Data modyfikacji:

Domowe studio nagrań: czy to możliwe?

Można powiedzieć, że jeszcze pod koniec XX wieku studio muzyczne w domu pozostawało w sferze marzeń niezbyt możliwych do zrealizowania. Zdecydowana większość światowych i krajowych gwiazd estrady nagrywała swoje płyty w profesjonalnym studio. Jeśli chodzi o domowe studio nagrań, to nie podchodzono do tego tematu zbyt poważnie. Prawdziwa gwiazda rocka czy popu w ogóle nie brała takiego rozwiązania pod uwagę. Obecnie, za sprawą internetu, każdy ma szansę na zostanie gwiazdą, bez konieczności podpisywania kontraktów z wytwórnią fonograficzną. YouTube czy TikTok, a także inne muzyczne serwisy streamingowe umożliwiają wszystkim zaistnienie na muzycznym rynku. Sprawdź, jak zorganizować domowe studio nagrań – zestaw nie musi kosztować fortuny!
domowe studio nagrań

Domowe studio nagrań – dlaczego warto brać pod uwagę?

Studio muzyczne w domu to przede wszystkim ogromna swoboda w działaniu. Nie trzeba swojej działalności twórczej opierać na czyichkolwiek terminach. Po prostu można nagrywać o dowolnej porze dnia i nocy, oczywiście z zachowaniem szacunku dla sąsiadów (jeśli studio znajduje się w budynku wielomieszkaniowym). Domowe studio daje możliwość nagrania notatek muzycznych lub nagrania materiału do całej płyty. Dzisiaj oczywiście bardziej chodzi o wydawanie płyty w plikach cyfrowych, gdyż słuchacze zdecydowanie chętniej korzystają z płatnego streamingu, niż kupują płyty fizyczne.
Posiadając studio muzyczne w domu, oszczędza się na wynajmowaniu zawodowego studia, gdzie stawki za godzinę czy sesję nie są wcale niskie. Ceny za możliwość korzystania z profesjonalnego studia nagrań mogą być uzależnione od miasta i renomy studia, ale przeciętnie nagranie płyty może kosztować miedzy 15 000 a 35 000 zł (stawki stale idą w górę, co ma związek między innymi z inflacją i z ogólną sytuacją gospodarczą na świecie). W podanych widełkach cenowych może zmieścić się mastering. Jeśli studio nagrań znajduje się w innym mieście, do kosztu trzeba doliczyć przejazdy, pobyt w hotelu i wyżywienie.

Jak zrobić studio nagrań?

Przede wszystkim najpierw trzeba wygospodarować miejsce na takie studio. Idealnie, jeśli można na ten cel przeznaczyć osobny pokój, pomieszczenie na poziomie –1 lub na poddaszu, lub budynek gospodarczy. Chodzi o to, że w przypadku muzyków zawodowych lub działających w sposób amatorski prawie nigdy nie ma tak, że sprawa kończy się na bazowym zestawie w studiu czy na jednym instrumencie muzycznym. Muzycy stale dokupują coraz nowszy sprzęt. Kolekcjonują instrumenty – inna gitara do nagrań, inna na duże koncerty, a jeszcze inna na próby zespołów. Tak więc, planując założenie studia nagrań w domu, trzeba liczyć się z tym, że potrzeby sprzętowe mogą się ciągle zmieniać. Ta sytuacja nie musi dotyczyć osób, dla których domowe studio nagrań służy do nagrywania programów na YouTube, TikTok, audiobooków czy podcastów.

Domowe studio nagrań – jaki sprzęt?

Warto zainwestować w komputer z wielokanałową kartą dźwiękową (minimum 4 kanały, jeśli więcej – to zależy od potrzeb danego użytkownika). Do zestawu niezbędne będzie oprogramowanie do obróbki dźwięku. Jeśli chodzi o monitor do komputera, warto zastanowić się nad zakupem monitora panoramicznego, co ułatwi obróbkę plików wave.
Do studia potrzebny będzie mikser analogowy lub cyfrowy. W tym przypadku można zauważyć ogromną rozpiętość cenową. Decyzja o wyborze miksera powinna być sprawą indywidualną. Można kupić tańszy mikser, gdy będzie on przeznaczony wyłącznie do własnych celów. Jeśli domowe studio nagrań ma w planach zarobkowanie na nagraniach, to warto zdecydować się na sprzęt z wysokiej półki cenowej.
Trzeba będzie zaopatrzyć się w studyjne słuchawki. Jest to ważne z uwagi na obecność domowników i ewentualne skargi sąsiadów. Zbyt głośna muzyka może być potraktowana jako naruszanie miru domowego.
Nie można zapomnieć o monitorach do odsłuchu. Im lepsze monitory, tym lepszy dźwięk. Najlepiej, jeśli będą z subwooferem, dzięki czemu będzie słychać pełne spectrum dźwięku. 
Niezbędne będą mikrofony. Jeśli chodzi o te produkty, to nie warto na nich oszczędzać. Słabe mikrofony mogą być przyczyną niesatysfakcjonujących nagrań. Do mikrofonów potrzebne będą statywy.

Studio muzyczne w domu – jakie ma wady?

Domowe studio nagrań nie musi wykazywać praktycznie żadnych wad, jeśli podejdzie się do jego wyposażenia z należytą starannością. Nie powinno spodziewać się cudów po najtańszym sprzęcie. Natomiast sprzęt prestiżowych marek może przynieść wiele zadowolenia z nagrań.
W praktyce może być tak, że osoba, która zainwestowała w domowe studio nagrań, może napotykać na rozmaite uwagi od innych członków zespołów muzycznych. Nie zawsze są one przychylne, co najczęściej wychodzi w czasie masteringu („za mało wokalu”, „za mało gitary”, „perkusję źle słychać”). Tymczasem cała struktura działa na zasadzie „jaki dźwięk wchodzi, taki wychodzi”. Nie można więc obarczać winą człowieka, który wydał kupę kasy na studio muzyczne w domu, za to, że ktoś się nie przygotował do nagrań, co wyraźnie słychać nawet po super zrobionym masteringu.
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.