Data publikacji:

Jakie są książki psychologiczne, które warto przeczytać?

Rynek tzw. książek samopomocowych rośnie w szybkim tempie. Pojawia się coraz więcej pozycji pisanych przez psychologów i psychoterapeutów – niektóre z nich zawierają przede wszystkim rozważania teoretyczne, inne z kolei proponują konkretne ćwiczenia do wykonania w zaciszu swojego domu. Jeśli szukasz dla siebie lektury, oto książki psychologiczne, które warto przeczytać.
ksiązki psychologiczne

Krótka historia psychologii

Jakie są najlepsze książki o psychologii? Pierwsza pozycja to nie jest książka o psychologii człowieka, ale o psychologii jako dziedzinie nauki. „Krótka historia psychologii” Joanny Zaręby to lektura przede wszystkim dla osób, które są zainteresowane korzeniami psychologii – jakie są jej fundamenty i jak rozwijała się na przestrzeni ostatnich wieków. Z pewnością książką powinni zainteresować się studenci pierwszego roku tego fascynującego kierunku.
Autorka nie tylko zawarła w swojej opowieści liczne fakty i ciekawostki, ale także rzetelnie przedstawiła bieg wydarzeń prowadzący do tego, że obecnie psychologia jest jednym z najbardziej obleganych kierunków studiów, a psychologowie są potrzebni w wielu placówkach medycznych, korporacjach, mniejszych firmach i innych miejscach pracy.

Strach ucieleśniony

Coraz więcej i głośniej mówi się o przeżyciach traumatycznych i ich konsekwencjach. Trauma może zostać wywołana zarówno przez wydarzenia takie jak wojny, kataklizmy naturalne, wypadki samochodowe, jak i przez zdarzenia bardziej pośrednie, np. nagłą śmierć bliskiej osoby. Współczesne książki psychologiczne o zachowaniach ludzkich są przykładem podejścia, że każda osoba choć raz w życiu doświadczy wydarzenia traumatycznego, ale to nie znaczy, że rozwinie się u niej trauma.
Jedno z najbardziej ciekawych i kompleksowych spojrzeń na to zagadnienie przedstawia wybitny psychiatra Bessel Van Der Kolk, autor książki „Strach ucieleśniony”. Mimo że lektura dotyczy trudnych doświadczeń, to jednak jej wydźwięk jest optymistyczny – człowiek jest zdolny do przezwyciężenia trudności i cierpienia psychicznego. To świetna książkowa propozycja nie tylko dla specjalistów.

Wybieraj wystarczająco dobrze

Dobre książki psychologiczne to też zbiory wywiadów ze specjalistami zdrowia psychicznego. Jednym z takich zbiorów są wywiady przeprowadzone przez dziennikarkę Agnieszkę Jucewicz opublikowane pod tytułem „Wybieraj wystarczająco dobrze”. W książce znajdziemy rozmowy z takimi wielkimi nazwiskami świata psychologii i psychoterapii jak Zofia Milska-Wrzesińska czy Roman Cieślak.
Agnieszka Jucewicz rozmawia ze ekspertami o tym, dlaczego czasami uciekamy w bezradność, co mówią nam nasze ciała czy też w czym może pomóc pesymizm. To świetna lektura dla każdej osoby, która szuka odpowiedzi na pytania dotyczące ambicji, lęków, błędów i rezygnowania z tego, co szkodzi, by móc zaangażować się w to, co buduje i wzmacnia.

W pułapce myśli

Masz czasami tak, że łapiesz się na uporczywym, negatywnym myśleniu o sobie? Jakby jakiś krytyczny głos zamieszkiwał Twój umysł i odzywał się w ważnych chwilach: przed egzaminem, przed prezentacją w pracy, przed spotkaniem, na którym Ci zależy? To bardzo ludzkie, że ufamy swoim myślom, nie kwestionujemy ich i uważamy, że skoro o czym pomyśleliśmy, to musi być prawda.
Tymczasem myśli nie są faktami – a te negatywne myśli często przeszkadzają nam robić to, czego naprawdę w życiu chcemy, ponieważ wywołują w nas niepewność i lęk.
Co zrobić z myślami, które są blokadami na drodze do tego, co dla nas ważne? Można się od nich „odkleić”, czyli zdystansować. Właśnie tego uczy fantastyczna książka „W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem”, której współautorem jest jeden z najbardziej rozpoznawalnych i wybitnych psychologów współczesnych czasów – Steven C. Hayes. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne wydało także polską wersję tego poradnika dla młodzieży – „W pułapce myśli – dla nastolatków. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem”.

Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców

Wiele dorosłych osób zmaga się z trudnościami, które wynikają z dzieciństwa i doświadczeń przeżytych w rodzinnym domu. Rodzice, którzy są niedostępni, niedojrzali emocjonalnie, skupieni wyłącznie na własnych potrzebach nie potrafią dać bezwarunkowej akceptacji i nie zapewniają bezpieczeństwa. Dziecko dorasta w poczuciu, że jest nieważne i niekochane. Taki sposób wychowania ma swoje pokłosie w dorosłości.
Psycholożka Lindsay Gibson w swojej książce „Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców” uczy, jak postarać się, bez względu na przeszłość, żyć pełnią życia, zaufać sobie i poczuć się bezpiecznie w relacjach tworzonych w dorosłości. To książka dla osób, które chciałyby poradzić sobie z trudnościami, których korzenie mogą znajdować się w dzieciństwie.

Jesteś ważny, Pinku!

Gdy chodzi o psychologiczne książki, które warto przeczytać, nie możemy zapominać o lekturach dla najmłodszych. Jeśli planujesz zakup dla dziecka i chcesz, żeby książka wzmacniała w nim poczucie własnej wartości, sprawdź „Jesteś ważny, Pinku”.
To opowieść o sympatycznym stworze, który jest nieśmiały i trochę pogubiony w tym, co myśli i czuje. Książka pomaga dzieciom (i rodzicom też) rozwijać elastyczność psychologiczną i uczy, jak radzić sobie z trudnościami. Zabawna i wzruszająca! Pinkowa seria to łącznie trzy książki: wspomniana „Jesteś ważny, Pinku!” oraz „Odwagi, Pinku!” i „Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku!”.
To oczywiście nie wszystkie psychologiczne książki, które warto przeczytać – w księgarniach i bibliotekach znajdziemy wiele dobrych książek o psychologii człowieka, jego rozwoju psychologicznym, emocjach i zachowaniach. Wybierając dla siebie książkę psychologiczną czy samopomocową, warto sprawdzić, kim jest autor i czy książka oparta jest na naukowych podstawach (badaniach i innych pozycjach psychologicznych). Miłej lektury!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik