając czy pamięć działa prawidłowo.
Jeżeli to RAM był odpowiedzialny za przypadkowe wyłączanie, to jego wymiana powinna całkowicie rozwiązać ten uciążliwy problem. Pamiętaj, aby dobierać pamięć do swoich podzespołów!  

Komputer wyłącza się, bo został zainfekowany wirusem  

Jeśli komputer nadal przypadkowo się wyłącza to takiego scenariusza również nie możemy wykluczyć. Złośliwe oprogramowanie powoduje, że komputer wyłącza się o określonych porach dnia. Jeśli zauważyłeś, że istnieje pewien „harmonogram” przypadkowego wyłączania, to właśnie może być powodem tych problemów.
Warto zainstalować oprogramowanie antywirusowe i wykonać pełne skanowanie komputera. W sieci znajdziesz darmowe programy, ale również te płatne takie jak Norton 360 czy McAfee Total Protection. Dzięki nim powinieneś dowiedzieć się czy faktycznie występuje jakiś problem.  

Zaktualizuj system operacyjny do najnowszej wersji

Ta porada może wydawać się banalna, ale wielokrotnie aktualizacja systemu przynosiła rozwiązanie wielu problemów. Zarówno Windows jak i macOS mają swoje luki, które na szczęście są szybko wypełniane przez deweloperów, dlatego warto być na bieżąco.  

Komputer nadal się wyłącza? Co zrobić w takiej sytuacji?

Niezależnie od tego jaki sprzęt posiadasz, problem z samoistnie wyłączającym się komputerem jest dość popularną przypadłością. Nie należy jej lekceważyć, bo pewnego razu urządzenie może się już nie włączyć, a Twoje dane przepadną bezpowrotnie. W takich sytuacjach najlepiej wykonywać regularny backup danych na zewnętrzny nośnik. Jeśli wymienione wcześniej wskazówki nie przyniosły efektu, to jedynym sposobem jest wysłanie laptopa do serwisu. Problem może dotyczyć najmniej spodziewanej rzeczy.
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.