Data publikacji:

Telewizory 8K LG 65QNED963QA vs Samsung QE65QN700C 

Na rynku telewizorów trwa nieprzerwanie zażarta konkurencja o klienta pomiędzy kilkoma najbardziej liczącymi się producentami. Firmy prześcigają się we wprowadzaniu na rynek wielu innowacji i technologii poprawiających jakość obrazu oraz wprowadzających nowe funkcje do paneli TV, które obecnie przypominają możliwościami komputery lub smartfony. Jednym z pól walki jest obsługiwana rozdzielczość ekranu. Coraz więcej nowych modeli oferuje obraz w 8K. W artykule przyglądamy się dwóm popularnym modelom od LG i Samsunga, które mają ekrany o przekątnej 65 cali.
lg 65qned963qa vs samsung qE65qn700c

Technologia 8K – na czym polega?

Technologia 8K jest rozwijana powoli od wielu lat i jest bezpośrednią następczynią 4K, które stało się obecnie standardem branżowym, dzięki czemu większość nowych telewizorów na rynku pracuje właśnie w tej rozdzielczości. Panele 8K należą wciąż do rzadkości ze względu na wysokie koszty produkcji. Oferują one prawie dwukrotnie więcej pikseli matrycy ekranu (7680 na 4320 pikseli), co w teorii przekłada się na jeszcze większą zauważalną ilość detali i ostrość obrazu. 
Zobacz także: Telewizory 8K 
Aby jednak bez problemu dostrzec różnice w jakości pomiędzy wideo w 8K i 4K, obserwator musi znajdować się bardzo blisko ekranu lub oglądać materiał na ok. 80–100-calowym wyświetlaczu. Nawet wówczas przeciętny użytkownik telewizora może mieć problemy z rozróżnieniem klipów. W przypadku 4K różnice pomiędzy tym standardem a wcześniej używaną powszechnie rozdzielczością 1080p były znacznie lepiej zauważalne gołym okiem nawet dla kompletnych laików. Fakt ten sprawia, że wprowadzanie technologii 8K mimo wysiłków wielu producentów, jest tak powolne, ponieważ konsumenci nie widzą specjalnie powodów do przesiadki na panele nowego typu.
Sporym problemem powstrzymującym powszechne wprowadzenie 8K jest brak treści przygotowanych w tej rozdzielczości, które byłyby dostępne w internecie, w telewizji kablowej i satelitarnej, w serwisach streamingowych lub na fizycznych nośnikach pamięci. Ponieważ wideo zakodowane w 8K posiada ogromną ilość informacji, ma dużą objętość, nawet przy zastosowaniu wielu form kompresji, przez co można je przesyłać wyłącznie za pośrednictwem bardzo szybkich łączy internetowych. Ograniczenia te sprawiają, że poza klipami demonstracyjnymi i pilotażowymi transmisjami wydarzeń sportowych nie mamy dostępu do treści przygotowanych w 8K, chyba że zarejestrowaliśmy je sami telefonem lub kamerą wideo. 
Zobacz także: Telewizor do salonu 
Nie oznacza to jednak, że kupno telewizora 8K mija się kompletnie z celem, jeżeli jesteśmy miłośnikami nowinek technologicznych. Telewizory te są bowiem z reguły wyposażone we wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania dostępne na rynku. Panele 8K przy wykorzystaniu mocy AI są również w stanie w czasie rzeczywistym podbijać rozdzielczość oglądanych treści do 8K. Choć osiągany efekt nie dorównuje materiałom przygotowanym natywnie w tej technologii, efekty działania oprogramowania panelu są zaskakująco dobre, nawet gdy oglądamy zwykłą naziemną telewizję cyfrową. 
Zobacz także: Telewizor LG czy Samsung? 

Telewizory 8K 65 cali w 2024 roku – co wybrać, LG czy Samsung? 

Telewizory 65 cali są jednymi z chętniej wybieranych paneli w naszym kraju. Jeżeli szukamy urządzenia w tym rozmiarze pracującego w 8K, wybór jest ograniczony do propozycji przygotowanych przez LG i Samsunga. Sprawdźmy zatem, jak wypadają one w bezpośrednim porównaniu. 

LG 65QNED963QA – nowy standard telewizorów 8K? 

Telewizor LG 8K 65QNED963QA to urządzenie z matrycą ekranu pracującą w technologii QNED MiniLED, która znacząco poprawia kontrast obrazu (obsługa standardu HDR10), głębię barw i ich naturalne odwzorowanie, a także maksymalną jasność. Dzięki temu oglądania ulubionych filmów i seriali nie zakłóca np. dzienne światło. Przez to jakość obrazu jest zbliżona do najlepszych telewizorów zbudowanych z użyciem technologii OLED. Panel pracuje w standardowej częstotliwości odświeżania 60 Hz, nie jest więc skierowany w stronę zapalonych graczy konsolowych, choć mogą oni skorzystać ze standardowego trybu gry.
LG 8K 65QNED963QA korzysta z zaawansowanych algorytmów AI, które skalują obraz w dowolnej rozdzielczości do 8K. Urządzenie wyposażone jest w dwa głośniki o mocy 10 W i jest kompatybilne z najnowszymi standardami kodowania dźwięku i obrazu wideo, takimi jak Dolby Atmos.
Panel LG 8K 65 cali korzysta z systemu operacyjnego WebOS, oferując pełną gamę funkcji smart. Z poziomu telewizora mamy więc błyskawiczny dostęp do dziesiątek aplikacji serwisów streamingowych, a także programów użytkowych i przeglądarki internetowej. Sprzęt możemy obsługiwać za pomocą poleceń głosowych dzięki mikrofonowi wbudowanemu w pilot. 
Telewizor 8K od LG ma minimalistyczne wykończenie obudowy i opiera się na stabilnej nóżce w kształcie półksiężyca. Alternatywnie można powiesić go na ścianie. 

Samsung QE65QN700C – doskonała jakość obrazu w 8K

Telewizor Samsung 8K QE65QN700C posiada matrycę ekranu wykonaną w technologii Neo QLED, która dzięki nowoczesnym rozwiązaniom konstrukcyjnym zapewnia doskonałe odwzorowanie kolorów, świetny kontrast, przy względnie niskim zużyciu energii elektrycznej, w porównaniu z klasycznymi panelami LED. Powierzchnia ekranu zapobiega powstawaniu odblasków, telewizor może też automatycznie dostosowywać swoją jasność do warunków panujących w pomieszczeniu. Częstotliwość pracy panelu QE65QN700C to 60 Hz, ale w przypadku gier w maksymalnej rozdzielczości 2K może on jednak pracować nawet w 120 Hz.
Telewizor 65 cali 8K od Samsunga, podobnie jak model LG, korzysta z zaawansowanego oprogramowania AI, które pozwala w czasie rzeczywistym na zwiększanie rozdzielczości dowolnego materiału wideo do natywnego 8K. Urządzenie obsługuje też najnowsze standardy dźwięku przestrzennego, w tym Dolby Atmos. Na uwagę zasługują tutaj wbudowane głośniki o mocy 60 W. 
Telewizor samsung 8K QE65QN700C 65 cali korzysta z systemu operacyjnego Tizen OS, który oferuje bogatą bibliotekę aplikacji serwisów streamingowych, a także oprogramowanie użytkowe i przeglądarkę internetową. System możemy obsługiwać za pomocą poleceń głosowych.
Telewizor stoi na szerokiej kwadratowej nóżce, a w razie potrzeby możemy zawiesić go na ścianie.