Data publikacji:

Najlepsze książki o wampirach

Szukasz wciągającej książki z dreszczykiem emocji? Książki o wampirach zagwarantują ci solidną dawkę wrażeń. Oto najlepsze książki o wampirach dla dorosłych i dla młodzieży, które z pewnością przyprawią cię o gęsią skórkę.

Książki o wampirach dla dorosłych i młodzieży

Książki horrory mogą poruszać wątek wampirów. Mamy dla ciebie dzisiaj propozycje najlepszych książek o wampirach.

Anne Rice – „Wywiad z wampirem” i Kroniki Wampirów

Jedna z najpopularniejszych książek o wampirach swoją sławę zawdzięcza po części doskonałej ekranizacji z Bradem Pittem i Tomem Cruise’em w rolach głównych.
Książka ma formę wywiadu, gdzie Louis de Pointe du Lac opowiada dziennikarzowi o ponurej egzystencji wampira, swoich rozterkach i przede wszystkim o swoim stwórcy, który powołał go do życia w ciemności: wampirze Lestacie.
Szybko okazuje się, że życie na wampirzych zasadach jest dla Louisa źródłem cierpienia – picie krwi niewinnych ofiar i skazywanie ich na śmierć wpędza go w wyrzuty sumienia i depresję. Po czasie, do dwójki krwiopijców dołącza Claudia – wampir-dziecko stworzony przez Lestata dla ukojenia cierpiącej duszy Louisa. 
„Wywiad z wampirem” to pierwszy tom z liczącego sobie osiem części cyklu „Kroniki Wampirów”. W dalszych częściach czytelnik może poznać losy Lestata, a także dzieje całej społeczności wampirów.
To barwna historia pełna emocji i wyrazistych postaci. Jeśli szukasz książek o wampirach i miłości, motywów tego typu z pewnością nie brakuje w twórczości Anne Rice.

Stephen King – „Miasteczko Salem”

Amerykańskiego mistrza literatury grozy nie trzeba nikomu przedstawiać. „Miasteczko Salem” to jedna z pierwszych głośnych powieści Kinga, która zaskarbiła mu rzesze wielbicieli na całym świecie i to nie tylko wśród fanów książek o wampirach.
Tytułowe miasteczko Salem leży na amerykańskiej prowincji. Czas płynie tu wolno, a King z właściwą sobie drobiazgowością odmalowuje klimat sennej mieściny. Czar błogiego spokoju szybko jednak pryska. W Salem w dziwnych okolicznościach zaczynają ginąć ludzie. Okazuje się, że zgony te mają co najmniej zagadkowy charakter.
Rozpoczyna się śledztwo, które stanowi wielką próbę siły, a nawet wiary dla wszystkich jego uczestników. To co prawda jedyna książka o wampirach w dorobku Stephena Kinga, jednak dzięki świetnie poprowadzonej fabule, weszła na stałe do kanonu literatury grozy. 

Bram Stoker – „Dracula”

Chociaż powieść liczy sobie ponad sto lat, wciąż zachwyca czytelników na całym świecie. „Dracula” to klasyczna opowieść o wampirach, która urzeka klimatem prawdziwej grozy.
Rzecz dzieje się w Transylwanii, gdzie młody prawnik, Jonathan Harker, przyjeżdża na spotkanie z tajemniczym arystokratą – Draculą. Szybko okazuje się, że hrabia nie jest tym, za kogo się podaje i młody adwokat staje do walki o własne życie z mrocznymi mocami.
Na popularność książki o wampirach autorstwa Brama Stokera ogromny wpływ miała również znakomita ekranizacja w reżyserii Francisa Forda Coppoli, w której zagrali m.in Gary Oldman, Keanu Reevs i Winona Ryder.
Jeśli lubisz literaturę grozy, zobacz także polecane książki o zombie

Stephanie Meyer – saga „Zmierzch”

Bestsellerowa seria o wampirach autorstwa Stephanie Meyer to kolejna spośród książek o wampirach w zestawieniu, którą wielu z pewnością zna z ekranizacji z Kristen Stewart i Robertem Pattisonem w rolach głównych.
Akcja powieści dzieje się w niewielkim i ponurym amerykańskim miasteczku w stanie Waszyngton. Bella Swan przeprowadza się do ojca i wkrótce w jej życiu pojawia się ktoś zupełnie wyjątkowy.
Edward Cullen, bo o nim mowa, różni się od swoich rówieśników, których Bella mija codziennie na szkolnym korytarzu: cechuje go nadludzka siła i szybkość oraz kilkakrotnie wybawia Bellę z opresji. Dziewczyna szybko odkrywa, że zakochała się w tym dziwnym chłopaku, a co więcej, dowiaduje się, że jej ukochany jest wampirem.
„Zmierzch” to pierwszy spośród 5 tomów opowiadających o perypetiach Belli i Edwarda. Każda z kolejnych części jest wciągającą książką o wampirach dla młodzieży.

Lisa Jane Smith – „Pamiętniki Wampirów”

Na historię napisaną przez L.J. Smith składa się aż 7 tomów opowieści o nastoletniej dziewczynie i dwójce braci-wampirów. Obaj krwiopijcy są zafascynowani Eleną, a rumieńców całej historii dodaje fakt, że bracia darzą się wzajemną nienawiścią. W miasteczku, w którym żyją bohaterowie zaczynają dziać się dziwne rzeczy: tajemnicze napady na ludzi i narastająca atmosfera grozy.
„Pamiętniki” to typowa książka o wampirach dla młodzieży, która doczekała się także ekranizacji w postaci serialu o takim samym tytule. Między pierwowzorem literackim i telewizyjnym odpowiednikiem występują jednak znaczne różnice, dlatego, nawet jeśli maraton serialowy z wampirami w rolach głównych masz już za sobą, i tak warto sięgnąć po książkę.

Melissa de la Cuz – „Błękitnokrwiści”

Na cykl powieściowy „Błękitnokrwiści” składa się aż 8 tomów opowiadających o życiu wampirów w amerykańskich wyższych sferach. Główną bohaterką powieści jest Schuyler Van Alen, piętnastolatka, która uczęszcza do elitarnej prywatnej szkoły.
Początkowo jest typową szarą myszką, która pozostaje niezauważona przez najpopularniejszych uczniów. Wszystko zmienia się w dniu jej piętnastych urodzin, kiedy to Shuyler po raz pierwszy poczuła nieznane dotąd pragnienie, które zaspokoić mogła jedynie krew.
Szybko okazuje się, że główna bohaterka należy do starożytnego rodu wampirów, a w jej towarzystwie coraz częściej pojawia się najprzystojniejszy chłopak w szkole, czyli Jack Force.
Shuyler postanawia dowiedzieć się prawdy o pochodzeniu swojej rodziny, co nie spotyka się z aprobatą środowiska wampirów i sprowadza na dziewczynę kolejne perypetie.

Rachel Caine – „Wampiry z Moganville”

Moganville to niepozorne amerykańskie miasteczko, do którego główna bohaterka, Claire, przyjechała na studia. Jej relacje z rówieśnikami niestety nie układają się najlepiej, dlatego decyduje się na przeprowadzkę z akademika do wynajętego pokoju w starym  domu.
Na miejscu poznaje trójkę przyjaciół, którzy tylko z pozoru wydają się zupełnie normalni. Wkrótce dziewczyna odkrywa prawdziwe reguły, jakie rządzą Moganville – po zmroku władzę w mieście przejmują wampiry
Na całą historię składa się aż 15 tomów, więc jeśli lubisz książki o wampirach i jednocześnie przywiązujesz się do głównych postaci, czeka się długa czytelnicza uczta.

Christopher Moore - „Krwiopijcy”

Christopher Moore to dość niszowy autor, którego książki słyną przede wszystkim z kontrowersji. Nie oznacza to jednak, że nie są równocześnie ciekawe i intrygujące. "Krwiopijcy" to pierwsza część wyjątkowo zabawnej, ale też momentami refleksyjnej trylogii. Kolejne książki - "Ssij, mała, ssij" i "Gryź, mała, gryź" to kontynuacje pokręconych historii wampirów i ludzi.
W książce "Krwiopijcy" poznajemy Jody - kobietę, która wbrew własnej woli stała się wampirem. O tym, że jest nieśmiertelna, przekonuje się bardzo szybko. Budzi się bowiem z częściami ciała poparzonymi przez promienie słoneczne. Błyskawicznie też zauważa, że jest niezwykle silna, a dodatkowo ma dar widzenia aury wokół ludzi. Kolor ów aury zdradza stan zdrowia napotkanego człowieka.
Jody łączy swoje losy z nieco nieporadnym C. Thomasem Floodem, który ma jedną ogromną zaletę - pracuje w super markecie na nocną zmianę, a zatem może dbać o wampirzycę za dnia, kiedy jej ciało pogrążone jest w bardzo głębokim śnie. Dwójka ta mierzy się z problemami życia codziennego, a także zjawiskami nadrzyrodzonymi.
Książka przepełniona jest humorem, charakterystycznym dla Christophera Moore'a i z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Jeśli jednak jesteś fanem czarnych żartów i ciętego języka, koniecznie sięgnij po "Krwiopijców".

Andrzej Pilipiuk - „Kuzynki”

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć polskiego autora. Choć Andrzej Pilipiuk słynie przede wszystkim ze swojego cyklu o Jakubie Wędrowyczu, napisał również książkę "Kuzynki", która jest pierwszym tomem cyklu o siostrach Kruszewskich, Monice Stiepankovic oraz mistrzu Sędziwoju.
"Kuzynki" to niezwykle ciekawa historia. Po pierwsze - rozgrywa się ona w polskich realach, co już stanowi dużą różnicę w stosunku do innych książek o wampirach. Po drugie - stworzenia te przedstawione są tu w nieco inny sposób niż zazwyczaj. Wampiry w książce Pilipiuka nie mają długich kłów ani nie boją się słońca. Nie są też niebezpieczne dla ludzi. Ich charakterystyczną cechą jest długowieczność oraz... ssawka pod językiem, która umożliwia im picie zwierzęcej krwi. Wampiry w książce "Kuzynki" wzorowane są na słowiańskich wierzeniach.
Książka opowiada historię dwóch kuzynek Kruszewskich, z których jedna ma już ponad 120 lat. W książce pojawia się także tajemnicza Monika Stiepankovic - młoda dziewczyna, która trafia z Bałkanów do Polski i lubuje się w końskiej krwi. Pozycja Pilipiuka to coś dla osób uwielbiających nie tylko wampiry, ale też alchemię, informatykę i połączenie historycznych rozwiązań z nowoczesną technologią.

Andrzej Pilipiuk - „Wampir z M3”

"Wampir z M3" to kolejna książka tego samego autora, która zasługuje na pojawienie się w tym zestawieniu. Dlaczego? To przede wszystkim dość zaskakująca opowieść, której akcja rozgrywa się w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
"Wampir z M3" to pierwszy tom "Cyklu z Wampirem". Opowiada historię ludzi i wampirów, którzy muszą zmierzyć się z rzeczywistością PRLu. Obywatelom trudno uwierzyć, że w dobie socjalizmu i ateizmu istnieją wampiry, które przecież powinno się skraplać wodą święconą! Tymczasem wampiry żyją spokojnie obok ludzi, zagrażając jedynie niektórym jednoskom.
Powieść przepełniona jest absurdalnym humorem i nawiązaniami do wielu dzieł z czasów PRLu. Nieśmiertelne wampiry z trudem odnajdują się w tak dziwnym, socjalistycznym kraju. Warto sięgnąć po ten cykl choćby po to, by śledzić potyczki bohaterów z państwowymi aparatczykami.
Zdjęcie: mstandret / Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.