Mikrofony od dziesiątek lat służą ludziom – wykorzystywane są podczas publicznych przemówień, korzystają z nich aktorzy dubbingowi, a także youtuberzy podczas nagrywania materiałów na swoje kanały i gracze w trakcie rozgrywek wieloosobowych. Oczywiście nie każdy mikrofon sprawdzi się w konkretnych warunkach, dlatego warto znać podstawowe rodzaje mikrofonów, żeby wiedzieć, jaki sprzęt będzie odpowiedni dla waszych potrzeb. Dzięki temu nie powinniście mieć problemu z wybraniem idealnego modelu mikrofonu.
Na przestrzeni lat powstały mikrofony z różnymi przetwornikami, ale współcześnie liczą się przede wszystkim dwa rodzaje mikrofonów. Jeśli zastanawiacie się, jaka jest różnica między mikrofonem pojemnościowym a dynamicznym, to spieszę z odpowiedzią.
Stosunkowo proste urządzenia, które do poprawnego działania nie potrzebują zewnętrznego zasilania. Wystarczy podłączyć je do sprzętu przechwytującego sygnał za pomocą kabla XLR lub Jack 6,3 mm. Ze względu na swoją konstrukcję te typy mikrofonów są również bardzo odporne na uszkodzenia, a także doskonale radzą sobie z wilgocią.
Mikrofony dynamiczne bardzo często występują również w formie bezprzewodowej, dzięki czemu doskonale sprawdzają się podczas koncertów oraz publicznych wystąpień. W ogólnym rozrachunku rejestrują dźwięk w gorszej jakości od pojemnościowych, ale za to są tańsze, bardzo mobilne i można z nich korzystać w trudniejszych warunkach.
Te rodzaje mikrofonów to niezwykle czułe urządzenia, które podczas użytkowania powinny cały czas znajdować się w jednym miejscu. Dzięki temu zarejestrowany dźwięk będzie pozbawiony szumów oraz przesterów.
Z racji swojej dokładności mikrofony pojemnościowe doskonale sprawdzają się do pracy w studiu, gdzie ogromne znaczenie ma barwa głosu oraz odpowiednia miękkość dźwięku. Ten rodzaj mikrofonów docenią również youtuberzy oraz profesjonalni lektorzy i aktorzy dubbingowi.
Przeczytaj także, jaki mikrofon do śpiewania wybrać?
Należy również pamiętać, że do działania mikrofonu pojemnościowego konieczne jest źródło zasilania. W przeciwnym razie urządzenie nie będzie w stanie rejestrować dźwięku. Plusem jest natomiast to, że niektóre mikrofony pojemnościowe można podłączać do komputera za pomocą gniazda USB.
Kiedy zdecydujecie się już, jaki rodzaj mikrofonu będzie dla was odpowiedni, następnie musicie wybrać, jaka charakterystyka kierunkowa najlepiej wpisze się w wasze oczekiwania.
Bardzo precyzyjny rodzaj mikrofonów, który rejestruje dźwięki wyłącznie wtedy, kiedy użytkownik znajduje się naprzeciwko membrany. Plusem takiego rozwiązania jest to, że dźwięki otoczenia są kompletnie pomijane przez mikrofon, co oznacza mniej pracy w postprodukcji. Minusem z kolei może być fakt utrzymywania ciągle tej samej pozycji.
Ten typ mikrofonu działa na podobnej zasadzie co jednokierunkowy, lecz umożliwia nagrywanie głosu zarówno z przodu, jak i z tyłu. Istnieje w ten sposób możliwość zarejestrowania niepożądanych dźwięków, lecz za to świetnie sprawdzi się do nagrania rozmowy z drugą osobą.
Jak sama nazwa wskazuje, mikrofony te rejestrują fale dźwiękowe z każdej strony. Oczywiście wiąże się to z nagrywaniem dosłownie wszystkiego, co znajduje się dookoła, dlatego konieczne jest znalezienie odpowiednio cichej lokacji. Hałas można także usunąć za pomocą specjalistycznych programów do obróbki audio.
Zaletą mikrofonów wielokierunkowych jest natomiast to, że natężenie głosu zawsze będzie stało na tym samym poziomie, czego nie mogą zagwarantować wersje jedno- i dwukierunkowe.