Data publikacji:

Lodówki z technologią inwertera: jakie są korzyści dla wydajności i trwałości

Producenci sprzętu AGD stale starają się przedstawiać konsumentom nowatorskie rozwiązania technologiczne, dające szansę na wyróżnienie się ich produktów na tle urządzeń konkurencji. O ile większość nowinek technologicznych ma minimalny wpływ na sposób działania sprzętu, czasami na rynku pojawiają się jednak patenty w znaczącym stopniu poprawiające jego wydajność i pracę. Tak też jest w przypadku lodówek inwerterowych, wykorzystujących nowy typ sprężarki. Tłumaczymy, czym się one charakteryzują i czy warto w nie zainwestować. 
lodówki inwertorowe

Jak działa lodówka inwerterowa?

Aby zrozumieć, czym różnią się lodówki inwerterowe od klasycznych modeli, w pierwszej kolejności musimy zrozumieć ogólne zasady działania lodówki. Warto podkreślić, że nie uległy one znaczącym zmianom od ponad 100 lat. 
Podstawowym zadaniem lodówki jest oczywiście obniżenie temperatury w jej wnętrzu do poziomu pozwalającego przechowywać bezpiecznie przez długi czas żywność oraz inne produkty. Pierwsze chłodziarki powstały w drugiej połowie XIX wieku i wykorzystywane były przede wszystkim w przemyśle oraz transporcie, rewolucjonizując branżę żywnościową. Dały one konsumentom dostęp do wielu nowych produktów żywnościowych, które ze względu na krótki czas przydatności do spożycia nie mogły być przewożone na duże odległości. Dzięki temu w sklepach pojawiło się więcej rodzajów mięsa, warzyw i owoców, które nie musiały już pochodzić od lokalnych producentów. 
Jeszcze przed zakończeniem XIX stulecia lodówki trafiły również do domów, zmieniając całkowicie nawyki żywieniowe ludzi, pozwalając przygotowywać potrawy lub ich składniki na kilka dni do przodu.
Wszystkie lodówki stosowane w domach do chłodzenie swojego wnętrza wykorzystują właściwości fizyczne specjalnego czynnika chłodniczego. Mogą być nim bardzo różne związki chemiczne, zmieniały się one zresztą na przestrzeni dziesięcioleci ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem ich stosowania, wydajnością oraz szkodliwością dla środowiska naturalnego. Obecnie używane substancje są kompletnie bezpieczne i kompleksowo przetestowane we wszystkich możliwych sytuacjach. 
Wszystkie czynniki chłodnicze są cieczami i łączy je to, że są bardzo wrażliwe na zmiany ciśnienia. Jeżeli znajdują się w atmosferze o ciśnieniu niższym niż atmosferyczne, zaczynają wrzeć i intensywnie parować. Podczas tego procesu potrzebują dużą ilość energii, którą pobierają z otoczenia, bardzo szybko obniżając jego temperaturę. 
Lodówki wyposażone są więc w system transportujący rurkami płynny czynnik chłodniczy do wnętrza chłodziarki i zamrażarki, gdzie zaczyna on pracować i pobierać energię cieplną. Czynnik w postaci gazowej jest następnie zasysany do skraplacza i kompresowany za pomocą sprężarki, co podwyższa jego ciśnienie, a tym samym wymusza na nim przejście do stanu ciekłego i oddanie na zewnątrz pobranego ciepła. Ciecz jest następnie ponownie wprowadzana do wnętrza sprzętu, a cały proces jest kontynuowany. Oczywiście to bardzo uproszczona wersja, bowiem współczesne systemy chłodnicze w lodówkach posiadają także dodatkowe komponenty wspomagające cały proces. 

Jak działa sprężarka inwerterowa w lodówce?

Jak już wiemy, sprężarka w lodówce odpowiada za kompresowanie czynnika chłodniczego. Czym jednak różnią się sprężarki inwerterowe od standardowych modeli typu liniowego, które montowane są wciąż w znaczącej części modeli dostępnych na rynku?
Sprężarki liniowe są kontrolowane przez czujniki znajdujące się we wnętrzu chłodziarki i są na przemian włączane i wyłączane, w zależności od ustawień użytkownika, w taki sposób, aby utrzymać optymalną temperaturę. Rozpoczęcie ich pracy jest dobrze słyszalne przez domowników nawet w najnowszych modelach sprzętu.
W odróżnieniu do nich, sprężarki zbudowane w technologii inwerterowej działają nieprzerwanie, ale dzięki transformatorowi prądu napędzające je silniki są w stanie znacząco zmniejszać swoje obroty po osiągnięciu pożądanej temperatury. Choć z pozoru rozwiązanie to może wydawać się mało rozsądne, w rzeczywistości niesie ze sobą bardzo wiele zalet. 

Zalety lodówki z technologią inwertera

  • Ciągłe włączanie i wyłączanie sprężarki liniowej obniża żywotność jej mechanicznych elementów, a tym samym zwiększa ryzyko wystąpienia awarii. Musimy pamiętać, że lodówki są włączone 24 godziny na dobę, co przekłada się na ogromną liczbę cyklów aktywności kompresora. Wielokrotne uruchamianie i wyłączanie się sprężarki zwiększa ogólne zużycie prądu. Modele inwerterowe, mimo nieustannej pracy, są znacznie bardziej energooszczędne, różnice sięgają tutaj nawet 20 procent, co w skali roku daje niemałe oszczędności.
  • Sprężarki inwerterowe są znacznie cichsze od swoich klasycznych odpowiedników, zwiększeniu ich aktywności nie towarzyszą głośne dźwięki. 
  • Lodówki inwerterowe zapewniają stałą temperaturę we wnętrzu, zapobiegając jej skokom i nagłym zmianom. 
  • Mechanizm inwerterowy poprawia znacząco trwałość i wytrzymałość systemu chłodzącego, dodatkowo uodparniają go na awarie i niespodziewane uszkodzenia mechaniczne. 
  • Kompresory inwerterowe znajdziemy w wybranych lodówkach wszystkich czołowych producentów AGD, takich jak Samsung, LG, Beko, Haier, Bosch itd.
  • Wady lodówki z technologią inwertera

    Lodówki inwertorowe mają dwie podstawowe wady, o których warto w tym miejscu wspomnieć.
  • Modele inwerterowe to przede wszystkim premiowe urządzenia, w cenie wyższej od przeciętnej. Aby cieszyć się sprzętem z tego typu sprężarkami, musimy nieraz dopłacić. Dobrą wiadomością jest to, że technologia coraz mocniej się upowszechnia i znajdziemy już chłodziarki z kompresorami tego typu w cenie poniżej 3000 złotych.
  • Ponieważ sprężarka inwerterowa jest uruchamiana nieustannie, jest ona znacznie bardziej wrażliwa na skoki napięcia w sieci elektrycznej. Lodówka powinna być więc podłączona do odpowiednio zabezpieczonego przedłużacza lub gniazdka.
  • Zdjęcie: Envato Elements