Data modyfikacji:

Las w słoiku. Jak o niego dbać?

Las w słoiku to przepiękna ozdoba, którą możesz postawić na parapecie czy na stoliku w kuchni. Aby jednak móc cieszyć się wspaniałym wyglądem tej dekoracji, trzeba się o nią odpowiednio zatroszczyć. Zobacz, jak dbać o las w słoiku.

las w słoiku

Przygotowanie

Musisz zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie rośliny można zamknąć w słoiku. Niektore z nich w takim środowisku po prostu umrą. Ważne jest także, aby dobrać rośliny, które mają podobne potrzeby pielęgnacyjne. Istotnym wymogiem jest właściwa wilgotności powietrza. Część roślin bowiem preferuje suche powietrze, inne lepiej się czują w wysokiej wilgotności. Jeśli połączycz więc kaktusy ze storczykami, któraś z roślin w końcu zacznie protekstować.

Krok 1. Tworzenie warstwy drenażowej

Pierwszym krokiem jest stworzenie na dnie słoika warstwy zapobiegającej gromadzeniu się wody na dnie słoika. Możesz ją wykonać z keramzytu lub żwiru. Warstwa powinna mieć wysokość kilku centymetrów (optymalnie 3-5 cm).

Krok 2. Tworzenie właściwego podłoża/układanie warstw z ziemi

To właśnie dzięki temu etapowi las w słoiku wygląda tak efektownie. Układamy na przemian ziemię i żwirek. Zostaw odpowiednią ilość miejsca dla roślin, które wsadzisz do słoika. Pierwszą warstwę podłoża dobrze jest posypać węglem aktywnym. Pyłki ze ścian można usunąć małym pędzlem. Ostatnia warstwa ziemi, do której będą wsadzone rośliny, powinna być trochę głębsza.

Krok 3. Sadzenie roślin

W tak przygotowane podłoże wsadzamy rośliny, które umieszczamy w słoju wraz z korzeniami. Jeśli mamy problem ze włożeniem rośliny przez wąski otwór słoika, do wsadzenia rośliny możemy użyć szczypiec.

Krok 4. Wykańczanie lasu w słoiku

Sposób wykończenia słoika zależy tylko od nas. Możemy nie stosować żadnych dodatkowych ozdób i zostawić same rośliny. Ale można też zastosować dodatkowe dekoracje, jak chociażby kamienie, mech, kora czy gałązki.

Krok 5. Nawilżenie wnętrza słoika

Ostatni etap to wprowadzenie niewielkiej ilości wody za pomocą pipety lub kieliszka. D podlania lasu w słoiku stosujmy miękką wodę, może być to woda przefiltrowana lub przegotowana i ostudzona. Standardowo wystarczy od 100 do 150 mililitrów wody. Przy podlewaniu nie zraszajmy liści.

Jak dbać o las w słoiku?

Pielęgnacja lasu nie powinna nam przysporzyć trudności. Różni się ona nieco od pielęgnacji roślin w doniczkach. Las w szkle podlewamy tylko raz, zaraz po wykonaniu, a tuż przed zamknięciem przykrywki. Woda dzięki temu krąży w małym ekosystemie, paruje, skrapla się i powraca do ziemi. Jeśli na ściankach słoja będzie zbyt dużo wody, wystarczy uchylić pokrywkę na 15 minut i pozwolić wodzie wyparować na zewnątrz naczynia.

Otwarty las w słoiku

Tworzy odpowiednie warunki dla roślin tropikalnych, takich jak sukulenty, a więc dla kaktusów, gruboszy czy aloesu.
Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo