Data modyfikacji:

Dlaczego mikrofalówka nie grzeje?

Mikrofalówka to praktyczny sprzęt w każdej kuchni. Zamiast czekać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut na podgrzanie jedzenia, wystarczy kilka kliknięć, aby po chwili było już gotowe do zjedzenia. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy mikrofalówka nie grzeje? Czy możesz naprawić ją samodzielnie, czy może lepszym pomysłem jest oddanie jej do serwisu? Przyczyn jest wiele, a my wzięliśmy je pod lupę i zaproponowaliśmy sprawdzone rozwiązania.
mikrofalówka nie grzeje

Czemu mikrofala nie grzeje? Najczęstsze przyczyny

Dlaczego mikrofala nie grzeje? Albo raz grzeje, a raz nie? Do najczęstszych przyczyn takiego stanu możemy zaliczyć:
  • przepalony bezpiecznik,
  • uszkodzenie kondensatora wysokiego napięcia,
  • problemy z wentylatorem,
  • niedziałającą diodę kondensatora,
  • szwankujący moduł sterowania,
  • przepalony transformator.
Jak sobie z tym poradzić? Czytaj dalej!

Przepalony bezpiecznik i transformator – co zrobić, jeśli mikrofala nie grzeje?

Czy wiesz, że przepalony bezpiecznik to najczęstsza przyczyna problemów z tego typu sprzętem AGD? Jeśli mikrofalówka nie grzeje, to zawsze sprawdzaj go w pierwszej kolejności. Potrzebujesz do tego miernika, aby skontrolować jego ciągłość. Jeśli jej nie ma – musisz wymienić bezpiecznik na nowy.
Inną przyczyną problemów z mikrofalą może być przepalony transformator. Tę awarię łatwo rozpoznać – najpierw czuć zapach spalenizny, a następnie urządzenie przestaje grzać. Podobnie jak w przypadku bezpiecznika, tak i uszkodzony transformator wymaga wymiany na nowy.

Mikrofala nie grzeje? Powodem może być uszkodzenie kondensatora wysokiego napięcia

Dlaczego jeszcze mikrofalówka nie grzeje? Jeśli z bezpiecznikiem i transformatorem jest wszystko w porządku, to winowajcą może być kondensator wysokiego napięcia. To właśnie on odpowiada za kumulowanie energii elektrycznej. Jeżeli ulegnie uszkodzeniu, to urządzenie nie będzie w stanie działać prawidłowo.
Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że kondensator uległ uszkodzeniu, to najlepszym pomysłem jest skontaktowanie się z serwisem. Jeżeli nie zachowasz odpowiednich środków ostrożności i zdecydujesz się na samodzielną wymianę, to ryzykujesz nie tylko swoim zdrowiem, ale także życiem.

Szwankujący moduł sterowania – powód, dla którego mikrofala raz grzeje, a raz nie

Czasami mikrofala nie grzeje, ponieważ uszkodzono moduł sterowania. To po prostu panel umieszczany na froncie urządzenia, który służy do ustawiania temperatury czy czasu pracy sprzętu. Na szczęście tego typu awarie nie są poważne, a ich usunięcie nie powinno sprawić doświadczonemu elektrykowi żadnego problemu. Zazwyczaj nie musisz wymieniać nawet całego panelu. W wielu przypadkach wystarczy zakup nowego podzespołu.

Dlaczego mikrofalówka nie grzeje? Sprawdź diodę kondensatora i wentylator

Uszkodzenie diody kondensatora należy do dość powszechnych i łatwych w naprawie usterek. Jeśli się przepali – mikrofalówka nie będzie grzać, ponieważ magnetronowi zabraknie odpowiedniej ilości napięcia. W takiej sytuacji wystarczy wymienić diodę na nową. 
Problem z mikrofalą, która raz grzeje, a raz nie lub całkowicie nie działa, może być także spowodowany szwankującym wentylatorem. Odpowiada on za zabezpieczenie innych części przed przegrzaniem. Najłatwiej jest sprawdzić, czy jego ramiona nie są niczym zablokowane. Jeśli poruszają się płynnie – problem leży gdzie indziej.

Mikrofala nie grzeje – pozostałe przyczyny

Wymienione problemy to nie wszystkie usterki, które mogą sprawić, że mikrofalówka nie grzeje. Co jeszcze może być tego przyczyną? Na przykład uszkodzenie magnetronu i czujnika zamykania drzwi czy usterka płyty mikowej. Jeśli nie masz doświadczenia w naprawie sprzętu AGD – nie próbuj rozkręcać mikrofali samodzielnie. Zamiast tego skontaktuj się z serwisem i oddaj urządzenie specjalistom.

Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.