Data publikacji:

Ładowarka do telefonu szybko ładująca: jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Ładowarka szybko ładująca do telefonu to idealne rozwiązania, aby dostarczyć niezbędną energię w jak najkrótszym czasie. Wyjaśniamy, na czym polega ta technologia, a także na jakie modele warto zwrócić uwagę podczas zakupów. 
ładowarka do telefonu szybko ładująca

Ładowarka szybko ładująca – jaka technologia za nią stoi? 

W ładowarkach do telefonu istotne jest natężenie, czyli ilość energii elektrycznej, która płynie do podłączonego urządzenia. Napięcie w ładowarce określa z kolei siłę prądu elektrycznego. Pomnożone wartości dają nam wskazówkę, jaką łączną mocą dysponuje dana ładowarka. Jeszcze nie tak dawno na rynku dominowały ładowarki o mocy 5 W czy 10 W. Ich efektywność dostarczania energii była nienajlepsza, przez co naładowanie smartfona od 0 do 100% zajmowało dużo czasu. Działanie ładowarki do telefonu można porównać do węża ogrodowego, który pompuje wodę. Natężenie określa szerokość węża, natomiast napięcie to z kolei ciśnienie, pod jakim wydostaje się woda. Ogólna wartość wyrażona w watach mówi nam o tym, ile wody łącznie wypływa z węża. 
Coraz większe akumulatory zmusiły producentów do zwiększenia natężenia prądu lub zmiany napięcia w celu dostarczenia większej ilości energii w krótszym czasie. Standardowo porty USB obsługiwały napięcie 5 V/1 A. W przypadku technologii szybkiego ładowania zostało ono zwiększone nawet do 12 V i 3 A. 
Szybkie ładowanie odbywa się w dwóch fazach. W pierwszej napięcie zwiększa szybkość dostarczania energii. Gdy smartfon osiągnie około 80% naładowania, ładowarka obniży napięcie, aby zapobiec przegrzaniu lub przeładowaniu. Dzięki temu korzystanie z szybkiej ładowarki jest w pełni bezpieczne. 
Aby wykorzystać pełny potencjał ładowarki, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musisz mieć zasilacz i przewód zgodny z technologią szybkiego ładowania. Warunkiem koniecznym jest smartfon, który będzie w stanie obsłużyć pełną moc ładowarki. Jeśli ładowarka ma moc 30 W, a telefon obsługuje ładowanie 15 W, to energia będzie dostarczana z mocą 15 W. Urządzenie nigdy nie pobierze więcej energii, niż jest w stanie. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup nowej ładowarki, sprawdź, jakie możliwości oferuje Twój smartfon. 

Popularne technologie szybkiego ładowania w telefonach

Qualcomm Quick Charge – to bez wątpienia najpopularniejszy standard ładowania. Aktualnie najnowszym standardem jest Quick Charge 4+, który oferuje moc nawet 100 W. Dla nowych procesorów z serii Snapdragon Gen 1 przygotowano standard Quick Charge 5 o maksymalnej mocy 100 W. W porównaniu do poprzedniej generacji ulepszono zarządzanie temperaturą, a także zwiększono efektywność podwójnego ładowania. 
MediaTek Pump Express – w procesorach MediaTek pojawia się standard Pump Express. W wersji 2.0 mamy maksymalną moc 15 W, natomiast w wersji Pump Express 3.0 i 4.0 charakteryzują się napięciem prądu od 5 V do 20 V i prądem wynoszącym 5 A. 
Motorola Rapid Charging i Turbo Power – w tańszych telefonach Motoroli stosowana jest technologia Rapid Charging o mocy 10 W, natomiast w droższych Turbo Power – o mocy nawet 18 W. 
Apple Fast Charging – smartfony Apple również oferują szybkie ładowanie o mocy 18 W, choć nieoficjalnie mówi się, że w nowych modelach moc została zwiększona do 23 W. Dokładna specyfikacja niestety nie została udostępniona przez producenta. 
OnePlus Dash Charge, Warp Charge – OnePlus wychodzi przed szereg i swoimi technologiami pozwala na ładowanie o mocy nawet 65 W. We flagowych modelach dostarczenie energii od 1 do 58% zajmuje tylko 15 minut! 
Oppo SuperVooc Flash Charge – chińska marka nie pozostaje w tyle za konkurencją i zasilacze z technologią SuperVooc osiągają moc nawet 65 W. Od 0 do 100% smartfon może być naładowany w 31 minut. 
Samsung Fast Charging – szybkie ładowarki działają również z telefonami Samsunga. Adaptacyjne szybkie ładowanie jest zbliżone do rozwiązań Qualcomma. Topowe modele mogą być ładowane z maksymalną mocą 45 W, co jest całkiem niezłym wynikiem. 
Xiaomi Hyper Charge – Xiaomi jak zwykle wychodzi przed szereg i pokazuje technologię Hyper Charge o mocy aż 200 W. Na ten moment jednak większość flagowych modeli oferuje ładowanie o maksymalnej mocy 120 W, co również jest niesamowitym wynikiem! 

Ładowarka sieciowa czy indukcyjna – która będzie lepsza? 

Ładowarki indukcyjne są bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ pozwalają na dostarczanie energii bez konieczności stosowania przewodów. W porównaniu do standardowych wersji ich moc jest zdecydowanie niższa. Niektóre smartfony mogą być ładowane z mocą nawet 50 W. Standardem są jednak telefony, które obsługują indukcyjne ładowanie o mocy 15 W lub 25 W. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i osoby, które nie potrzebują naładowanego telefonu, nie powinny narzekać. Użytkownicy, którzy potrzebują jak największej ilości energii w jak najkrótszym czasie, powinni sięgnąć po standardową ładowarkę szybko ładującą. 

Czy ładowarka szybko ładująca ma wpływ na żywotność baterii? 

Serwis Cnet przygotował szczegółową analizę technologii szybkiego ładowania i jej wpływu na żywotność baterii. Eksperci zgodnie potwierdzili, że szybkie ładowanie nie ma wpływu na żywotność akumulatora. Zabezpieczenia związane z przegrzaniem i przeładowaniem niemal całkowicie eliminują ryzyko uszkodzenia urządzenia czy samej baterii. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.