Data publikacji:

Jaki będzie dobry mikrofon do podcastów?

W nagrywaniu podcastów liczy się nie tylko to, co masz do powiedzenia, ale również to, w jaki sposób to nagrasz. Nieprzyjemne szumy czy przesterowania potrafią zepsuć nawet najlepszą historię i utrudnić rozwój. Na szczęście nie musisz inwestować w profesjonalne studio nagraniowe – wystarczy dobry mikrofon podcastowy. Podpowiadamy, jakie cechy powinien mieć mikrofon do nagrywania podcastów.
mikrofon do podcastów
Wbrew pozorom do nagrywania podcastów nie potrzebujesz najlepszego mikrofonu. Wysoka jakość dźwięku jest ważna, ale znacznie istotniejszy jest aspekt praktyczny. Mikrofon do nagrywania podcastów powinien być prosty w obsłudze i bezproblemowy, by tworzenie było przyjemnością. Jeśli mnóstwo czasu zajmie ci podłączanie mikrofonu, dopieszczanie ustawień czy oczyszczanie dźwięku z szumów, szybko się zniechęcisz. Jaki więc mikrofon do podcastów wybrać? Zobacz wybrane przez nas rodzaje mikrofonów idealne do tego zadania.

Typ mikrofonu do podcastów

Jaki mikrofon do nagrywania będzie dobrym zakupem? Mikrofony dzielą się na dynamiczne oraz pojemnościowe. Te pierwsze są tańsze i lepiej niwelują dźwięki z otoczenia, dlatego dobrze sprawdzą się w hałaśliwych warunkach. Wymagają jednak podłączenia do przedwzmacniacza – po bezpośrednim podłączeniu do gniazda mikrofonowego dźwięk będzie bardzo cichy i zaszumiony. Do nagrywania podcastów znacznie częściej używa się więc mikrofonów pojemnościowych. Wymagają dobrze wyciszonego pomieszczenia, ale odwdzięczają się ciepłym, głębokim brzmieniem, pełnym szczegółów.

Zasilanie mikrofonu do podcastów

Mikrofony pojemnościowe dzielą się na te, które wymagają dodatkowego zasilania fantomowego (48 V), czyli podłączenia do wzmacniacza lub miksera, oraz na modele z wbudowanym wzmacniaczem. Mikrofony bez zasilania dają większą dowolność i możliwość rozbudowy. Można je umieszczać w różnego rodzaju uchwytach i koszyczkach, a dysponując odpowiednim mikserem, będziesz w stanie dokupić kolejny mikrofon i przeprowadzać wywiady. Jeśli planujesz podcasty w formie rozmów, może to być dobrym rozwiązaniem.
Z drugiej strony mikrofony z wbudowaną kartą dźwiękową i zasilaczem są znacznie prostsze w obsłudze – wystarczy podłączyć je do gniazda USB i zacząć nagrywać podcast. To idealne rozwiązanie, jeśli zamierzasz tworzyć w różnych miejscach, np. hotelu czy domu rodzinnym. Przetransportowanie mikrofonu na USB będzie wyjątkowo proste.

Charakterystyka kierunkowa mikrofonu do podcastów

Mikrofony do podcastów różnią się charakterystyką kierunkową, a w niektórych z nich można ją dowolnie zmieniać. Modele kardioidalne i superkardioidalne zbierają dźwięk tylko z jednej strony, czyli z przodu mikrofonu. To naturalne i przydatne, bowiem pozwala uniknąć niechcianych dźwięków otoczenia na nagraniu. Przydatną funkcją jest natomiast możliwość ustawienia charakterystyki ósemkowej lub dookólnej. Ten pierwszy tryb pozwala nagrywać dźwięk z dwóch stron, czyli doskonale sprawdzi się podczas wywiadów. Charakterystyka dookólna przyda się w momencie, gdy zechcesz nagrać podcast z wieloma osobami siedzącymi dookoła stołu.

Ważne cechy mikrofonu do podcastów

Aby nagrywanie podcastów było przyjemne i bezproblemowe, warto zwrócić uwagę na kilka cech mikrofonu. Niezwykle przydatne jest pokrętło ustawień czułości, które pozwoli ci na bieżąco korygować głośność nagrywania. Zarejestrowane przestery trudno usunąć w postprodukcji. Równie ważny jest odsłuch na bieżąco, dlatego wiele mikrofonów dla podcastów wyposażonych jest w gniazdo, do którego można podpiąć słuchawki. Wybierając mikrofon podcastowy, sprawdź również możliwość montażu. Większość z nich ma podstawkę, która pozwoli ci umieścić mikrofon na biurku lub stole. To dobre rozwiązanie, jeśli nagrywasz w różnych miejscach. Jeżeli natomiast zamierzasz tworzyć podcast w jednym miejscu, większą wygodę zapewni ci regulowany statyw z koszyczkiem niwelującym drgania.

Popularne mikrofony podcastowe:

  • Blue Yeti
  • Audio Technica AT-2020 USB Plus
  • Beyerdynamic Fox
  • Novox NC-01
  • Samson G-Track
  • Samson C01U
  • Rode NT-USB
Zdjęcie: seventyfourimages/Envato Elements
Autor: Szymon Sonik