Data publikacji:

Dlaczego lodówka nie chłodzi i co zrobić?

Lodówka przestała działać? Lodówka nie chłodzi? Lodówka słabo chłodzi? To tylko kilka problemów, na które możesz natknąć się w toku użytkowania lodówki. Zobacz, jakie są przyczyny awarii i co zrobić w takiej sytuacji.

Dlaczego lodówka nie chłodzi? Najczęstsze przyczyny awarii

Zdarzają się takie sytuacje, że lodówka nie chłodzi, bo:
  • Nastąpił zanik napięcia albo napięcie ma złe parametry. Czasem dzieje się tak, że jest obniżenie napięcia poniżej 200 Volt. To może spowodować nie załączanie się agregatu. I mimo iż oświetlenie będzie nadal działać, to lodówka nie będzie chłodzić.
  • Wtyczka do gniazda jest niepoprawnie włożona albo nastąpiło wyłączenie korka - wtedy nie ma dopływu prądu i lodówka nie chłodzi.
  • Gniazdko elektryczne uległo uszkodzeniu - sprawdź je, podłączając inne urządzenie.
  • Kabel zasilający został uszkodzony - wówczas wymień go na nowy. Jeśli kabel uległ zniszczeniu, to już wiesz, jak sprawdzić, czy lodówka działa. 
  • Lodówka stoi w miejscu bardzo nasłonecznionym i stale zużywa wiele energii do chłodzenia samej siebie. To może być powód, dla którego lodówka słabo chłodzi. 
  • Uszkodzony wentylator (w modelach z wymuszonym obiegiem powietrza) - w takim układzie temperatura w lodówce jest źle rozprowadzana. Prowadzi to do nieprawidłowego chłodzenia przechowywanych produktów.

Lodówka nie chłodzi - słychać wodę - co robić?

Odgłos przelewania w lodówce może być normalnym procesem życiowym lodówki. Kiedy tak się dzieje? Kiedy jest to lodówka starej daty, to odgłos cieknącej wody może wcale nie sygnalizować usterki, ale prawidłową, zwyczajną pracę. Co powoduje takie odgłosy? Czynnik chłodniczy, który w chwilach braku aktywności sprężarki skrapla się w parowniku.
Jeśli zaś masz lodówkę no frost, to tylna ścianka komory jest cały czas lekko podgrzewana i w związku z tym zbiera się na niej woda. Urządzenie powinno być wyposażone w odpływ i rurkę. Odgłos przelewania (słychać wodę) to normalna praca lodówki. Jeśli lodówka no frost nie chłodzi, to sprawdź punkty z akapitu pierwszego, a jeśli to nie pomogło, to wezwij fachowca do pomocy.
Jeśli lodówka nie chłodzi i słychać wodę, to sprawdź czy odpływ nie został zatkany. Usunięcie awarii nie jest trudne. Znajdź otwór odprowadzający i przeczyść go za pomocą specjalnego przetykacza (to przyrząd przeznaczony do czyszczenia odpływu w lodówce). Jeśli zaś rurka odprowadzająca wodę uległa zapchaniu, ostrożnie odkręć kratkę z tyłu lodówki. Rurkę czyść podobnie jak odpływ, jednak zrób to o wiele bardziej ostrożnie.

Lodówka nie chłodzi - gorący agregat - co jest przyczyną?

Jeśli lodówka nie chłodzi, gorący agregat jest najlepszym momentem, aby wezwać do pomocy fachowca. Rozgrzany i stale pracujący agregat może być wynikiem awarii termostatu lub czujnika temperatury.

Zepsuty termostat w lodówce - objawy

Czy wiesz, po co jest termostat w lodówce? Termostat odpowiada za utrzymanie temperatury w lodówce na określonym poziomie. Lodówka ma zamknięty obieg chłodzenia i wszystkie jej elementy muszą działać harmonijnie, aby temperatura utrzymywała się na odpowiednim poziomie dla przechowywania żywności.
Termostat załącza sprężarkę lub ją wyłącza - w zależności od aktualnej temperatury w komorze chłodzenia.
Zepsuty termostat w lodówce - objawy najczęstsze to wyłączenie sprężarki od razu po jej uruchomieniu. Jeżeli agregat się nie włącza, najprawdopodobniej awarii nie uległ termostat, ale np. sprężarka. Ale wyłączanie sprężarki po kilku sekundach może też oznaczać inne usterki - np. uruchamiające się zabezpieczenie przeciążeniowe na agregacie. 
Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić termostat w lodówce czy jest dobry, to posłuchaj, czy sprężarka chodzi cały czas. Jeśli przechowywane w chłodziarce jedzenie i picie zamarzają (lub prawie zamarza), to znak, że masz zepsuty termostat w lodówce.
Zdjęcie: simonapilolla / Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.