Data modyfikacji:

Jaka konsola DJ dla początkujących?

Wielu fanów muzyki marzy o tym, by zostać profesjonalnymi didżejami, grać w klubach i podrywać do tańca tysiące rozemocjonowanych ludzi w rytm własnoręcznie zmiksowanych lub skomponowanych utworów. Każda, nawet największa przygoda, rozpoczyna się jednak od pierwszego kroku. W przypadku didżejów jest nim zakup niezbędnego sprzętu, a więc konsoli DJ dla początkujących. Podpowiadamy, z czego się składa, jak działa oraz jaką kupić.

konsola dj dla początkujących

Konsola DJ dla początkujących

Zawód didżeja to niełatwe zajęcie, wymagające odporności na stres, dobrego wyczucia rytmu i znajomości aktualnych trendów muzycznych. Prawdziwy sukces, gwarantujący sławę, podróże oraz umożliwiający granie dla ogromnej rzeszy fanów, osiągają tutaj tylko najlepsi. Pozostali muszą zadowolić się weekendowymi występami w niewielkich klubach lub na weselach i imprezach firmowych.

Wysoka konkurencja nie zniechęca jednak tysięcy osób, które co roku postanawiają spróbować swoich sił jako didżeje. Nie wszyscy robią to dla splendoru i pieniędzy, część z nich rozpoczyna bowiem przygodę z graniem i miksowaniem dla czystej przyjemności oraz satysfakcji. Bez względu na powody, każdy początkujący rozpoczyna od wyboru swojej pierwszej konsoli DJ. Jaką konsolę kupić?

Czym jest i jak działa konsola DJ?

Na pełną konsolę DJ składają się gramofony oraz odtwarzacze CD/MP3, które połączone są z mikserem kontrolującym między innymi głośność, szybkość odtwarzania poszczególnych ścieżek muzycznych lub sampli, a także poszczególne kanały dźwięku. Nie można zapomnieć także o dobrych słuchawkach studyjnych, bez których nie usłyszymy granych przez nas piosenek.

Podstawą konsoli DJ dla początkujących będzie mikser DJ, to właśnie od niego musimy zacząć kompletowanie pełnego zestawu. Wybierając odpowiednie urządzenie, nie rzucajmy się na głęboką wodę i nie wydawajmy niepotrzebnie dużych pieniędzy. Porada ta ma znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci, które często proszą rodziców o konsolę, by po kilku miesiącach rzucić ją w kąt, gdy okazuje się, że muzyczne powołanie, jakie poczuli, było tylko chwilowym kaprysem.

Na starcie skupmy się na wyborze prostszego miksera, które nie oszołomi nas liczbą dostępnych opcji konfiguracyjnych i pozwoli oswoić się z jego podstawowymi funkcjami.

Kolejnym podstawowym elementem będą przynajmniej dwa odtwarzacze DJ, które będą źródłem miksowanej muzyki. Mogą to być zarówno gramofony, które zawsze wyglądają dobrze na imprezach i przykuwają wzrok uczestników zabawy, jak i playery MP3 z wieloma gigabajtami przygotowanych sampli i piosenek.

Nie możemy zapomnieć również o dobrych kablach, które połączą wszystkie elementy zestawu oraz skomunikują konsolę z systemem nagłośnieniowym.

Zdobywając z czasem doświadczenie, powinniśmy powoli rozbudowywać konsolę DJ dla początkujących o nowe elementy, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb, upodobań i zasobności portfela. Mogą być to np. wzmacniacze, dodatkowe odtwarzacze, dobry mikrofon do kontaktu z publiką lub gadżety ułatwiające przenoszenie i przechowywanie sprzętu, takie jak torby, stojaki lub skrzynie.

Kontroler DJ – alternatywa dla konsoli DJ dla poczatkujących

Kontrolery DJ to idealne rozwiązanie dla początkujących. Są one tańszą alternatywą dla klasycznych konsol DJ. Do działania wymagają jedynie komputera, który stanowi podstawowe źródło odgrywanej przez nas muzyki. W połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem dają takie same, a nawet większe możliwości działania niż zwykła konsola, nie wymagają bowiem używania fizycznych nośników dźwięku, ograniczają liczbę kabli oraz obowiązków i przygotowań wykonywanych na scenie.

Kontrolery są też lżejsze i łatwiejsze w transporcie niż konsole. Pamiętaj jednak, że każdy błąd systemu operacyjnego lub niespodziewane wyładowanie się baterii w laptopie kompletnie zepsuje lub zastopuje nasz występ.