Data publikacji:

Kurnik z płyty OSB: jak zrobić? Budowa kurnika – poradnik

Budowa kurnika krok po kroku może być niezłym przeżyciem. To dom dla twoich kur, które dadzą ci jaja, mięso i… małe, mięciusie kurczaczki do przytulania. Kury nie lubią wilgoci i zimna. A kochają ciepełko, suchość, świeże powietrze i miękkie ściółki. Dlatego wykonaj dla swoich kur kurnik z płyt OSB. Jak go zrobić? Budowa kurnika – poradnik, który krok po kroku, doprowadzi cię do zbudowania kurnika. 

Masz pomysł na kurnik? Czy jego wykonanie będzie trudną pracą?

Jeśli głowisz się, jak zbudować kurnik, i myślisz, że będzie to ciężka praca, to na wstępie tego artykułu chcemy cię natchnąć dobrą myślą. Własnoręcznie wykonane, pracą rąk własnych, „swojskie” kurniki dla kur nie są trudnymi projektami. Wykonanie jednego z nich nie powinno ci zająć ani zbyt wiele czasu, ani przysporzyć wielkich problemów. Plus dla ciebie, jeśli masz smykałkę do robót budowlanych i technicznych. To sporo pomaga. Ale mały kurnik dla kur jest w zasięgu twoich możliwości, nawet jeśli nie wykonywałeś wcześniej tego typu budyneczków.

Co lepsze: kurniki drewniane czy kurniki z płyty OSB? A może jednak murowane?

Kurnik z płyty OSB to ciekawa alternatywa dla budynków z cegły czy z drewna. Coraz więcej osób decyduje, że budowa kurnika to użycie płyt OSB, szczególnie zaś tych miłośników jaj kurzych, którzy dopiero zakładają własną hodowlę kur.
Budowa przydomowego kurnika z OSB obniża koszty, ale nie wpływa na jakość ostatecznego efektu. Kurnik z płyty OSB jest wersją ekonomiczną, a przy tym – bardzo wytrzymałą. Dlaczego? Płyty OSB są lekkie, nie stanowią zbędnego obciążenia dla konstrukcji. Są odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne, np. wilgotność, zmiany temperatur. Konserwacji kurnika z OSB nie trzeba przeprowadzać zbyt często, więc nie musisz już odkładać złotówek na remonty.

Kurnik przydomowy – projekt 

Najpierw zaprojektuj, potem działaj! Przed przystąpieniem do pukania i stukania młotkami, zastanów się, jak ma wyglądać kurnik dla twoich kur. Oszacuj wymiar, policz niezbędny materiał, zadecyduj, jak kurnik ma wyglądać. Projekt kurnika na 10 kur będzie miej czasochłonny niż kurnik na 30 kur.
Standardowo przyjmuje się, że na 1 metrze kwadratowym powinny mieścić się nie więcej niż dwie kury. Kurnik musi posiadać również okno, wychodzące najlepiej na wschód, co zapewni odpowiednie oświetlenie wnętrza. Projektów kurników szukaj w internecie. Możesz też zainspirować się tym, co na swoich podwórkach mają sąsiedzi na wsi, w której mieszkasz. Polecamy, byś przyłożył się do rozrysowania na kartce projektu. I wcale nie chodzi tu o jakieś piękne rysunki, które przelejesz na papier, ale o to, by do twojego projektu kurnika nie wkradł się niechciany błąd, który uwidoczni się w trakcie montowania kurnika, a w przyszłości będzie negatywnie rzutować na stabilność i jakość domku dla twoich kurek. 

Kurnik z płyty OSB: jak zrobić? Budowa kurnika – poradnik krok po kroku

Budowa kurnika z płyt OSB już zaplanowana? Masz już pomysł na kurnik? Projekt w garści? To zaczynamy! Pokażemy ci, jak wygląda budowa kurnika krok po kroku. Jak zrobić kurnik?
  1. Wybierz miejsce na kurnik dla kur poza miejscami podmokłymi. Kury nie znoszą wilgoci. Niemiłe dla nich są również przeciągi i ulewne deszcze. Umieść wejście kurnika od strony wschodniej. Okno – dające światło do wnętrza – umieść na ścianie po stronie wschodniej kurnika. 
  2. Jak zrobić kurnik? Wylej fundament – podstawa konstrukcji oraz ochrona przed wilgocią.
  3. Zgromadź wszystkie potrzebne materiały budowlane w jednym miejscu. 
  4. Potnij płyty na potrzebne rozmiary.
  5. Wytnij otwory na okno i wejście do kurnika. 
  6. Złącz płyty OSB przy pomocy wkrętów pod kątem 90 stopni tak, aby powstał prostopadłościan.
  7. Umieść ten prostopadłościan na fundamencie, a nawet na drewnianych słupach, by odizolować płyty OSB od podłoża. W takim układzie to właśnie do słupów przymocowujesz swój nowy kurnik. 
  8. Jak zbudować kurnik? Jak zbudować dach kurnika (kurnik z płyty OSB)? Dach może wspierać się na drewnianych krokwiach. Płyty OSB zabezpiecz przed wilgocią przy pomocy papy termozgrzewalnej lub wełny mineralnej. 
  9. Ociepl kurnik. 
  10. Jak ma wyglądać w środku kurnik? Wnętrze kurnika: z listewek należy zrobić drabinki rozciągające się na całą długość płyty. Ustaw poidła i karmniki. Sztuczne oświetlenie wnętrza przyda się w ciemne dni i zimowe miesiące.
Jak zbudować mały kurnik? Tak samo jak duży, z tym że będziesz mieć mniej pracy. Postępuj identycznie jak przy budowie większego kurnika, czyli tak jak zapisaliśmy w paragrafie „Kurnik z płyty OSB: jak zrobić? Budowa kurnika – poradnik krok po kroku”.

Duży kurnik na 20 kur ocieplony? To nie problem!

Jak zabezpieczyć kurnik przed wilgocią oraz zimnem, których to kury nie cierpią? Najpierw fundament (fundament powinien wystawać na 20–30 cm ponad poziom gruntu), potem mogą być (ale nie muszą) drewniane słupy. Płyty OSB zabezpiecz przed wilgocią papą termozgrzewalną oraz ociepl izolacją z wełny mineralnej. By wewnątrz nie gromadziła się szkodliwa dla kur wilgoć, użyj folii paroizolacyjnej.
Jeśli każda kura ma mieć zapewnione 4 metry kwadratowe miejsca na wybiegu, na kurnik dla 20 kur powinno się przeznaczyć 80 metrów kwadratowych przestrzeni. Kurnik dla 20 kurek powinien mieć powierzchnię 10 metrów kwadratowych.

Ile kosztuje budowa kurnika?

Budowa kurnika na 10 kur to wydatek około 1500–5000 złotych w zależności od materiałów, wielkości woliery oraz wyposażenia. Kurnik z płyty OSB będzie się mieścił w tych widełkach na ich początku.

Czy kurnik musi być ocieplony?

Kury są dosyć odporne na niskie temperatury. Nie powinny jednak być wystawiane na mróz, ponieważ mogą przestać składać jajka.
Zdjęcie: imagesourcecurated / Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.