Data modyfikacji:

Laptop konwertowalny. Czy warto kupić i jaki wybrać?

Rewolucja, jaką na rynku elektroniki użytkowej wywołało pojawienie się urządzeń mobilnych z ekranami dotykowymi, takich jak smartfony czy tablety, nie pozostała bez wpływu na kierunek rozwoju i konstrukcję nowych komputerów przenośnych. W sklepach pojawiła się nowa klasa urządzeń – laptop konwertowalny. Odpowiadamy na pytanie, czym są laptopy konwertowalne, kiedy warto je kupić i na jakie ich parametry zwrócić uwagę.

laptop konwertowalny

Laptop konwertowalny, czyli 2 w 1

Popularność urządzeń mobilnych, takich jak tablety i smartfony, kompletnie odmieniła sposób, w jaki pracujemy i komunikujemy się ze światem. Wiele osób z powodzeniem zastąpiło już standardowego peceta telefonem.

W odpowiedzi na zmieniające się wymagania i potrzeby użytkowników, producenci laptopów stworzyli nową, konwertowalną klasę tych urządzeń. Chociaż z początku stanowiły one urządzenia niezwykle drogie i niszowe, z czasem stały się one coraz częściej poszukiwane przez użytkowników. Laptopy konwertowalne łączą w sobie zalety typowego tabletu z mocą i elastycznością pracy pełnowymiarowego komputera przenośnego.

Laptop konwertowalny: co to?

Laptop konwertowalny to względnie niewielkich rozmiarów komputer przenośny typu ultrabook. Składa się z jednostki bazowej z ekranem dotykowym (zazwyczaj o maksymalnych rozmiarach wynoszących ponad 13 cali), która posiada dołączaną albo odwracaną klawiaturę. Po jej odczepieniu lub schowaniu urządzenie zamienia się w standardowy tablet.

W przeciwieństwie do mobilnego odpowiednika wszystkie nowe laptopy konwertowalne działają w oparciu o standardowy system operacyjny Windows 10, umożliwiający uruchamianie desktopowych aplikacji, oprogramowania biurowego i gier.

Laptop konwertowalny: czy warto? Zalety i wady

Laptop konwertowalny będzie idealnym rozwiązaniem dla osób szukających mniejszego i lżejszego notebooka, ale równocześnie marzących o łatwości i szybkości użytkowania systemu, bez potrzeby korzystania z myszki lub touchpada, którą gwarantuje ekran dotykowy.

Zaletami urządzenia są również kompaktowe rozmiary i niewielka waga, ułatwiające podróże i korzystanie z niego poza domem. Sprzęt tego typu świetnie sprawdzi się w pracy, gdzie za sprawą klawiatury możemy używać go jak zwykłego laptopa, a także w domu, gdy chcemy np. obejrzeć wygodnie film w łóżku.

Przeczytaj także: Kamera do komputera i laptopa - jak wybrać najlepszą?

Laptopy konwertowalne nie są tanie. Pomimo mniejszych rozmiarów oraz słabszych podzespołów, cenowo zbliżone są do pełnowymiarowych ultrabooków, oferujących znacznie większe możliwości pod względem wydajności pracy, a także jakości podzespołów. Mimo mniejszych rozmiarów wciąż pozostają one również większe i grubsze do standardowych tabletów. W przeciwieństwie do nich również znacznie szybciej i łatwiej nagrzewają się oraz rozładowują baterię.

Jaki laptop konwertowalny kupić?

Planując zakup laptopa konwertowalnego, powinniśmy zwrócić uwagę na jego kilka kluczowych cech.

Przekątna ekranu

Wpływa ona w oczywisty sposób na rozmiary urządzenia. Najpopularniejsze modele oferują ekrany o rozmiarach 11-12 cali, ale zdarzają się też urządzenia z ekranami wielkości 14 cali. Z przekątną łączy się też bezpośrednio obsługiwana rozdzielczość ekranu. Panele o rozdzielczościach powyżej mogą sprawić nieco problemów przy korzystaniu z Windowsa i np. aplikacji biurowych.

Mechanizm mocowania klawiatury

Producenci stosują przeróżne patenty pozwalające na manipulację klawiaturą. Najczęściej będzie ona odwracana, co pozwala ją odginać na różne sposoby i schować z tyłu ekranu, gdzie może zamienić się w poręczną podpórkę tabletu, jeżeli chcemy ustawić go w pozycji pionowej. Klawiatura może być również wysuwana lub umieszczona w ramce.

Wybór optymalnego mechanizmu zależy od naszych preferencji, powinniśmy jednak w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego konstrukcję, przekładającą się na ewentualną wrażliwość sprzętu na uszkodzenia mechaniczne.

Porty w laptopach konwertowalnych

Warto wybrać urządzenie wzbogacone o przynajmniej jedno zewnętrzne złącze HDMI oraz kilka portów USB 3.0 lub USB-C. Przydatne w pracy może okazać się też np. gniazdo sieciowe. Oczywiście ich liczba oraz umiejscowienie odbije się w znaczący sposób na wymiarach i grubości laptopa.

Konfiguracja podzespołów

Warto wybrać komputer z silnym procesorem, dużą liczbą RAM-u, a także wbudowaną pamięcią zewnętrzną, która pełni rolę dysku twardego. Mocne podzespoły odbiją się jednak na zapotrzebowaniu na energię.

Laptopy konwertowalne a hybyrdowe

Na koniec warto również zwrócić uwagę na rozróżnienie pomiędzy laptopami konwertowalnymi a hybrydowymi. Obie nazwy są bowiem często i mylnie stosowane zastępczo na określenie tych samych komputerów. Podkreślmy, że hybrydowe urządzenia posiadają w pełni odłączaną klawiaturę, a wszystkie ich podzespoły i port ukryte są w jednostce bazowej.