Data publikacji:

Jakie są książki, które trzeba przeczytać?

Na pewno wiele razy widziałeś listy książek, które trzeba przeczytać przed śmiercią, lub po prostu książek, które powinien przeczytać każdy inteligentny człowiek. To wartościowe zestawienia, dzięki którym zyskujesz pomysły na ciekawą i wzbogacającą lekturę. Szkoda czasu na przypadkowe pozycje, kiedy wokół jest tak wiele ważnych utworów. Same tytuły nie zawsze zachęcają do sięgnięcia po konkretną pozycję, dlatego przygotowaliśmy zestawienie wraz z krótkim opisem dotyczącym treści. Sprawdź, czy znasz każdą z tych książek.
jakie są książki które trzeba przeczytać

Poruszające ważne tematy książki, które trzeba przeczytać

Jakie lektury należą do książek, które trzeba przeczytać? Mówiące o uniwersalnych prawdach, ponadczasowe i dotykające najważniejszych dla człowieka spraw. Nawet jeśli są one przedstawione w szczególnych czasach, a nawet fantastycznych światach, wiele z nich można odnieść do współczesnego, znanego nam dobrze „tu i teraz”.
Książki, które musisz przeczytać, to pozycje, które będziesz pamiętać po latach. Nawet jeśli umkną ci szczegóły, zapamiętasz wpływ, jaki na ciebie miały. Mogą zmienić twoje myślenie i spojrzenie na rzeczywistość. Zobacz wybrane przez nas najlepsze książki.

„Rok 1984”, George Orwell

Książka opublikowana została w roku 1949, mimo to jest nieustannie przerażająco aktualna. Właściwie można nawet powiedzieć – coraz bardziej aktualna. Stała kontrola ludzkiego życia, brak jasności co jest prawdą, a co nie, nieustanny strach, dojmująca samotność i bezradność wobec władzy. Nie bez powodu „Rok 1984” jest zaliczany do ambitnych książek wartych przeczytania. Nawet jeśli pozostawia człowieka w niewesołym stanie ducha, zdecydowanie daje do myślenia i mobilizuje do zastanowienia się nad tym, że jeszcze mamy wpływ na przyszłość, jednak łatwo go utracić.

„Myszy i ludzie”, John Steinbeck

Wzruszająca książka o pięknej męskiej przyjaźni i nadziei, która się nie ziści. Oprócz głównego wątku, jakim jest przyjaźń między błyskotliwym George'em i upośledzonym umysłowo Lennie'em, poruszone są również inne problemy, takie jak niespełnione marzenia, samotność kobiet w męskim świecie oraz pozory, pod którymi kryje się prawda.
Dlaczego „Myszy i ludzie” należy do książek, które trzeba przeczytać? Chociaż powieść wydaje się niepozorna, a jej rozmiary są niewielkie, jest niezwykle poruszającą lekturą, która na zawsze zapada w pamięć.

„Zbrodnia i kara”, Fiodor Dostojewski

Lektury szkolne to z założenia książki, które powinien przeczytać każdy inteligentny człowiek. Nie wszystkie jednak są wystarczająco atrakcyjne, by przekonać do siebie młodego czytelnika. Zupełnie inaczej jest w przypadku „Zbrodni i kary”. Nawet jeśli znasz tę książkę z czasów szkolnych, warto przeczytać ją powtórnie. Dorosły umysł inaczej patrzy na pojawiające się w niej wątki.
Utwór jest przede wszystkim fascynującą powieścią psychologiczną, w której autor w perfekcyjny sposób buduje postacie, zwłaszcza Raskolnikowa, obnażając przed czytelnikiem jego świat wewnętrzny. Największym atutem książki jest niezwykle mroczny klimat, który udało się stworzyć Dostojewskiemu. To on sprawia, że będziesz pamiętać tę powieść przez całe lata.

„Krótka historia czasu”, Stephen Hawking

Stephen Hawking był niewątpliwie obdarzony niezwykłym umysłem, nic więc dziwnego, że „Krótka historia czasu” należy do książek, które po prostu musisz przeczytać. Biorąc pod uwagę, jak ważne zagadnienia porusza, napisana jest językiem prostym i zrozumiałym. Autor wciąga czytelnika w świat fizyki, przekazując mu w ciekawy sposób mnóstwo informacji. Warto sięgnąć po tę książkę, żeby zdobyć lub uporządkować podstawową wiedzę.

„Mieć czy być?”, Erich Fromm

Dzieła Ericha Fromma z pewnością należą do książek filozoficznych, które trzeba przeczytać. Dotyczy to również jednego z jego najbardziej znanych esejów. „Mieć czy być?” to niezwykle ciekawe rozważania, które w obecnych czasach nabierają być może jeszcze większego znaczenia. Książka jest nie tylko wnikliwą analizą społeczeństwa, ale podaje też sposoby na rozwiązanie jego najważniejszych problemów. Czy możliwe do wprowadzenia? Sięgnij po książkę i oceń sam.

„Dżuma”, Albert Camus

Gdyby stworzyć listę 100 lub nawet 10 książek, które trzeba przeczytać przed śmiercią, „Dżuma” powinna się na niej znaleźć. Dlaczego? To w gruncie rzeczy powieść filozoficzna, przedstawiająca odwieczną walkę między dobrem i złem. Pokazuje solidarność społeczną, bezinteresowne oddanie, a także świat bez Boga, który wcale nie jest zepsuty i pozbawiony wartości. Przeciwnie, właśnie człowiek, który w niego nie wierzy, czyni najwięcej dobra. Książka niesie ze sobą proste przesłanie – nie jest ważne, jakie są twoje poglądy, istotne jest to, co naprawdę robisz dla innych.

„Proces”, Franz Kafka

Wśród książek, które warto przeczytać, nie może zabraknąć „Procesu”. Dzięki jedynej w swoim rodzaju wrażliwości autora możemy znaleźć się w absurdalnym świecie, pełnym bezradności i samotności. Świat ten okazuje się zadziwiająco bliskim naszym doświadczeniom w kontakcie z biurokracją czy władzą lub ogólniej – z życiem jako takim. Interpretacji „Procesu” jest bardzo wiele, co dowodzi temu, że jest to jedna z książek filozoficznych, które trzeba przeczytać.

„Opowieść podręcznej”, Margaret Atwood

Jeszcze jedna antyutopia na liście wartościowych pozycji, które warto znać, tym razem pisana z perspektywy kobiety. „Opowieść podręcznej” to jedna z najbardziej wartościowych pozycji dla każdego, kto interesuje się procesami społecznymi oraz sytuacją kobiet w zmieniającym się świecie. Wiele osób uważa tę powieść za jedną z książek, które zmieniają życie, a przynajmniej pozwalają spojrzeć na świat z innej perspektywy oraz dostrzec potencjalne zagrożenia.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym