Data modyfikacji:

Lampa błyskowa do aparatu: jaką wybrać?

Szukasz lampy błyskowej do Nikona, Canona, a może nawet nie wiesz, od czego zacząć? Lampa błyskowa to niezbędny element wyposażenia każdego fotografa. To niewielkie urządzenie pozwala na wykonywanie pięknych zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze, a także jakie modele są godne polecenia. 
lampa błyskowa

Na co zwracać uwagę przy zakupie lampy błyskowej? 

Aby kupić najlepszą lampę błyskową do aparatu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów wyposażenia. Dzięki temu będzie można dobrać urządzenie zgodne z preferencjami fotografa. 

Mocowanie lampy 

To tak naprawdę podstawa, na którą wiele osób nie zwraca uwagi. Lampa błyskowa do Canona nie będzie współpracowała z Sony i odwrotnie. Należy wybrać mocowanie kompatybilne z danym modelem. Z tym nie powinno być większego problemu, ponieważ producenci oferują swoje lampy z różnymi mocowaniami. 

Moc błysku 

Moc błysku wyrażana jest poprzez liczbę przewodnią. Dzięki temu można określić maksymalny zasięg błysku przy czułości ISO 100. Podzielenie liczby przewodniej przez odległość od fotografowanego obiektu da wartość przysłony, jaka powinna być użyta do wykonania zdjęcia.  

Ogniskowa 

To bardzo ważny parametr określający rozproszenie błysku. Zazwyczaj w lampach błyskowych ogniskowa jest regulowana w zakresie 24-105 mm. Są jednak modele, które umożliwiają zwiększenie ogniskowej do 200 mm. To przekłada się na bardziej skupiony błysk, co jest dobre przy doświetlaniu pojedynczych obiektów. 

Automatyka błysku TTL  

Każda porządna lampa do aparatu fotograficznego powinna mieć automatykę błysku, czyli TTL. Urządzenie samodzielnie dobierze moc błysku na podstawie przysłony, czułości ISO i czasu naświetlania w aparacie. To bardzo wygodna funkcja! 

Synchronizacja czasu błysku 

Zazwyczaj aparaty fotograficzne umożliwiają synchronizację błysku w zakresie czasów naświetlania od 1/160 do 1/250. Skrócenie czasu otwarcia migawki spowoduje, że na zdjęciach pojawią się czarne pasy. Na szczęście wiele lamp dysponuje technologią HSS (High Speed Sync). Lampa w czasie robienia zdjęć wykonuje krótkie błyski, umożliwiające skrócenie czasu naświetlania nawet do 1/8000s. To doskonały sposób na kreatywne wykorzystanie lampy błyskowej. 

Typ zasilania

Tanie lampy błyskowe są zasilane standardowymi paluszkami AAA. Dokupując wysokiej jakości akumulatory, można bez problemu pracować z lampą przez wiele godzin. Droższe urządzenia są zasilane poprzez wbudowany akumulator. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie, które sprawdza się w codziennym użytkowaniu bardzo dobrze. Jeśli często doświetlasz obiekty, to dopłacenie do lepszego modelu jest dobrym pomysłem. 

Polecane lampy błyskowe do aparatów

Quadralite Stroboss 60 Evo - lampa z wbudowanym akumulatorem 

Jedna z najchętniej wybieranych przez fotografów lamp błyskowych. Świetne parametry sprawiają, że tę lampę wykorzystasz podczas fotografowania wesel czy innych imprez.

Regulacja ogniskowej w zakresie 24-200 mm pozwala na dopasowanie błysku do konkretnej sytuacji. Synchronizacja z krótkimi czasami otwarcia migawki to kolejna zaleta. Wbudowany akumulator o pojemności 2000 mAh wystarczy nawet na 650 błysków. To kompletna lampa błyskowa stworzona dla każdego miłośnika fotografii. 

Yongnuo YN-685 – znakomity stosunek jakości do ceny 

Budżetowa lampa, która swoimi możliwościami nie odstaje od konkurencyjnych modeli. Niewielkie urządzenie wspiera pełną automatykę TTL, a także fotografowanie w trybie HSS.

Wyjmowany dyfuzor zmiękcza światło, natomiast wbudowana fotocela pozwala na wyzwalanie lampy po odczepieniu z sanek aparatu. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na czytelnym wyświetlaczu. Lampa jest znakomicie wykonana, dlatego warto w nią zainwestować. 

Canon Speedlite 430 EX III-RT – dla amatorów i zaawansowanych 

Lampa błyskowa Canona to propozycja dla osób stawiających na systemowe rozwiązania. Zakres pokrycia ogniskowych to w tym modelu 24-105 mm. Liczba przewodnia wynosi 43, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Wyzwalanie lampy jest możliwe na statywie, za sprawą wbudowanego systemu transmisji radiowej Canon RT. W menu aparatu znajduje się opcja umożliwiająca połączenie z lampą błyskową. To dobry wybór do profesjonalnych, jak i amatorskich zastosowań. 

Nikon SB-700 – inteligentny system błysku 

Lampa błyskowa przeznaczona dla aparatów firmy Nikon. Inteligentny system i-TTL współpracuje z lustrzankami w formacie FX oraz DX. Trzy sposoby oświetlania sprawdzają się świetnie w różnych typach fotografii.

Czas ładowania pomiędzy poszczególnymi błyskami wynosi tylko 2,5 sekundy, co jest bardzo dobrym wynikiem. 

Metz Mecablitz 52 – uniwersalna lampa 

Solidna lampa reporterska ma obrotowy reflektor regulowany w zakresie 300 stopni w poziomie i 90 stopni w pionie. Wbudowany silnik z zoomem standardowo działa w zakresie ogniskowej 24-105 mm.

System pomiaru błysku bardzo dobrze radzi sobie z dobieraniem właściwych parametrów. Producent przewiduje aktualizacje oprogramowania, które można wykonać za pomocą złącza USB. 

Sony HVL-F32M – znakomita jakość wykonania 

Lampa błyskowa dedykowana do aparatów firmy Sony. Dzięki stopce Multi Interface, lampa działa zarówno z bezlusterkowcami, jak i kompaktowymi aparatami. Obudowa lampy została wykonana z solidnych materiałów, dlatego jest ona w pełni odporna na kurz i wilgoć.

Liczba przewodnia lampy wynosi 32, co w zupełności wystarcza do fotografowania w pomieszczeniach. Wbudowany dyfuzor i odbłyśnik znacznie zmiękczają światło, co dodatkowo wpływa na naturalność.

Sony nie zapomniało również o zapewnieniu wsparcia dla krótkich czasów naświetlania. To bardzo dobry model do profesjonalnych zastosowań. 

Quadralite Stroboss 36 – budżetowa lampa reporterska 

Quadralite ma w swojej ofercie również budżetowy model do wielu popularnych aparatów. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią, na pewno nie pożałują zakupu tego modelu. Lampa pracuje w trybie TTL, ale również umożliwia manualne ustawienia.

Tryb stroboskopowy to z kolei propozycja do wykonywania zdjęć przy długich czasach naświetlania. Stroboss 36 może być wyzwalana bezprzewodowo. Wbudowany nadajnik Navigator X wyzwala lampę lub umożliwia sterowanie innymi. Stosunek jakości do ceny został zachowany znakomicie.