Data publikacji:

Jakiej wielkości kuchenka gazowa? Jakie wymiary?

Kuchenki gazowe pozostają stałym elementem większości polskich domów. Choć z roku na rok rośnie popularności modeli elektrycznych, większość osób jest całkowicie zadowolona z gotowania na otwartym płomieniu. Nowoczesne modele kuchenek gazowych dostępne są we wszystkich segmentach cenowych; droższe urządzenia pod względem funkcjonalności nie ustępują w żaden sposób swoim odpowiednikom korzystającym wyłączeni z energii elektrycznej. Poszukując nowego sprzętu, wybieramy taki, który będzie pasował do rozmiarów mebli, blatów oraz mieszkania. W artykule skupiamy się więc na przedstawieniu najważniejszych informacji na temat wymiarów kuchenki gazowej.
Jakiej wielkości kuchenka gazowa?

Kuchenki gazowe – jakie wymiary osiągają?

Decydując się na standardową kuchenkę gazową z piekarnikiem, wybieramy pomiędzy urządzeniami wolnostojącymi oraz przeznaczonymi do zabudowy. Zanim wybierzemy odpowiadającym nam model, w pierwszej kolejności należy oczywiście dokładnie wymierzyć kuchnię, a także określić ilość dostępnego miejsca na ustawienie urządzenia. W jego pobliżu musi znajdować się zawór z gazem, który dla bezpieczeństwa nie powinien znajdować się dalej niż metr od tylnej ściany sprzętu.
Zgodnie z zasadami, kuchenka powinna być też oddalona od okna i parapetu o co najmniej 50 centymetrów. Pamiętajmy też, że w pobliżu sprzętu powinno znajdować się gniazdko elektryczne, które zasili piekarnik oraz iskrownik. W przeciwnym wypadku zmuszeni zostaniemy do używania przedłużaczy. Modele do zabudowy wybieramy najczęściej podczas projektowania mebli; w przypadku wymiany sprzętu określamy, czy wstawimy go bez potrzeby przycinania drzwiczek lub szafek i blatów.
Należy uświadomić sobie, że kuchenki gazowe dostępne są naprawdę tylko w trzech standardowych rozmiarach. Sytuacja taka pomaga nie tylko producentom sprzętu i akcesoriów AGD, ale także wytwórcom mebli. W przypadku niestandardowych wymiarów pomieszczenia dobrym rozwiązaniem mogą być płyty gazowe.
Standardowe rozmiary kuchenek gazowych wolnostojących i do zabudowy:
  • wysokość: 85 cm, szerokość: 50 cm, głębokość: 60 cm;
  • wysokość: 85 cm, szerokość: 60 cm, głębokość: 60 cm;
  • wysokość: 85 cm, szerokość: 90 cm, głębokość: 60 cm (ten rozmiar osiągają profesjonalne kuchenki, które używane są np. w restauracjach lub stołówkach).

Płyty gazowe – jakie wymiary osiągają?

Podobnie jak w przypadku urządzeń wolnostojących, płyty gazowe również produkowane są w standardowych rozmiarach. Większość płyt mierzy od 58 do 60 cm szerokości oraz do 51 do 52 cm głębokości. W sklepach czasami znajdziemy mniejsze modele dwupalnikowe lub posiadające oryginalne kształty (np. kropli). Wybór jest tutaj jednak dość ograniczony.

Małe kuchenki gazowe – czego oczekiwać?

Wiele osób dysponujących naprawdę małymi kuchniami lub planujących instalację kuchenki na działce lub w domu letniskowym poszukuje urządzeń w naprawdę niewielkich rozmiarach. Ratunkiem mogą być w tym przypadku przenośne urządzenia korzystające z butli gazowych, zawierających propan-butan.
W tej kategorii znajdziemy bardzo szeroki wybór kuchenek turystycznych z jednym, dwoma lub trzema palnikami. Sprzęt ten łatwo zdemontować i można ustawić na blacie szafki bez potrzeby jej przycinania. Niektóre modele można też zmodyfikować tak, by mogły korzystać z sieciowego gazu ziemnego (i vice versa), potrzebna jest tu jednak wymiana dysz połączonych z palnikami.
Zdjęcie: dolgachov / Envato Elements