Data publikacji:

Las w słoiku. Jak o niego dbać?

Kompozycje roślin w szkle to doskonała ozdoba domu. Mniejsze zmieszczą się na półce lub parapecie, a te większe będą świetną dekoracją stołu lub innego reprezentacyjnego miejsca w salonie. Zobacz, jak dbać o las w słoiku.

las w słoiku
Amatorzy roślin uwielbiają je za oszczędność w pielęgnacji, fani urban jungle za przyciągający uwagę wygląd. W szklanych naczyniach tworzy się warstwy z ziemi, piasku i żwiru, do których następnie sadzi się mniejsze rośliny i mchy. Dekoracje w postaci płaskich kamieni, szyszek, gałązek i pnącza dopełniają całość, która do złudzenia przypomina leśny krajobraz.

Przygotowanie

Jeśli zamkniemy w szkle rośliny, które nie nadają się do tego typu kompozycji, lub umieścimy w nim gatunki o rozbieżnych zasadach pielęgnacyjnych, nasza roślinność w słoiku po krótkim czasie będzie nadawała się do wyrzucenia. Tworząc kompozycje, kierujmy się wymogami rośliny, co do wilgotności powietrza. Jest to bardzo ważne, więc powinniśmy dobrze sprawdzić, które rośliny lubią wilgoć, a które preferują umiarkowane lub suche powietrze. Błędem jest wobec tego umieszczenie w jednym słoiku kaktusów ze storczykami czy paprociami – te pierwsze wymagają suchego powietrza, pozostałe natomiast najlepiej rozwijają się w wilgotnym klimacie.

Krok 1. Tworzenie warstwy drenażowej

Na dnie szklanego naczynia należy najpierw stworzyć warstwę odsączającą z keramzytu lub żwiru, która będzie zapobiegała gromadzeniu się wody na dnie słoika. Dno wysypujemy na wysokość paru centymetrów (optymalnie 3-5 cm).

Krok 2. Tworzenie właściwego podłoża/układanie warstw z ziemi

Największą zaletą kompozycji w słoikach jest efektowne ułożenie ziemi warstwowo na przemian ze żwirkiem lub dekoracyjnym piaskiem. Układamy wobec tego podłoże warstwami, mając na uwadze wysokość roślin, aby zmieściły się później bez problemu do naczynia. Ważnym elementem jest posypanie cienką warstwą węgla aktywnego pierwszej warstwy podłoża. Podczas układania kompozycji warto używać miękkiego pędzelka do usuwania pyłków ze ścianek słoika. Nie trzeba posypywać całej powierzchni dekoracyjnym żwirkiem lub piaskiem. Wystarczy palcem uklepać brzegi, tworząc rowek, w którym znajdzie się dekoracyjna warstwa. Końcowa warstwa ziemi powinna być trochę głębsza – to w niej będziemy sadzić rośliny z korzeniami.

Krok 3. Sadzenie roślin

Na przygotowanym podłożu umieszczamy rośliny. Delikatnie wyciągamy je z doniczek, otrzepujemy z ziemi i umieszczamy wraz z korzeniami w słoju. Zazwyczaj jedną roślinkę można podzielić na kilka szczepek i wykorzystać do kilku słojów. Jeśli otwór w naczyniu jest bardzo wąski, możemy pomóc sobie w stworzeniu kompozycji w podłożu za pomocą szczypiec, którymi będziemy manewrować rośliną we wnętrzu słoja.

Krok 4. Wykańczanie lasu w słoiku

To, w jaki sposób wykończymy wnętrze słoika, zależy już od naszej wizji. Możemy pozostawić ziemię i posadzone rośliny bez żadnych ozdób, przysypując jedynie podłoże niewielką warstwą dekoracyjnego żwirku. Rośliny jednak najładniej prezentują się w towarzystwie innych roślinnych elementów, które odtwarzają naturalną scenerię podszycia i runa leśnego. Doskonałym pomysłem będzie wycieczka do lasu i dokładna obserwacja zaprojektowanego przez naturę krajobrazu, który stanowi najlepsze źródło inspiracji do tego typu kompozycji. W słoiku umieszczamy pozostałe dekoracje: mech, ozdobne kamienie, korę czy sztuczne gałązki i pnącza.

Krok 5. Nawilżenie wnętrza słoika

Ostatnim etapem jest wprowadzenie niewielkiej ilości wody, która w zamkniętym słoju będzie w obiegu zamkniętym, a więc ponowne nawilżenie roślin nie będzie już potrzebne. O tym, czy w przyszłości nasz las w słoiku będzie potrzebował wody, będzie decydować obserwacja roślin i gleby.

Do wnętrza naczynia aplikujemy wodę za pomocą pipety lub kieliszka, a następnie zamykamy słoik. Pamiętajmy, aby do podlania lasu w słoiku wybrać miękką wodę, czyli przefiltrowaną lub przegotowaną i ostudzoną. Do standardowego słoja wystarczy od 100 do 150 mililitrów wody. Sposób podlewania ma również znaczenie. Starajmy się nie zraszać liści, a delikatnie nawilżyć mech.

Jak dbać o las w słoiku?

Pielęgnacja lasu w słoju nie jest trudna, ale jest zupełnie inna niż roślin uprawianych w zwykłych doniczkach. Niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę i już po kilku tygodniach niektórym udaje się wykończyć znajdujące się w naczyniu rośliny. Tutaj rośliny powinny być samowystarczalne, jednak czasem potrzebują naszej małej pomocy.

Ogród w szkle powinno się podlać tylko raz po wykonaniu, tuż przed zamknięciem przykrywki. Najlepiej to zrobić przy pomocy strzykawki lub kieliszka, tak żeby nie ubrudzić ścianek naczynia. Ilość wody jest uzależniona od gatunku rośliny i wielkości słoja, zazwyczaj wystarczy 150 ml. Ważne jest to, żeby woda była miękka i w temperaturze pokojowej.

Woda będzie krążyć w twoim małym ekosystemie, będzie parować, a następnie skraplać się i powracać znowu do ziemi. Jeśli zauważysz, że na ściankach słoja znajduje się jej zbyt dużo, wtedy należy uchylić pokrywkę na 15 minut i pozwolić jej trochę wyparować na zewnątrz naczynia.

Otwarty las w słoiku

Tworzy odpowiednie warunki dla roślin tropikalnych, takich jak sukulenty, a więc dla kaktusów, gruboszy czy aloesu.
Autorka: Natalia Werbolewska