Data modyfikacji:

Najlepsze książki o wampirach: TOP 7 autorów

Szukasz wciągającej książki z dreszczykiem emocji? Książki o wampirach zagwarantują ci solidną dawkę wrażeń. Oto 7 najlepszych książek o wampirach dla dorosłych i dla młodzieży, które z pewnością przyprawią cię o gęsią skórkę.
książki o wampirach

Książki o wampirach dla dorosłych i młodzieży

Książki horrory mogą poruszać wątek wampirów. Mamy dla ciebie dzisiaj propozycje najlepszych książek o wampirach.

  1. Anne Rice – „Wywiad z wampirem” i Kroniki Wampirów
  2. Stephen King – „Miasteczko Salem”
  3. Bram Stoker – „Dracula”
  4. Stephanie Meyer – saga „Zmierzch”
  5. Lisa Jane Smith – „Pamiętniki Wampirów”
  6. Melissa de la Cuz – „Błękitnokrwiści”
  7. Rachel Caine – „Wampiry z Moganville”


1. Anne Rice – „Wywiad z wampirem” i Kroniki Wampirów

Jedna z najpopularniejszych książek o wampirach swoją sławę zawdzięcza po części doskonałej ekranizacji z Bradem Pittem i Tomem Cruise’em w rolach głównych.

Książka ma formę wywiadu, gdzie Louis de Pointe du Lac opowiada dziennikarzowi o ponurej egzystencji wampira, swoich rozterkach i przede wszystkim o swoim stwórcy, który powołał go do życia w ciemności: wampirze Lestacie.

Szybko okazuje się, że życie na wampirzych zasadach jest dla Louisa źródłem cierpienia – picie krwi niewinnych ofiar i skazywanie ich na śmierć wpędza go w wyrzuty sumienia i depresję. Po czasie, do dwójki krwiopijców dołącza Claudia – wampir-dziecko stworzony przez Lestata dla ukojenia cierpiącej duszy Louisa. 

„Wywiad z wampirem” to pierwszy tom z liczącego sobie osiem części cyklu „Kroniki Wampirów”. W dalszych częściach czytelnik może poznać losy Lestata, a także dzieje całej społeczności wampirów.

To barwna historia pełna emocji i wyrazistych postaci. Jeśli szukasz książek o wampirach i miłości, motywów tego typu z pewnością nie brakuje w twórczości Anne Rice.

5. Lisa Jane Smith – „Pamiętniki Wampirów”

Na historię napisaną przez L.J. Smith składa się aż 7 tomów opowieści o nastoletniej dziewczynie i dwójce braci-wampirów. Obaj krwiopijcy są zafascynowani Eleną, a rumieńców całej historii dodaje fakt, że bracia darzą się wzajemną nienawiścią. W miasteczku, w którym żyją bohaterowie zaczynają dziać się dziwne rzeczy: tajemnicze napady na ludzi i narastająca atmosfera grozy.

„Pamiętniki” to typowa książka o wampirach dla młodzieży, która doczekała się także ekranizacji w postaci serialu o takim samym tytule. Między pierwowzorem literackim i telewizyjnym odpowiednikiem występują jednak znaczne różnice, dlatego, nawet jeśli maraton serialowy z wampirami w rolach głównych masz już za sobą, i tak warto sięgnąć po książkę.

6. Melissa de la Cuz – „Błękitnokrwiści”

Na cykl powieściowy „Błękitnokrwiści” składa się aż 8 tomów opowiadających o życiu wampirów w amerykańskich wyższych sferach. Główną bohaterką powieści jest Schuyler Van Alen, piętnastolatka, która uczęszcza do elitarnej prywatnej szkoły.

Początkowo jest typową szarą myszką, która pozostaje niezauważona przez najpopularniejszych uczniów. Wszystko zmienia się w dniu jej piętnastych urodzin, kiedy to Shuyler po raz pierwszy poczuła nieznane dotąd pragnienie, które zaspokoić mogła jedynie krew.

Szybko okazuje się, że główna bohaterka należy do starożytnego rodu wampirów, a w jej towarzystwie coraz częściej pojawia się najprzystojniejszy chłopak w szkole, czyli Jack Force.

Shuyler postanawia dowiedzieć się prawdy o pochodzeniu swojej rodziny, co nie spotyka się z aprobatą środowiska wampirów i sprowadza na dziewczynę kolejne perypetie.
Autorka: Ada Sójtak