Data publikacji:

Jaki materac na łóżko rehabilitacyjne wybrać?

Łóżko rehabilitacyjne z materacem najczęściej kojarzy się ze szpitalem. Korzystają z niego pacjenci obłożnie chorzy, nieprzytomni lub będący w stanie krytycznym. Takie łóżka najczęściej można spotkać na oddziałach intensywnej terapii, oddziałach opieki paliatywnej, oddziałach onkologicznych, a także w placówkach typu domy spokojnej starości czy domy pomocy społecznej. Pojawiają się też w sanatoriach. W wielu przypadkach materac do łóżka rehabilitacyjnego może się przydać, gdy w domu jest osoba leżąca, która wymaga stałej opieki. Sprawdź, jaki materac na łóżko rehabilitacyjne wybrać, by chory członek rodziny miał zapewnione odpowiednie warunki!
materac na łóżko rehabilitacyjne

Materac na łóżko szpitalne – dlaczego to takie ważne?

Osoby, które na co dzień nie mają do czynienia ze szpitalem, początkowo mogą mieć problem z zasadami funkcjonowania szpitalnego oddziału. Zazwyczaj rodzinom pacjentów wydaje się, że szpital ma obowiązek zajmowania się pacjentem kompleksowo. Teoretycznie tak powinno być, ale w praktyce sytuacja bywa odmienna. Wynika to z tego, że system polskiej służby zdrowia cierpi na braki w kadrach. Nie ma wystarczającej liczby lekarzy, pielęgniarek i salowych.
O ile zawód lekarza jest nadal dość prestiżowy i kojarzy się z wysokimi zarobkami, to zawód pielęgniarki ma etykietę profesji w wiecznym strajku (białe miasteczka). Problem z ilością pielęgniarek zaczął pojawiać się, gdy zlikwidowano zawodowe licea medyczne. Od wielu lat pielęgniarki szkoli się na studiach – można pracować w zawodzie minimum z tytułem licencjata. Kadry pamiętające zdobywanie uprawnień w liceum medycznym obecnie wchodzą w wiek emerytalny. Młode kobiety idą na studia pielęgniarskie, ale docelowo większość z nich planuje wyjazd do pracy za granicę.
Braki kadrowe powodują, że na oddziałach pielęgniarki mają zdecydowanie mniej czasu na pielęgnowanie pacjentów. Dramat może się zacząć przy pacjentach leżących, którzy nie mogą samodzielnie się sobą zająć. Mogą to być pacjenci na przykład po udarach, po zawałach, po wypadkach, po operacjach, pacjenci terminalni (nieuleczalnie chorzy, w stanie krytycznym), a także pacjenci z powikłaniami po COVID-19.
Pielęgnacja pacjenta leżącego wymaga większego poświęcenia. Pacjent musi co kilka godzin zmieniać pozycję ciała, inaczej pojawią się odleżyny, czyli martwica tkanek. Odleżyny najczęściej tworzą się na pośladkach, na plecach i na nogach (również na stopach). Niestety, pielęgnacja odleżyn jest bardzo trudna, a same odleżyny są dla pacjenta koszmarem. By skutecznie zapobiec ich pojawieniu się, trzeba stosować rozmaite preparaty, zapewnić regularną zmianę pozycji ciała i jak najlepszy materac na łóżko rehabilitacyjne.
Dobrze zarządzane szpitale i placówki opieki paliatywnej starają się zapewnić wszystkim swoim pacjentom łóżko rehabilitacyjne z materacem. Mniej zasobne szpitale mogą nie mieć takich rozwiązań. Czasami rodziny obłożnie chorych pacjentów muszą zapewnić materac do łóżka rehabilitacyjnego we własnym zakresie. Powszechnie mówi się, że odleżyny są oznaką złej pielęgnacji – jest to faktycznie prawdą, ale jak rozwiązać problem z brakami kadrowymi w szpitalach? Winny jest szpital czy system, który niskimi zarobkami odstrasza chętnych do wykonywania zawodu pielęgniarki lub pielęgniarza?

Materac do łóżka rehabilitacyjnego – jakie powinien mieć cechy?

Najczęściej od materaca na łóżko rehabilitacyjne oczekuje się, że będzie zapobiegał odleżynom. Materac sam w sobie może opóźnić powstanie odleżyn, ale nie wykona pracy opiekunów, którzy muszą zmieniać pozycje ciała leżącego pacjenta. Przy przewracaniu pacjenta z boku na bok warto poprosić kogoś o pomoc, gdyż pacjent nieprzytomny jest dużo cięższy, poza tym można samemu sobie zrobić krzywdę. Jeśli pacjent może współpracować z opiekunem, dobrze jest co jakiś czas pomóc mu zejść z łóżka – pacjent może posiedzieć na przykład na wózku inwalidzkim. W tym czasie można zmienić pościel w łóżku osoby chorej.
Dobry materac powinien być nieprzemakalny i powinien „oddychać”. Dobrze, jeśli może być stosowany przez alergików (chorzy wymagający opieki mogą być osłabieni, przez co bardziej podatni na rozmaite alergeny). Pokrowiec powinien być łatwy do zdejmowania i do czyszczenia. Jest to ważne, gdyż pacjenci nieprzytomni i wymagający opieki paliatywnej wymagają zakładania i zmiany pieluch oraz stosowania innych rodzajów produktów do higieny osobistej. Co więcej, higiena pacjenta leżącego odbywa się w łóżku. Przy przypadkowym zalaniu pościeli wodą, taki materac wystarczy wytrzeć do sucha. Materac trzeba dobrze sprawdzić, nawet jeśli nie przepuszcza wilgoci do wewnątrz. Chodzi o to, by ciało pacjenta nie było narażone na długotrwały kontakt z mokrą pościelą.

Łóżko rehabilitacyjne z materacem w domu

O ile rodziny chorych nie powinny być skazywane na samodzielne opiekowanie się ciężko chorymi członkami rodziny, to bardzo często ma to miejsce, gdyż w Polsce jest bardzo mało oddziałów z opieką paliatywną i geriatryczną. Wiele rodzin musi opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi czy seniorami. Nie wszyscy też chcą oddać swoich bliskich do ośrodków. Dlatego łóżko rehabilitacyjne z materacem powinno być standardowym wyposażeniem w domach, gdzie przebywają osoby ciężko chore lub niepełnosprawne.
Zdjęcie: westend61/Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.