Data publikacji:

Jaki monitor wybrać do konsoli? Na co zwrócić uwagę?

Konsole do gier kojarzą się z telewizorami. Jednak jest to złudne myślenie, ponieważ równie świetnie konsole współpracują z monitorami. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na oba urządzenia. Poza tym jest to bardzo praktyczne i uniwersalne. Dobry monitor może posłużyć jako odbiornik telewizyjny, monitor do komputera oraz do wspomnianej wcześniej konsoli. Można zaryzykować stwierdzenie, że do gier monitor sprawdzi się lepiej niż telewizor. Może nie posiada takich wymiarów, jednak wielkość nie zawsze korzystnie wpływa na doznania. Monitor bowiem oferuje szybszy czas reakcji pikseli, wyższą częstotliwość odświeżania oraz efekty wizualne HDR. Jaki monitor do konsoli wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jaki monitor do konsoli wybrać?

Najnowsze konsole Playstation 5 czy X Box Series X potrafią obsługiwać naprawdę duże rozdzielczości ekranu. Posiadając jedną z tych konsol warto wyposażyć się w monitor z rozdzielczością 4K. Pozwoli on w pełni wykorzystać potencjał oraz znacznie poprawia komfort z grania. Kolejnym atutem monitora jest minimalizacja miejsca pracy oraz możliwość stworzenia stanowiska dla gracza. W porównaniu z telewizorem, mieści się on na biurku co znacznie bardziej przypadnie do gustu graczom i streamerom. Dodatkowo korzystanie z monitora pozwoli innym domownikom na relaks przed telewizorem bez kłótni o dostępność.

Rozdzielczość monitora do konsoli PS5 czy Xbox Series X

Jaki monitor kupić? Wybierając monitor do konsoli uwagę należy zwrócić na dokładnie te same parametry co w przypadku kompletowania zestawu komputerowego. Najważniejsza jest wysoka rozdzielczość. Jak wspomnieliśmy, w wypadku monitora do Xbox Series X czy PlayStation 5 warto zainwestować w rozdzielczość 4K, dla starszych konsol, takich jak Playstation 4 czy X Box One jest to zbędny wydatek, gdyż konsole te nie są w stanie w pełni wykorzystać ich potencjału. Dla tego typu urządzeń wystarczy rozdzielczość QHD. Jeżeli budżet nie pozwala na zakup takiego monitora, standard Full HD również będzie wystarczający, jednak końcowy efekt wizualny na pewno nie będzie tej samej jakości. Wszystko zależy od naszych potrzeb.
Co do ekranu, warto kupić monitor z matową matrycą. Dzięki temu światło nie będzie się odbijać w ekranie, co zapewni dobrą widoczność nawet w słoneczny dzień, a przede wszystkim ochroni wzrok użytkownika.

Jaka częstotliwość odświeżania monitora do konsoli?

Kolejny ważny parametr to częstotliwość odświeżania. Im więcej herców oferuje nasz monitor, tym większa będzie płynność obrazu podczas grania. Optymalna częstotliwość proponowana przez producenta Xbox to około 100 herców, jednak najlepsze monitory, przystosowane typowo do odświeżają z częstotliwością nawet 240 Hz.

Przekątna ekranu

Ważną kwestią jest też wielkość monitora. Standardowe, przystosowane do gier mieszczą się w zakresie od 22 do 28 cali. Większy również się sprawdzi, wszystko zależy od naszego upodobania. Dla osób, które swoje poczynania planują transmitować na żywo, korzystać z kilku okien czy komunikatorów podczas rozgrywki poleca się monitory ultrapanoramiczne, które obsługują pracę w trybie multiwidoku.
Wracając do samej matrycy, dostępnych jest kilka wariantów. Parametry matrycy wpływają na odwzorowanie kolorów, kontrast, a także dokładność obrazu. Najlepszymi parametrami, ale też proporcjonalnie wyższą ceną, charakteryzują się matryce ze standardem VA. Mimo swojej nieco wyższej wartości, zachowują bardzo dobry stosunek jakości do ceny, a do tego są bardzo polecane przez użytkowników.

Monitor do konsoli – na co zwrócić dodatkową uwagę?

Wielkość monitora warto dobrać do osobistych preferencji. Chcesz oszczędzić miejsce? Wybierz mniejszy model. Jeżeli miejsca jest więcej, warto kupić większy rozmiar. Kolejnym punktem, który warto rozważyć jest kształt monitora. Na rynku dostępne są płaskie oraz zakrzywione wersje.
Który jest lepszy? To również zależy od indywidualnych potrzeb. Zakrzywiony ekran zwiększa głębie obrazu, oferując dużo lepsze efekty wizualne. Wymaga jednak od użytkownika siedzenia idealnie na wprost oraz w odpowiedniej, w przeciwnym razie efekty nie są tak zadowalające. Tak samo jest z wielkością ekranu. Dostępne są monitory, które swoim rozmiarem przypominają telewizory, jednak też wymagają zachowania odpowiednio większej odległości, co nie koniecznie może być pożądanym przez gracza efektem.
Przed zakupem monitora do konsoli warto zapoznać się z opiniami specjalistów i innych użytkowników. Warto zakupić lepszy monitor, najlepiej znanej marki, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami. Zapewni on dużo lepsze efekty wizualne, co jest najważniejsze w grach na konsoli.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements