Data publikacji:

Konsola czy PC? Co wybrać?

Gracze często mają dylemat, jaki sprzęt do grania będzie lepszy – konsola czy PC? Najlepszym rozwiązaniem byłoby kupno obu urządzeń, lecz nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Z tekstu dowiecie się, jakie są wady oraz zalety pecetów i konsol, co powinno wam ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji.

konsola czy pc

Komputer vs konsola: co lepsze?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, które urządzenie jest lepsze, ponieważ każde z nich ma wiele do zaoferowania. Konsole zostały zaprojektowane z myślą o graniu, dlatego wydają się być platformą idealną dla graczy. Jednakże pecety mają kilka asów w rękawie, o jakich mogą pomarzyć takie konsole, jak PlayStation 4, Xbox One czy Nintendo Switch.

Jako wieloletni gracz posiadam wszystkie najważniejsze platformy do grania, w tym komputer gamingowy. Nie ograniczam się do konkretnego sprzętu, bo każdy z nich ma pewne minusy, które mogą przeszkadzać w czerpaniu przyjemności z grania. Co zatem wybrać? PC czy konsolę? Poniżej przedstawię najważniejsze zalety i wady obu rozwiązań.

Zobaczcie nasze zestawienie polecanych laptopów gamingowych do 5000.

Dlaczego warto wybrać komputer gamingowy?

Jeszcze parę lat temu przewidywało się, że komputery dla graczy odejdą do lamusa, a ich miejsce zastąpią konsole. Nic takiego nie miało miejsca i z pewnością minie jeszcze wiele lat, zanim pecety przestaną mieć znaczenie. Wynika to z faktu, że nawet najpotężniejsze konsole nigdy nie będą w stanie dorównać mocy obliczeniowej najlepszych komputerów gamingowych.

Największa przewaga pecetów wynika z ich otwartej konstrukcji. Żeby cieszyć się płynniejszą rozgrywką lub lepszą grafiką, nie trzeba czekać na nową generację konsol, tylko wystarczy zaopatrzyć się w nową kartę graficzną, więcej pamięci RAM oraz wydajniejszy procesor (sprawdź nasz poradnik, jaki procesor do gier kupić).

Oczywiście wiąże się to z pewnymi konsekwencjami – komputery potrafią być studnią bez dna, do której będziecie przez lata dokładać pieniądze. Mocny gamingowy pecet potrafi kosztować nawet kilka tysięcy złotych i tak naprawdę nigdy nie można wyraźnie stwierdzić, przez ile lat będzie w stanie utrzymywać gry w sześćdziesięciu klatkach na sekundę.

Wysoka cena PC jest jednak w pełni uzasadniona. Konsole ósmej generacji pod wieloma względami zostały w tyle, przez co współczesne gry multiplatformowe zazwyczaj działają i wyglądają lepiej na komputerach. Pecety są też idealnym wyborem dla osób namiętnie grających w strategie oraz strzelanki.

Co prawda na konsolach znajdziecie sporo gier strategicznych, jednakże sterowanie padem nie jest w nich najwygodniejsze. Myszka i klawiatura zapewniają także większą precyzję w shooterach, co ma znaczenie w rozgrywkach sieciowych, w których liczy się refleks.

Dla wielu użytkowników minusem może być też granie przy biurku, co jest zdecydowanie mniej wygodną opcją od leżenia na kanapie. Jednocześnie jeśli posiadacie profesjonalny fotel gamingowy, to granie na komputerze może być bezpieczniejsze dla waszych pleców.

Dlaczego warto wybrać konsolę?

Konsole ósmej generacji może odstają parametrami technicznymi od mocarnych gamignowych pecetów, ale nie jest to w nich najważniejsze. Takie platformy jak PlayStation 4, Xbox One czy Nintendo Switch nadrabiają innymi rzeczami. Czym się wyróżniają w walce PC vs konsola?

Bez względu na to, jaki model konsoli wybierzecie, i tak wyjdziecie na tym lepiej finansowo, niż jakbyście planowali kupno nowego komputera dla graczy. Obecnie za najwydajniejszą platformę uważa się Xboksa One X, którego można kupić za niespełna półtora tysiąca złotych. Patrząc na osiągnięcia tego urządzenia, w przypadku peceta musielibyście wydać znacznie, znacznie więcej.

Ogromną zaletą konsol jest również to, że są plug & play. Wystarczy podpiąć przewód zasilający, kabel HDMI i od razu można cieszyć się grą. Jasne, większość współczesnych tytułów wymaga do pobrania aktualizacji, jednakże odchodzi wam bardziej skomplikowany proces instalacyjny, zabawa ustawieniami graficznymi i optymalizowanie komputera pod kątem bardziej zasobożernych produkcji

Sprawdźcie najlepsze gry ekskluzywne na PS4.

Zdecydowanie największym plusem konsol w walce PC czy konsola jest wygoda. W większości przypadków gracze podłączają je do telewizorów, co oznacza duży ekran, czyli taki, jaki w grach sprawdza się zdecydowanie najlepiej. Ponadto nie ma nic przyjemniejszego od rozłożenia się na kanapie z padem w ręku. Jak już jednak wcześniej wspominałem, zbyt długie ułożenie w takiej pozycji nie jest niestety dobre dla kręgosłupa.

Żeby nie było zbyt kolorowo, to warto nadmienić, że konsole ósmej generacji potrafią coraz bardziej krztusić się przy nowszych produkcjach. Nawet wydajne PlayStation 4 Pro może dopuścić do spadków płynności przy bardziej widowiskowych produkcjach. Twórcy gier często muszą więc wybierać, czy stawiać na stabilny klatkarz czy lepszą oprawę wizualną. Czasami wyboru można dokonywać w opcjach gier.

Microsoft traktuje konsole i PC na równi, dlatego biblioteka gier jest wspólna. Natomiast na PlayStation 4 i Nintendo Switch macie dostęp do wielu tytułów ekskluzywnych, które ogracie wyłącznie na danych platformach. Sprzęt Nintendo ma tę przewagę, że można grać na nim w trybie przenośnym.

Autor: Łukasz Morawski