Przez kilkadziesiąt lat ich historii zabawa na konsolach była możliwa jedynie na ekranach telewizorów. Dzięki pojawieniu się cyfrowych standardów przesyłania sygnałów audio i wideo oraz popularyzacji ciekłokrystalicznych ekranów LCD sytuacja zaczęła zmieniać się wraz z debiutem Xboksa 360 i PlayStation 3. Obecnie zabawa z najnowszymi konsolami na monitorach staje się coraz popularniejsza. Ze względu na rosnące ceny podzespołów, takich jak karty graficzne, wielu komputerowych graczy, by zagrać w najnowsze hity, przesiada się na systemy nowej generacji – PlayStation 5 i Xbox Series X, które doskonale współpracują z wieloma pecetowymi ekranami.
Granie na Xboksie Series X|S na monitorze komputerowym ma swoje niewątpliwe zalety, ale też kilka uciążliwych wad. Poniżej przedstawiliśmy ich zestawienie.
Monitory zapewniają naprawdę świetną jakość obrazu i odwzorowanie kolorów, często przewyższającą to, co zapewniają przeciętne panele telewizyjne.
Dobre monitory gamingowe dostępne są w rozmiarach od 27 do 32 cali. Jeżeli jesteśmy fanami dużych ekranów telewizyjnych, nie tracimy jednak zbyt wiele. Ponieważ siedzimy bardzo blisko ekranu, nasze doświadczenie podczas zabawy są podobne do grania na telewizorze o przekątnej nawet ponad 100 cali.
Monitory gamingowe oferują niesamowicie niskie czasy reakcji matrycy, a także wysokie częstotliwości odświeżania ekranu (Xbox Series X wspiera obraz w 120 Hz). Telewizory oferują podobne możliwości wciąż należą do rzadkości.
Konsole Xbox Series X i Series S mogą przesyłać natywnie sygnał wideo w wielu różnych rozdzielczościach. Mamy więc pewność, że gry będą wyglądać imponująco, zarówno na małym monitorze 24 cali w 1080p, jak i na dużym ekranie 32 cale w 1440p lub 4K.
Praktycznie żaden z monitorów na rynku nie oferuje zadowalającej implementacji technologii HDR, która byłaby porównywalna z tą, z jaką spotkamy się w telewizorach ze średniej lub wyższej półki.
Większość z monitorów nie posiada wbudowanych głośników, a jeżeli producent decyduje się na ich zainstalowanie, jakość dźwięku pozostawia wiele do życzenia. Aby usłyszeć dźwięk bezpośrednio z konsoli, monitor powinien posiadać analogowe wyjście audio, do którego dodatkowym kablem podłączamy własne kolumny (oczywiście zawsze pozostaje możliwość skorzystania z urządzeń Bluetooth).
Jeżeli chcemy skorzystać z obrazu w 4K na Xboksie Series X, mamy wciąż dość ograniczony wybór monitorów wspierających ten standard. Nie są one specjalnie dobrym rozwiązaniem, jeżeli z monitora korzystamy także do grania na komputerze. Zabawa w natywnym 4K wymaga bowiem niezwykle mocnego sprzętu.
Podczas poszukiwania monitora dla Xboksa Series X|S powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech urządzenia, które wymieniliśmy poniżej.
W przypadku przekątnej monitora sprawa jest dość prosta, dopasujemy ją do własnych preferencji, a także rozmiarów biurka. Gry z Xboksa powinny prezentować się w podobny sposób na ekranach o każdych wymiarach. Należy jednak pamiętać, że problem może pojawić się na najmniejszych monitorach, w przedziale od 21 do 24 cali. Wielu deweloperów konsolowych tytułów nie przewiduje bowiem, że bawimy się na tak małych ekranach, przez co tekst i ikony wyświetlane w grze mogą być trudniejsze do odczytania, nawet mimo wysokiej rozdzielczości. Do konsoli zaleca się więc optymalnie monitory 27 cali lub większe.
Warto wziąć po uwagę to, że konsole Xbox Series X i Series S nie oferują wsparcia dla ekranów panoramicznych, w proporcjach takich jak 21:9. Na takich monitorach obraz będzie wyświetlany więc w standardowym formacie 16:9, a po jego bokach pojawią się czarne pasy.
Jak już wspomnieliśmy, aby w pełni cieszyć się konsolą Xbox Series X|S, możemy zakupić monitor obsługujący dowolną rozdzielczość od 1080p w górę. Jeżeli chodzi o częstotliwość pracy ekranu, obecnie standardem w monitorach gamingowych jest 144 Hz lub więcej. Wartość ta jest znacznie wyższa niż to, co będzie potrzebować nasza konsola. Maksymalnie Xbox Series X wspiera gry działające w 120 klatkach na sekundę (FPS), co przekłada się na częstotliwość na 120 Hz. Zazwyczaj jednak większość gier nie osiągnie więcej niż 60 FPS-ów.
Uwaga! Jeżeli chcemy uruchomić gry w 4K przy 120 FPS-ach, musimy poszukać monitora, który obsługuje najnowszy standard przesyłu sygnału wideo HDMI 2.1.
Przyglądając się czasom reakcji matryc poszczególnych modeli monitorów, postępujemy podobnie, jak w przypadku wyboru zwykłego modelu do gamingowego peceta. Im będą one niższe, tym lepiej dla naszych doświadczeń płynących z gry, zwłaszcza szybkich produkcji akcji.