Data modyfikacji:

Najlepsze książki o wampirach: TOP 7 autorów

Szukasz wciągającej książki z dreszczykiem emocji? Książki o wampirach zagwarantują ci solidną dawkę wrażeń. Oto 7 najlepszych książek o wampirach dla dorosłych i dla młodzieży, które z pewnością przyprawią cię o gęsią skórkę.
książki o wampirach

Książki o wampirach dla dorosłych i młodzieży

Książki horrory mogą poruszać wątek wampirów. Mamy dla ciebie dzisiaj propozycje najlepszych książek o wampirach.

  1. Anne Rice – „Wywiad z wampirem” i Kroniki Wampirów
  2. Stephen King – „Miasteczko Salem”
  3. Bram Stoker – „Dracula”
  4. Stephanie Meyer – saga „Zmierzch”
  5. Lisa Jane Smith – „Pamiętniki Wampirów”
  6. Melissa de la Cuz – „Błękitnokrwiści”
  7. Rachel Caine – „Wampiry z Moganville”


1. Anne Rice – „Wywiad z wampirem” i Kroniki Wampirów

Jedna z najpopularniejszych książek o wampirach swoją sławę zawdzięcza po części doskonałej ekranizacji z Bradem Pittem i Tomem Cruise’em w rolach głównych.

Książka ma formę wywiadu, gdzie Louis de Pointe du Lac opowiada dziennikarzowi o ponurej egzystencji wampira, swoich rozterkach i przede wszystkim o swoim stwórcy, który powołał go do życia w ciemności: wampirze Lestacie.

Szybko okazuje się, że życie na wampirzych zasadach jest dla Louisa źródłem cierpienia – picie krwi niewinnych ofiar i skazywanie ich na śmierć wpędza go w wyrzuty sumienia i depresję. Po czasie, do dwójki krwiopijców dołącza Claudia – wampir-dziecko stworzony przez Lestata dla ukojenia cierpiącej duszy Louisa. 

„Wywiad z wampirem” to pierwszy tom z liczącego sobie osiem części cyklu „Kroniki Wampirów”. W dalszych częściach czytelnik może poznać losy Lestata, a także dzieje całej społeczności wampirów.

To barwna historia pełna emocji i wyrazistych postaci. Jeśli szukasz książek o wampirach i miłości, motywów tego typu z pewnością nie brakuje w twórczości Anne Rice.

2. Stephen King – „Miasteczko Salem”

Amerykańskiego mistrza literatury grozy nie trzeba nikomu przedstawiać. „Miasteczko Salem” to jedna z pierwszych głośnych powieści Kinga, która zaskarbiła mu rzesze wielbicieli na całym świecie i to nie tylko wśród fanów książek o wampirach.

Tytułowe miasteczko Salem leży na amerykańskiej prowincji. Czas płynie tu wolno, a King z właściwą sobie drobiazgowością odmalowuje klimat sennej mieściny. Czar błogiego spokoju szybko jednak pryska. W Salem w dziwnych okolicznościach zaczynają ginąć ludzie. Okazuje się, że zgony te mają co najmniej zagadkowy charakter.

Rozpoczyna się śledztwo, które stanowi wielką próbę siły, a nawet wiary dla wszystkich jego uczestników. To co prawda jedyna książka o wampirach w dorobku Stephena Kinga, jednak dzięki świetnie poprowadzonej fabule, weszła na stałe do kanonu literatury grozy. 

Zobacz też: Ekranizacje Kinga – TOP 5 filmów na podstawie powieści Kinga

3. Bram Stoker – „Dracula”

Chociaż powieść liczy sobie ponad sto lat, wciąż zachwyca czytelników na całym świecie. „Dracula” to klasyczna opowieść o wampirach, która urzeka klimatem prawdziwej grozy.

Rzecz dzieje się w Transylwanii, gdzie młody prawnik, Jonathan Harker, przyjeżdża na spotkanie z tajemniczym arystokratą – Draculą. Szybko okazuje się, że hrabia nie jest tym, za kogo się podaje i młody adwokat staje do walki o własne życie z mrocznymi mocami.

Na popularność książki o wampirach autorstwa Brama Stokera ogromny wpływ miała również znakomita ekranizacja w reżyserii Francisa Forda Coppoli, w której zagrali m.in Gary Oldman, Keanu Reevs i Winona Ryder.

Jeśli lubisz literaturę grozy, zobacz także polecane książki o zombie

4. Stephanie Meyer – saga „Zmierzch”

Bestsellerowa seria o wampirach autorstwa Stephanie Meyer to kolejna spośród książek o wampirach w zestawieniu, którą wielu z pewnością zna z ekranizacji z Kristen Stewart i Robertem Pattisonem w rolach głównych.

Akcja powieści dzieje się w niewielkim i ponurym amerykańskim miasteczku w stanie Waszyngton. Bella Swan przeprowadza się do ojca i wkrótce w jej życiu pojawia się ktoś zupełnie wyjątkowy.

Edward Cullen, bo o nim mowa, różni się od swoich rówieśników, których Bella mija codziennie na szkolnym korytarzu: cechuje go nadludzka siła i szybkość oraz kilkakrotnie wybawia Bellę z opresji. Dziewczyna szybko odkrywa, że zakochała się w tym dziwnym chłopaku, a co więcej, dowiaduje się, że jej ukochany jest wampirem.

Przeczytaj także: Książki zmieniające życie

„Zmierzch” to pierwszy spośród 5 tomów opowiadających o perypetiach Belli i Edwarda. Każda z kolejnych części jest wciągającą książką o wampirach dla młodzieży.

5. Lisa Jane Smith – „Pamiętniki Wampirów”

Na historię napisaną przez L.J. Smith składa się aż 7 tomów opowieści o nastoletniej dziewczynie i dwójce braci-wampirów. Obaj krwiopijcy są zafascynowani Eleną, a rumieńców całej historii dodaje fakt, że bracia darzą się wzajemną nienawiścią. W miasteczku, w którym żyją bohaterowie zaczynają dziać się dziwne rzeczy: tajemnicze napady na ludzi i narastająca atmosfera grozy.

„Pamiętniki” to typowa książka o wampirach dla młodzieży, która doczekała się także ekranizacji w postaci serialu o takim samym tytule. Między pierwowzorem literackim i telewizyjnym odpowiednikiem występują jednak znaczne różnice, dlatego, nawet jeśli maraton serialowy z wampirami w rolach głównych masz już za sobą, i tak warto sięgnąć po książkę.

6. Melissa de la Cuz – „Błękitnokrwiści”

Na cykl powieściowy „Błękitnokrwiści” składa się aż 8 tomów opowiadających o życiu wampirów w amerykańskich wyższych sferach. Główną bohaterką powieści jest Schuyler Van Alen, piętnastolatka, która uczęszcza do elitarnej prywatnej szkoły.

Początkowo jest typową szarą myszką, która pozostaje niezauważona przez najpopularniejszych uczniów. Wszystko zmienia się w dniu jej piętnastych urodzin, kiedy to Shuyler po raz pierwszy poczuła nieznane dotąd pragnienie, które zaspokoić mogła jedynie krew.

Szybko okazuje się, że główna bohaterka należy do starożytnego rodu wampirów, a w jej towarzystwie coraz częściej pojawia się najprzystojniejszy chłopak w szkole, czyli Jack Force.

Shuyler postanawia dowiedzieć się prawdy o pochodzeniu swojej rodziny, co nie spotyka się z aprobatą środowiska wampirów i sprowadza na dziewczynę kolejne perypetie.

7. Rachel Caine – „Wampiry z Moganville”

Moganville to niepozorne amerykańskie miasteczko, do którego główna bohaterka, Claire, przyjechała na studia. Jej relacje z rówieśnikami niestety nie układają się najlepiej, dlatego decyduje się na przeprowadzkę z akademika do wynajętego pokoju w starym  domu.

Na miejscu poznaje trójkę przyjaciół, którzy tylko z pozoru wydają się zupełnie normalni. Wkrótce dziewczyna odkrywa prawdziwe reguły, jakie rządzą Moganville – po zmroku władzę w mieście przejmują wampiry

Na całą historię składa się aż 15 tomów, więc jeśli lubisz książki o wampirach i jednocześnie przywiązujesz się do głównych postaci, czeka się długa czytelnicza uczta.
Autorka: Ada Sójtak