Data publikacji:

Jak działa komputer w monitorze? Jaki model wybrać?

Stając przed perspektywą wyboru nowego komputera zazwyczaj wybieramy pomiędzy klasycznymi urządzeniami stacjonarnymi lub laptopami. Istnieje jednak jeszcze jednak klasa urządzeń, którymi są komputery All In One. Mamy tu do czynienia ze sprzętem, którego wszystkie podzespoły zamknięte są w obudowie monitora. Modele tego typu funkcjonują na rynku od wielu dekad, ale niezmiennie, poza produktami firmy Apple, pozostają one dość niszowym rozwiązaniem. Sprawdź zatem, czy warto się nimi zainteresować, a także jaki komputer tego typu najlepiej wybrać.
jak działa komputer w monitorze

Komputery wbudowane w monitor – najważniejsze informacje

Założeniem konstruktorów komputerów wbudowanych w monitor jest przede wszystkim zaoszczędzenie miejsca na biurku. Urządzenia tego typu można traktować więc jako pomost pomiędzy przenośnymi laptopami, a stacjonarnymi wieżami PC, które potrafią zajmować wiele cennej przestrzeni.
Pecety all in one są dobrze znane osobom, które choć trochę orientują się w historii rynku komputerowego. W latach 80. były one najczęściej spotykanym typem maszyn, których powszechnie używano w biurach oraz domach. Jednym z najsłynniejszych modeli tego typu był Apple Macintosh z 1984 roku. Wraz z popularyzacją modularnych komputerów PC, rozwiązania all in one stały się dość niszowe. Odrodziły się one w drugiej połowie dzięki debiutowi pierwszych iMaców, które zaskakiwały i przyciągały oko swoimi kolorowymi obudowami.
Dziś komputery All In One mieszczą się w całości w panelach LCD i wyposażone są zazwyczaj w wydajne podzespoły, pozwalające na pracę nawet z bardziej zaawansowanymi aplikacjami. Modele wyposażone są również w pełen komplet najważniejszych portów wejściowych i wyjściowych, pozwalających podłączyć do nich podstawowe i dodatkowe urządzenia, takie jak myszka, klawiatura, drukarka lub skaner. Producenci standardowo wbudowują w nie też zestawy głośników oraz kamerę internetową.

Zalety i wady komputerów All In One

Zalety komputerów wbudowanych w monitor:
  • Sprzęt tego typu jest niezwykle kompaktowy, monitory z podzespołami PC są tylko trochę grubsze i większe od standardowych modeli. Urządzenie pozwala też uniknąć bałaganu związanego z dużą liczbą kabli połączeniowych. Jeżeli korzystamy z bezprzewodowej myszki i klawiatury możemy zapomnieć całkowicie o plączących się przewodach, zachowując maksymalny porządek na biurku lub blacie. Docenią to zwłaszcza zwolennicy minimalizmu.
  • Komputery All In One są energooszczędne, dzięki swej konstrukcji nie mają bowiem dużego zapotrzebowania na moc.
  • Dzięki względnie niewielkich rozmiarach oraz pojedynczemu kablowi zasilającemu, sprzęt bez problemu można przenosić z miejsca na miejsce lub w razie potrzeby schować.
  • Dzięki dużemu ekranowi (przeciętnie od 21 do 27 cali) sprzęt zapewnia lepszą ergonomię i wygodę pracy niż przeciętny laptop.
  • Wady komputerów wbudowanych w monitor:
  • Podobnie jak ma to miejsce w przypadku laptopów, komputerów All In One nie można rozbudowywać, musimy zapomnieć więc o ewentualnej zmianie podzespołów. W razie awarii któregoś z komponentów najczęściej jesteśmy zmuszeni do wymiany całego sprzętu.
  • W większości urządzenia All In One stworzone są do pracy biurowej i odznaczają się dość małą wydajnością, gdy mowa o bardziej zaawansowanych zadaniach, zwłaszcza tych wymagających silnego układu graficznego. Nie są więc rozwiązaniem dla graczy. Tylko najdroższe modele, takie jak komputery iMac od Apple’a, radzą sobie w bardziej profesjonalnych zastosowaniach (projektowanie graficzne, edycja wideo i muzyki).
  • W sklepach znajdziemy bardzo ograniczony wybór pecetów wbudowanych w monitor, bowiem zajmuje się nimi tylko kilku wybranych producentów. W ich katalogach znajdziemy zazwyczaj tylko po kilka modeli różniących się minimalnie podzespołami oraz przekątną ekranu.
  • Dla kogo przeznaczone są komputery All In One ?

    Komputery All In One poleca się przede wszystkim właścicielom biur i firm, potrzebujących wygodnych w użyciu i kompaktowych urządzeń do pracy z najczęściej wykorzystywanymi programami rachunkowymi, bazami danych lub edytorami tekstu. Dzięki swojemu atrakcyjnemu wyglądowi świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie pracownicy mają bezpośredni kontakt z klientami, a więc np. w oddziałach bankowych, recepcjach czy biurach podróży lub sprzedaży.
    Po pecety All In One sięgnąć mogą też osoby ceniące sobie ich minimalistyczny wygląd, świetnie pasujący zwłaszcza do nowoczesnych wnętrz. Są też bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób pracujących z domu, bowiem zapewniają lepszą ergonomię i komfort pracy niż laptopy. Nawet jeżeli podłączamy nasz przenośny komputer do monitora za każdym razem musimy mierzyć się z dodatkowymi przewodami i przełączaniem ekranów. Modele wyposażone w kamery ustawiając też prowadzenie wideokonferencji.

    Na co zwracać uwagę przy wyborze komputera All In One ?

    Ponieważ wybór urządzeń na rynku jest ograniczony, pierwszą decyzją jaką podejmujemy jest wybór komputera iMac od Apple’a, napędzanego systemem MacOS, albo modeli z systemem Windows np. od firmy HP. Wybór determinuje tutaj, w jakim ekosystemie planuje pracować i z jakiego organizowania najczęściej korzystamy. Właściciele Maców mogą cieszyć się z wielu specjalistycznych aplikacji, cenionych zwłaszcza przez osoby uprawiające kreatywne zawody, sprzęt z Windowsem jest bardziej uniwersalny i nadaje się idealnie do zwykłej pracy biurowej.
    Kolejną kwestią jest przekątna ekranu, najmniejsze ekrany mają ok. 17 cali, a największe nawet 34 cali. Do pracy biurowej z dokumentami poleca się modele 21-24 cali. Osoby zajmujące się grafiką lub od czasu do czasu korzystają z multimediów powinny postawić na modele 27 cali lub większe.
    Jeżeli chodzi o podzespoły interesuje nas przede wszystkim pamięć RAM (obecnie zalecane optimum to 16 GB), typ i szybkość procesor, a także liczba portów wejściowych i wyjściowych, pozwalających podłączanie dysków zewnętrznych i innych urządzeń. Dobry komputer powinien oferować też co najmniej 256-512 GB wbudowanego miejsca na zapisywanie danych. Nie bez znaczenia pozostaje też dodatkowe wyposażenie, jak wspomniane już kamery i dobre głośniki.
    Zwracamy również uwagę na wykonanie komputera. Istotna będzie tutaj budowa nóżki wspierającej ekran. Niektórzy producenci stawiają na bardzo proste rozwiązania, które nie pozwalają jednak regulować wysokości lub nachylenia ekranu. Ustawione na niedopasowanych biurkach będą zachęcać użytkownika do przyjmowania niewłaściwej postawy. Problem taki będzie można rozwiązać tylko zmieniając krzesło lub dokupując jakiegoś rodzaju podstawkę pod komputer.
    Jeżeli planujemy regularnie przenosić lub chować sprzęt, warto sprawdzić, jaką ma wagę i czy będzie łatwy w transporcie.
    Zdjęcie: Envato Elements