Data publikacji:

Jak podłączyć mikrofon do laptopa? 

Mikrofon do laptopa służy do prowadzenia rozmów, nagrywania podcastów, a także tworzenia własnej muzyki. W tym poradniku podpowiemy ci, jak szybko i skutecznie podłączyć mikrofon do laptopa. W tym celu możesz wykorzystać złącze USB-A/USB-C lub podłączyć mikrofon bezprzewodowo.
jak podłączyć mikrofon do laptopa

Komunikacja za pośrednictwem złącza USB-A/USB-C 

W komputerach stacjonarnych oraz starszych laptopach do podłączenia mikrofonu służyło wejście przypominające port minijack 3,5 mm. Jednak to rozwiązanie powoli odchodzi w zapomnienie na rzecz standardu USB. Wybierając mikrofon z zewnętrzną kartą dźwiękową, podłączenie go do przenośnego komputera jest niezwykle proste. Wystarczy wpiąć przewód do odpowiedniego złącza i już po chwili urządzenie powinno zacząć działać.
Potwierdzeniem tego powinna być świecąca na zielono dioda lub komunikat systemu mówiący o podłączeniu nowego sprzętu. Coraz więcej mikrofonów zewnętrznych oferuje przewód ze złączem USB typu C. Dzięki temu będziesz mógł podłączyć swój mikrofon nie tylko do komputera, ale również do telefonu. To czyni go niezwykle uniwersalnym! 

Czy można podłączyć mikrofon do komputera bezprzewodowo? 

Nie chcesz bawić się w dodatkowe przewody, które zajmą dodatkowe miejsce na biurku? Zdecydowana większość mikrofonów zewnętrznych jest podłączana do laptopa za pomocą przewodu USB. Alternatywą może być zakup słuchawek bezprzewodowych z dobrym mikrofonem. Dzięki temu będziesz mógł komfortowo prowadzić rozmowy bez użycia dodatkowych kabli. 

Czy mikrofon potrzebuje dodatkowych sterowników? 

W większości przypadków nie ma potrzeby instalowania jakichkolwiek sterowników. Są jednak modele, które wspierają dodatkowe oprogramowanie służące do konfiguracji. Sterowniki mogą być konieczne w sytuacji, gdy komputer nie wykrywa danego modelu mikrofonu. W takich sytuacji najlepiej sprawdzić stronę producenta, gdzie niezbędne pliki powinny być dostępne do pobrania. 

Mikrofon zewnętrzny czy słuchawki z mikrofonem – co lepsze do laptopa? 

Wybór powinien być uzależniony od twoich preferencji. Mikrofon zewnętrzny z wbudowaną kartą dźwiękową zagwarantuje dźwięk najwyższej jakości. Jeśli nie ograniczasz się wyłącznie do prowadzenia rozmów z bliskimi, ale prowadzisz spotkania online, nagrywasz podcasty czy odcinki na YouTube’a, to zakup takiego mikrofonu ma sens.
Mikrofony zewnętrzne są chętnie wybierane przez streamerów. Dobra jakość dźwięku to absolutna podstawa w mikrofonie do nagrywania filmów! Wbrew pozorom ceny takich urządzeń nie są wygórowane i zaczynają się od około 100–150 złotych. Za wysokiej klasy mikrofon trzeba zapłacić od 500 do 1000 złotych. 
Słuchawki z mikrofonem to pewna alternatywa. Do laptopa można wybrać wersję przewodową ze złączem USB lub minijack, jak i bezprzewodową. Słuchawki są niezwykle uniwersalne i sprawdzą się nie tylko do prowadzenia rozmów, ale również słuchania muzyki. Wybierając wersję ze złączem jack, możesz podłączyć je nie tylko do laptopa, ale również telefonu czy konsoli. To uniwersalny wybór, który bardzo dobrze sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. 

Jaki mikrofon do laptopa będzie najlepszy? 

Do prowadzenia rozmów najlepiej sprawdzają się mikrofony kardionalne, które mają za zadanie rejestrować dźwięki tylko z jednej strony. Taka charakterystyka doskonale sprawdza się do prowadzenia podcastów czy prowadzenia streamów. Mikrofon nie zarejestruje dźwięków otoczenia, a skupi się wyłącznie na twoim głosie.
Podczas wyboru powinieneś zwrócić uwagę na takie parametry jak czułość, pasmo przenoszenia czy dynamika. Wybór dobrego mikrofonu nie powinien sprawiać problemu, ponieważ w sklepach znajdziemy wiele solidnych modeli w rozsądnych cenach. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.