Data modyfikacji:

Lustrzanka czy bezlusterkowiec? Co wybrać? 

Pojawienie się na rynku aparatów bezlusterkowych sprawiło, że wielu fotografów zastanawia się, jaki aparat wybrać. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie - co wybrać, lustrzankę czy bezlusterkowca?

lustrzanka czy bezlusterkowiec

Bezlusterkowce i lustrzanki - charakterystyka

Aparaty bezlusterkowe zostały pozbawione optycznego układu wizjera z lustrem, które z kolei jest cechą charakterystyczną lustrzanek. W ten sposób podgląd zdjęcia można uzyskać na elektronicznym wizjerze lub ekranie aparatu. W tego typu aparatach można bez większego kłopotu wymienić optykę i robić naprawdę udane zdjęcia. 

Przeczytaj także: Dobry aparat fotograficzny dla amatora. Wybieramy aparat fotograficzny dla początkujących

Odróżnienie obu aparatów fotograficznych nie stanowi większego problemu. Wystarczy spojrzeć, czy dany model ma wbudowane lustro, czy oferuje jedynie samą matrycę.

Lustrzanki zwykle są kojarzone z profesjonalnymi fotografami i rzeczywiście, wielu uznanych artystów wciąż korzysta z tego typu aparatów. Możliwość podejrzenia zdjęć w standardowym wizjerze to dla wielu osób zaleta, której nie oferują bezlusterkowce.

Lustrzanka vs bezlusterkowiec - największe różnice

Bezlusterkowce wyróżniają się na tle lustrzanek zdecydowanie mniejszymi gabarytami. W większości przypadków obiektywy są znacznie mniejsze, dlatego zabranie ze sobą takiego aparatu na wycieczkę nie jest znacznym obciążeniem. Bezlusterkowce pozwalają zobaczyć, jak będzie wyglądać zdjęcie przed naciśnięciem spustu migawki. Symulacja ekspozycji daje jeszcze większe możliwości.

Coraz więcej osób kręci filmy za pomocą aparatu. Bezlusterkowce pod tym względem oferują znacznie lepszą jakość, a w wielu modelach nawet zaawansowaną stabilizację obrazu. 

Liczba pól autofokusa w bezlusterkowcach jest zdecydowanie większa. Są aparaty, które pokrywają praktycznie cały obszar kadru, a to jest bardzo wygodny sposób do rejestrowania obrazów z różnych perspektyw. 

Jednak w tym pojedynku lustrzanki nie stoją na straconej pozycji. Mimo większych gabarytów, wiele osób wciąż po nie sięga. Znakomita jakość, szybkie zdjęcia seryjne, a także szeroka gama obiektywów to największe zalety tych aparatów.

Zakup taniego szkła do lustrzanki nie stanowi większego problemu. Wybór w przypadku bezlusterkowców jest o wiele mniejszy i często wiąże się z wyższymi kosztami.

Ceny - ile kosztuje lustrzanka, a ile bezlusterkowiec?

Najtańsze lustrzanki można znaleźć na Ceneo.pl już za około 1000 złotych. Wersje z podstawowym obiektywem zapewniają bardzo dobrą jakość zdjęć. Do amatorskich zastosowań, zakup bezlusterkowca wiąże się z wydatkiem 2000-2500 złotych. W zestawie znajduje się przynajmniej jeden obiektyw.

W przypadku urządzeń profesjonalnych, to bezapelacyjnie bezlusterkowce są dużo droższe. Zakup samego body to wydatek rzędu 6000 złotych. Solidną lustrzankę można kupić nawet za około 3000-4000 złotych. Rynek jednak zmienia się bardzo dynamicznie i ceny aparatów są coraz bardziej atrakcyjne.

Jaki aparat wybrać?

Tak naprawdę wybór aparatu fotograficznego powinien być ściśle uzależniony od preferencji użytkownika. Innego aparatu będzie potrzebowała osoba fotografująca portrety, a innego osoba zajmująca się fotografowaniem sportu. Bezlusterkowce to aparaty, które są doskonałym wyborem dla ceniących sobie kompaktowe wymiary.

Do kręcenia filmów, a także fotografowania są one znakomitym wyborem. Odstraszać może jedynie mały wybór przystępnych cenowo obiektywów. 

Pod tym względem dalej dużą przewagę mają lustrzanki. Mimo większych wymiarów stosunek jakości do ceny jest zachowany doskonale. To sprawia, że nawet przy ograniczonym budżecie można kupić solidny sprzęt.

Standardowy wizjer to także dobry wybór dla fotografów, którzy nie przepadają za wyświetlaczami OLED. Bezlusterkowce, jak i lustrzanki, to świetne aparaty. Obie konstrukcje dają ogromną przyjemność z fotografowania.